PİSSA PLAJI

PİSSA PLAJI

Pissa Plajı, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Pissa Plajı, denizin de rengiyle harika bir plaj olup, Bademli merkeze yaklaşık 3,5 km. mesafededir. Ulaşım, Bademli merkezden sağlanmaktadır. Yol, bir yerden sonra biraz bozuk. Ancak, araçla çok rahat gidiliyor.

Pissa Plajı’ndan Garip Adası’nın tamamı, Kalem Adası’nın ise sadece ucu görünüyor. İki ada arasındaki deniz ise mükemmel. Burası, Akvaryum Koyu olarak geçiyor. Türkiye’de birçok yerde Akvaryum Koyu var ama gördüğünüz tüm Akvaryum Koylarını unutun. O derece, bambaşka bir yer.

Akvaryum Koyu ( Sağdaki ada Garip Adası, soldaki ada ise Kalem Adası. )

Eskiden, ücretli ve ücretsiz diye ikiye ayrılan plaj, 2022 yılında ise tamamen ücretsiz oldu. Ancak, 2023 yılı yaz aylarında Dikili Belediyesi, plajın işletmesini almış.

Plaja, 2023 yaz aylarında giriş, kişi başı 100 lira. Diyelim, bir araçla 4 kişi geldiniz, fiyat 400 lira. Girişte içeride her türlü hizmet var deniyor. Ancak biz, iki kişi, temmuz sonu gittik. 1 tane şezlong zor bulduk. Şemsiye ise hiç bulamadık. Çoğu insan, şemsiyelerini kendi getirmiş. Duş ise sadece 3 tane vardı. Tek olumlu tarafı, duş üst tarafta olduğu için, şampuan kullanabilirsiniz. Giyinme kabinleri ve bir tane cafe de mevcut. Ancak bence, bu hizmete, bu fiyat fazla.

Pissa Plajı, kum bir plaj ve denizi ise sığ. Denizin rengi turkuaz ve temiz bir denizi var. Harika bir plaj, ben seviyorum. Plaj, bazen rüzgarlı olabiliyor. Suyun sıcaklığı ise döneme ve rüzgara göre değişiyor. Bir keresinde, Eylül ayında bile suyun sıcaklığı gayet güzelken, temmuz sonunda su, soğuk denk geldi. Tabii bunda, poyrazın etkisi de büyüktü. Ancak, Sarımsaklı ve Assos’ta su, her zaman soğuk. Deniz olarak ise burası bence daha iyi.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VE EN GÜZEL 10 PLAJ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Pissa Plajı, yukarıda da belirttiğim gibi, en olarak dar. Kalabalık olduğunda rahatsız edebilir. Hafta içi gelebilme şansınız varsa, hafta içi gelmenizi tavsiye ederim. Birde, plaj girişine azda olsa çöpler bırakılmış, maalesef. Ancak çok fazla olmasada, hiç olmasa çok daha iyi.

Bir keresinde, plaja vardığımda Vodafone’dan bir mesaj geldi, Yunanistan’a hoşgeldiniz diye. Duyduğuma göre Turkcell’de de aynı şey yaşanıyormuş. Fazla ücret ödememek için, plaja gelmeden önce hattınızı yurt dışına kapatmayı unutmayın. Vodafone için konuşayım, Yanımda uygulamasından kapatabiliyorsunuz. Turkcell’de de muhtemelen vardır, uygulamadan kapatma. Ancak, en son gidişimde (2023 yazında) böyle bir mesaj gelmedi.

İlk kez deniz uçağını da burada gördüm. Hem de epey fazla. Üzerimizden sürekli deniz uçağı geçiyor, Midilli Adası‘na doğru yöneliyordu. Sanırım iniş için. Midilli Adası, aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğduğu yerdir. Gerçek adıyla Hızır Reis olan Barbaros Hayrettin Paşa 1467 yılında Midilli Adası’nda doğmuştur.

Karşıda görülen ada, Midilli Adası ( Resimdeki ağacın önünde ise yer yer, iri kayalar var. )

Pissa Plajı, farklı alternatifler arayanlar için güzel bir seçenek. Aklınızda bulunsun derim.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

133 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Plaj baya iyiymiş. Güzel ve faydalı bilgiler de verilmiş. Teşekkürler.

  2. Dikili de böyle güzellikte bir koy olduğunu bilmiyordum. Akvaryum zaten muhteşem gözüküyor..

  3. Plaj harikaymış. Bu yaz bu rota düşünülebilir. Teşekkür ederiz

  4. Harika anlatım olmuş.

Bir Cevap Yazın