KÖYCEĞİZ

KÖYCEĞİZ

Köyceğiz, Muğla’nın huzurlu ve sakin ilçelerinden biridir.

Köyceğiz, kafa dinlemek istediğim zaman genellikle tercih ettiğim bir yer.

Kafa Dinlemek mi Yoksa Kafa Dağıtmak mı Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

Buranın tek dezavantajı nemi biraz fazladır, göl olduğundan ama sakinliği ve huzuru hissedeceksiniz.

Gezilecek Yerler

Köyceğiz’de gündüz, isterseniz tekne turlarından herhangi birine katılabilir, (Dalyan, Kaunos Kral Mezarları, İztuzu Plajı, Sultaniye Kaplıcaları, …v.s.) isterseniz de göl plajında zaman geçirebilirsiniz.

Buralara araçlarınızla da gidebilirsiniz. Araçla giderseniz İztuzu Plajı’na doğru ilerlerken, Kargıcak Koyu tabelasını göreceksiniz. Bu yola girip, bir süre, bozuk ve virajlı yolda ilerledikten sonra yol ikiye ayrılacaktır.

Biri Kargıcak Koyu‘na, sağdaki yol ise sizi Gökbel Radar Tepesi‘ne kadar götürecektir. Bu yolda, ağır ağır ilerdikten sonra aracınız yüksek değilse, isterseniz belli bir noktada aracınızı bırakıp, yola yürüyerek devam edebilirsiniz.

Gökbel Radar Tepesi'ne vardığınızda, o yola değdiğini anlayacaksınız. Dalyan Deltası, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı ve Sülüngür Gölü'nün eşsiz manzarası sizleri bekliyor olacak. Manzara müthiş.
Gökbel Radar Tepesi’nden, Dalyan Deltası, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı ve Sülüngür Gölü’nün eşsiz manzarası

Gökbel Radar Tepesi’ne vardığınızda, o yola değdiğini anlayacaksınız. Dalyan Deltası, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı ve Sülüngür Gölü’nün eşsiz manzarası sizleri bekliyor olacak. Manzara müthiş.

Bu manzaranın eşsiz güzelliğini tepeden görmek istiyorsanız, isterseniz giderken, isterseniz de dönüşte bu yola girip, Gökbel Radar Tepesi’ne mutlaka çıkın.

Gökbel Radar Tepesi, bence Türkiye’deki en iyi manzaraya sahip.

Türkiye’deki En İyi 10 Seyir Noktası yazısını okumak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Bir başka gezilecek yer ise, Köyceğiz merkezden gidebileceğiniz, Ekincik Koyu‘dur. Burada da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ekincik Koyu’na giderken Köyceğiz Gölü sizlere harika manzaralar sunacaktır. Giderken yolda birkaç kez durup, gölün fotoğrafını çekmiştim.

Ekincik Koyu’na giderken Köyceğiz Gölü sizlere harika manzaralar sunacaktır.
Köyceğiz Gölü(Ekincik Koyu’na giderken durup,çektim.)

Sultaniye Kaplıcaları‘na da Ekincik Koyu yolundan ulaşılıyor. Ekincik Koyu‘na giderken, solda, Sultaniye Kaplıcaları tabelasını göreceksiniz. Kaplıcalarda, çamur banyosu da mevcut.

Sultaniye Kaplıcaları(Kaplıcada çamur banyosu da mevcut)

Ekincik koyu da güzel, eğer vaktiniz çok, farklı bir alternatif de arıyorsanız, tercih edebilirsiniz.

Ekincik Koyu

Ancak vaktiniz darsa, o zaman es geçebilirsiniz. Dalyan İztuzu Plajı çok daha güzel çünkü.

Köyceğiz’de en az bir kere, herhangi bir öğününüzü mutlaka Yuvarlakçay’da yiyin.

Yuvarlakçay

Yuvarlakçay‘a gitmek için, Köyceğiz‘den Fethiye istikametine doğru ilerlerken Ortaca‘ya gelmeden, Beyobası diye sola yol ayrılıyor. Döndükten sonra devam edin, zaten sağda ara ara Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant tabelasını göreceksiniz.

Beyobası‘nı geçiyorsunuz. Hiç o yoldan ayrılmayın, o yol sizi gideceğiniz yere kadar götürecektir. Siz yine de Köyceğiz’den çıkmadan, yerel bir esnaftan, adres tarifi alın. Birebir canlı anlatımla, her zaman daha iyi olur.

Ben her seferinde Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant’ı tercih ettim. Çok keyifli ve güzel bir yer. Farklı alternatifler de mevcut.

Köyceğiz, Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant arası yaklaşık 25 dk.lık mesafede.

Sıcakta, serinliği ilaç gibi geliyor. Soğuk suyla aranız iyiyse, suya girin, bomba gibi geliyor. Hemen girip çıksanız bile, dipçik gibi oluyorsunuz. Ben denedim, su çivi gibi.

Girmek istemezseniz çayın üzerinde salıncakta da sallanabilirsiniz. Yemek ve kahvaltı fiyatları, deniz kıyısına göre makul.

Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant

Yuvarlakçayı vaktiniz kısıtlı değilse, kaçırmayın derim.

Köyceğiz Gölü kenarı, akşamları sakin ve huzurlu bir akşam geçirmeniz için birebir. Tam kafa dinlemelik bir yer.

Yeme-İçme Önerileri

Sahilde herhangi bir cafeye oturup, çayınızı, kahvenizi, meşrubatınızı yudumlarken, günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ben, genelde Ayaklı Göl Cafe’ye oturdum. Hoşuma gitti.

Köyceğiz Sahil

Akşam yemeğini Köyceğiz merkezde yemek isterseniz Ziyafet Lokantası‘nı (Gülpınar Mah. Fevzipaşa Cad.) öneririm. Esnaflıkları da iyi, yemekleri de. Dürümü çok iyi, sevmiştim.

Konaklama Önerisi

Konaklama için, hep Ege Pansiyon‘u (Ulucami Mah.Kardelen Sk.) tercih ettim. Esnaflıkları çok iyi, fiyatlar uygun. Süper lüks konfor aramıyorsanız, tercih edebilirsiniz. En azından gidip görün, beğenmezseniz tercih etmezsiniz.

Havuzlu ve oda kahvaltı hizmet veriyor. Kahvaltıyı istediğiniz saatte yapabilirsiniz.

Köyceğizin balı da meşhurmuş ama hiç alıp denemedim, sizleri yanıltmayayım.

O bölgelerde özellikle çam balları çok meşhurmuş ama alıp, denemedim hiç. Deneyen varsa yorum kısmına görüşlerini yazabilir.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

9 Beğen

Bir Cevap Yazın