PİSSA PLAJI

PİSSA PLAJI

Pissa Plajı, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Pissa Plajı, denizin de rengiyle harika bir plaj olup, Bademli merkeze yaklaşık 3,5 km. mesafededir. Ulaşım, Bademli merkezden sağlanmaktadır. Yol, belli bir yerden sonra biraz bozuk ama yine de araçla çok rahat gidilebiliyor.

Pissa Plajı’ndan Garip Adası’nın görünümü

Pissa Plajı’ndan Garip Adası’nın tamamı, Kalem Adası’nın ise sadece ucu görünüyor. İki ada arasındaki deniz ise mükemmel. Burası, Akvaryum Koyu olarak geçiyor. Türkiye’de birçok yerde Akvaryum Koyu var ama gördüğünüz tüm Akvaryum Koylarını unutun. O derece, bambaşka bir yer.

Akvaryum Koyu ( Sağdaki ada Garip Adası, soldaki ada ise Kalem Adası. )

Eskiden, ücretli ve ücretsiz diye ikiye ayrılan plaj, 2022 yılı için tamamen ücretsiz. Plajda, şezlong ve şemsiye de kiralayan herhangi bir işletme bulunmuyor.

Pissa Plajı, ücretsiz tarafı

Eskiden ücret alınan otopark alanı da tamamen ücretsiz. İsterseniz bu alanda çadır kurup, kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz olunca, fazla kalabalığa kalmamak için erken saatlerde gitmenizi öneririm.

Pissa Plajı, kum bir plaj ve denizi ise sığ. Denizin rengi turkuaz ve temiz bir denizi var. Plaj, bazen rüzgarlı olabiliyormuş ama benim gittiğimde çok fazla rüzgar yoktu. Ben, geçen sene Eylül’ün başlarında, öğle saatlerinde gitmiştim. Eylül ayında bile suyun sıcaklığı gayet iyiydi. Malum, Sarımsaklı ve Assos’ta Temmuz ve Ağustos’ta bile su soğuk.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VE EN GÜZEL 10 PLAJ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Pissa Plajı, en olarak, çok geniş değil. Kalabalık olduğunda rahatsız edebilir diye düşünüyorum. Birde, plaj girişine azda olsa çöpler bırakılmış, maalesef. Çok fazla olmasada, hiç olmasa çok daha iyi.

Plaja vardığımda Vodafone’dan bir mesaj geldi, Yunanistan’a hoşgeldiniz diye. Duyduğuma göre Turkcell’de de aynı şey yaşanıyormuş. Fazla ücret ödememek için, plaja gelmeden önce hattınızı yurt dışına kapatmayı unutmayın. Vodafone için konuşayım, Yanımda uygulamasından kapatabiliyorsunuz. Turkcell’de de muhtemelen vardır, uygulamadan kapatma.

İlk kez deniz uçağını, burada gördüm. Hem de epey fazla. Üzerimizden sürekli deniz uçağı geçiyor, Midilli Adası‘na doğru yöneliyordu. Sanırım iniş için. Midilli Adası, aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğduğu yerdir. Gerçek adıyla Hızır Reis olan Barbaros Hayrettin Paşa 1467 yılında Midilli Adası’nda doğmuştur.

Karşıda görülen ada, Midilli Adası ( Resimdeki ağacın önünde ise yer yer, iri kayalar var. )

Pissa Plajı, farklı alternatifler arayanlar için güzel bir seçenek. Aklınızda bulunsun derim.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

99 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Plaj baya iyiymiş. Güzel ve faydalı bilgiler de verilmiş. Teşekkürler.

  2. Dikili de böyle güzellikte bir koy olduğunu bilmiyordum. Akvaryum zaten muhteşem gözüküyor..

  3. Plaj harikaymış. Bu yaz bu rota düşünülebilir. Teşekkür ederiz

  4. Harika anlatım olmuş.

Bir Cevap Yazın