TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ 10 SEYİR NOKTASI

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ 10 SEYİR NOKTASI

Ülkemizde, bir çok seyir noktası bulunuyor. Hepsi de birbirinden güzeller. Ancak bazıları var ki manzaralarıyla göz dolduruyor. Ben burada en iyi 10 seyir noktasını sizler için derledim.

İşte Türkiye’deki en iyi 10 seyir noktası.

1 – Gökbel Radar Tepesi

Gökbel Radar Tepesi

Gökbel Radar Tepesi’ne vardığınızda, o yola değdiğini anlayacaksınız. 6’sı bir yerde muhteşem bir manzara. Solda, Akdeniz’in incilerinden ve Caretta Caretta Kaplumbağalarıyla da ünlü İztuzu Plajı, hemen yanında Sülüngür Gölü ve Dalyan Kanalı, kanalın hemen yanında Dalyan Havzası ve yine kanalın hemen arkasında Dalyan merkez ve onun da hemen arkasında Köyceğiz Gölü. Bence, Türkiye’deki en iyi seyir noktası.

Dalyan Seyir Tepesi manzarası da muhteşem ama burası biraz daha iyi olduğundan listeye burayı koydum.

Ulaşım için Köyceğiz yazısına göz atabilirsiniz…

2 – Montana Seyir Tepesi

Burası, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz Mahallesi’nde, tarihi Likya Yolu üzerinde yer alıyor.

Ölüdeniz yazısını okumak isterseniz tıklayabilirsiniz…

3 – Galata Kulesi

Galata Kulesi’nin tepesine çıkıp da manzarayı seyretmenin keyfi de bir başka. Harika bir İstanbul manzarası sunuyor. Tarihi yarımada için harika bir seyir noktası.

4 – Şeytan Sofrası

Burası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile Sarımsaklı Plajı arasında, Ayvalık’ın yaklaşık 10 km. güneyinde yer alıyor. Buradan, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası manzarasını seyredebilirsiniz.

5 – Pierre Loti Tepesi

Burası, İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alıyor ve harika bir Haliç manzarası sunuyor. Eyüp ilçesinden tepeye teleferikle ulaşabilirsiniz.

Teleferik tarife ve ücretleri için tıklayabilirsiniz…

6 – Büyük Çamlıca Tepesi

Burası, İstanbul’un Anadolu Yakasında, Üsküdar ilçesinin sınırları içerinde, Üsküdar ile Ümraniye arasında yer alıyor. İstanbul’un en yüksek tepesidir. Harika bir boğaz manzarası sunuyor. İki köprüyü birden görebilme imkanına sahipsiniz.

7 – Kaş

Bu manzara için, Kaş merkezden çıkıp, Kemer – Antalya istikametine dönüp, rampayı birazcık çıktığınızda hemen sağda göreceksiniz. Aracınızı parkedip, manzarayı rahatça seyredebilmeniz için cep diye tabir edilen bir alan yapılmış. Kaş’ı seyretmek için harika bir seyir noktası.

Kaş yazısını okumak isterseniz tıklayabilirsiniz…

8 – Alanya Kalesi’nden Alanya Manzarası

Alanya’ya gelip de Alanya Kalesi’ne çıkmayan ve buradan da Alanya’yı seyretmeyen yoktur diye düşünüyorum. Alanya manzarası için harika bir seyir noktası.

Alanya yazısını okumak isterseniz tıklayabilirsiniz…

9- Tahtalı Dağı’ndan Akdeniz Manzarası

Söylenildiğine göre hava açık, görüntü net olduğunda Finike’den Alanya’ya kadar görülebiliyormuş. Doğru mu bilmiyorum çünkü denizin üzerinde pus vardı, bizler göremedik. Ancak görüş net olsa epey bir mesafe görüleceği belli.

Ulaşım için Tahtalı Dağı yazısına göz atabilirsiniz…

10 – Bozburun Yolundan Selimiye Manzarası

Selimiye

Selimiye’den çıkıp, Bozburun yoluna yöneldiğinizde birkaç km. sonra karşılaşacağınız bu manzarada, yanınıza, çayınızı, kahvenizi,… vs alıp, ağaç altında, serin bir ortamda bu manzaraya karşı yudumlamak paha biçilemez.

Günübirlik Selimiye ve Bozburun Turu yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Eğer listeyi 11 olarak yapsaydım, Bursa ‘nın İznik ilçesindeki Deliktaş Mağarası‘ndan İznik ova ve göl manzarası da muhteşem. Ancak, listedekilerden yarım tık aşağıda olduğu için listeye almadım. Almamasına almadım ama söylemeden de edemedim…

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

120 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Gökbel Radar Tepesinin manzarasına bayıldım
    Tahtalı Dağı da neymiş öyle ya bu kadar mesafenin görülebilmesi ilginçmiş.

Bir Cevap Yazın