İZNİK DELİKTAŞ

İZNİK DELİKTAŞ

Aynı zamanda bir taş ocağı da olan Deliktaş, her iki ucu da açık, küçük ama etkileyici bir mağaradır. İsterseniz, mağaranın üstüne, nirengi taşının da bulunduğu noktaya çıkabilirsiniz.

İznik ovası ve göl manzarası için, tam cepheden muhteşem bir panoramik manzara sunan nirengi taşı noktası, bu alanda bence en iyisi.

Ulaşım

Deliktaş Mevkii’ne ulaşım, İznik’e bağlı Hisardere Mahallesi yolu üzerinden sağlanıyor. Hisardere yoluna girdiğinizde, takriben 500 – 600 m. ilerledikten sonra solunuzda, demir parmaklıklarla çevrilmiş bir kazı alanı var. Onun hemen karşısındaki toprak yola girin. Sola viraj gösteren tabelanın önündeki yol. Buradan girdiğinizde yaklaşık 500 m. sonra solda, demir bariyerle kapatılmış bir yol var.

Buraya arabayı parkettinden sonra yaklaşık 100 m. falan, patika yoldan tırmanıyorsunuz. Bir yol daha var. Ben, o yolu kullanmadım ama yukarıdan baktığımda, arabayı parketmeyip, keşke devam etseymişim. Çünkü ileride solda, yine toprak bir yol gözüküyordu. O yol sanırım, taş ocağına kadar gidiyor. Yol, yer yer biraz bozuk olabilir. Ancak, Deliktaş için her türlü tırmanmanız gerekiyor.

Deliktaş Mağarası’ndan sonra diğer tarafa aşağıya indiğinizde ise tarihi Herkül Kabartması sizleri karşılıyor. Yakından bakıldığında, Herkül’e değil de dişleri dökülmüş, yaşlı tonton dedelere benziyor, gülen yüzüyle.

Ancak tarihî, MS. 3. yüzyıla dayanıyormuş. Heykel, taş ocağında bulunan, doğal kaya parçasına işlenmiş. O dönemde insanları kötülüklerden koruduğuna inanılan heykelin, taş ocaklarında çalışan işçilere, manevi ve bedensel güç aşılamak ve işçileri korumak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Sağ elinde, gücünü temsil eden asa, sol elinde ise öldürdüğü yedi başlı yılan bulunan heykelin, Roma Mitolojisi’nde Herkül olduğu düşünülüyor. Tanrısal güçleri de olduğuna inanılan mitolojik karakterin, Yunan mitolojisinde ise Herakles olduğuna inanılıyormuş.

Deliktaş Mağarası, özellikle sıcak yaz günlerinde biraz nefes almak için güzel bir alternatif. Tarihi Herkül Kabartması ve muhteşem manzarası da cabası. Hele hele gün batımına denk getirirseniz, muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Ayrıca tırmanırken de aşırı sıcaklarda terlemezsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

58 Beğen

Bir Cevap Yazın