GEZGİN NİLAY KURT’LA KEYİFLİ RÖPORTAJ

GEZGİN NİLAY KURT’LA KEYİFLİ RÖPORTAJ

Gezginlerle Röportaj adlı bölümümüzün bu haftaki konuğu gezgin, sevgili Nilay Kurt.

Nilay Hanım, Dubai’de bir teknoloji şirketinde çalışıyor. Tam bir gezgin olan Nilay Hanım, deneyimlerini moonovernile isimli ınstagram sayfasında paylaşıyor.

Seyahat sizin için ne ifade ediyor?

Özgürlük, heyecan ve keşfetmek.

Seyahatlerinizde bavulunuzda olmazsa olmazınız var mı? Varsa nedir?

Selfie çubuğu, yedek batarya ve konforlu ayakkabılar.

-Bir hanımefendi için zaten ayakkabı olmazsa olmaz, haklısınız.

😂😂

Sizce Seyahat mi yoksa Tatil mi?

Seyahat. Tatil, biraz dinlenme gibi oluyor. Benim seyahatlerimde genelde, dönüşte dinlenmeye ihtiyacım oluyor. 😂😂

Ben bütün vaktimi, en verimli şekilde, maksimum yer görerek ya da yapılacak şeyleri yaparak geçirmeyi tercih ediyorum. Şanslıyım ki eşim de öyle. Bu nedenle, bizim seyahatlerimiz genelde bol koşturmalı olur.

SEYAHAT Mİ TATİL Mİ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Seyahatin size kattığı en önemli şey nedir?

Yeni kültürler ve deneyimler. Her seyahatimde o kadar çok şey öğreniyor ve deneyimliyorum ki hepsi de çok kıymetli.

Hatta, daha çok yerellerin yaşadığı yerlere gitmeyi ve gittiğimiz yerlerde yaşayan insanlarla tanışmayı çok daha fazla seviyorum. Turistik mekanlara gitmektense.

Hayatınızdaki ilk seyahatiniz nereye ve kimlerleydi?

Kendi başıma gittiğim ilk yurtdışı seyahatim olan Madrid’ti. Arkadaşlarımla gittiğim, aile ile olmayan.

Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar gittiğiniz yerlerden en beğendiğiniz yer hangisi? En beğendiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Avustralya. Avustralya’nın sundukları gerçekten çok fazla. Hem şehir hayatını deneyimliyorsunuz, hem de doğası inanılmaz güzel. Dünyanın en büyük resifine sahip. Kanguru ve koalaları görme şansınız var. Harika şaraplar içip, en lezzetli ama sağlıklı salataları bulabilirsiniz. Ben gittiğimde orda yaşamayı çok istemiştim. Sydney capcanlı bir şehir. Beni çok etkilemişti. Kendine özgü bambaşka bir havası var. Sizi enerjik tutan bir şehir. Ayrıca havası da mükemmel.

Avustralya, aslında bir ülke ama aynı zamanda da bir kıta. Çok geniş bir coğrafya. Her yerinde ayrı güzellikler var. Bondi Sahilinden Melbourn’e, Cairns’de kanguru beslemekten, koalaya sarılmaya, great barrier resifinde dalış yapmaktan, yağmur ormanları üstünden teleferikle gitmeye kadar inanılmaz farklı deneyimler sunan bir ülke.

Bondi Beach

Türkiye’de ise Kapadokya. Tabi ki sahillerimiz inanılmaz güzel ama Kapadokya, insanı inanılmaz etkileyen büyüleyici bir yer. Kesinlikle tekrar gitmeyi istediğim yerlerden bir tanesi. İnsanın kendini dünya üzerinde değil de başka bir yerde hissettiği bir yer. İlk gittiğimde balona binmemistim. Hep aklımdadır. Bir sonrakinde umarım olur.

Tekrar gitmek isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Tabi ki birden fazla yer var ama önceliklendirme yaparsam Kenya Masai Mara derim. Ben hayatımda hiç bir seyahatimde kendimi bu kadar doğa ile içiçe hissetmedim. Resmen, dünyadan kopuş gibiydi.

Zaten orda kaldığınız yer National Parkı’n içinde bir alan ve aslında siz tellerle çevrili bir alanda kalıyorsunuz. Hayvanlar kendi alanlarında özgürce geziyor. Gece belli bir saatten sonra elektrik yok. Uyurken, maymunlar çadırınızın üstünde geziyor. Önünüzde akan nehirde hipopotamlar yıkanıyor ve seslerini duyuyorsunuz. İnternet çok limitli.

Masai Mara – Kenya

Doğanın gücünü ve işleyişini o kadar derin hissediyorsunuz ki. Bütün o hayvanları, kendi yaşam alanlarında görmek. Bir fil ailesini, zürafaları seyretmek. Bir aslanın avını yakalayışını görmek, bir çitaya dokunacak kadar yakın olmak. Yüzlerce zebra ve ceylan arasında ilerlemek. Mükemmel ve tarif edilemez bir deneyimdi.

Masai Mara

Ve bence bir daha gidilse bambaşka deneyimler sunabilecek bir yer. Çünkü içinde canlılar ve doğa var. Aynı şeyleri görmeyeceğiniz kesin. Her gün büyük bir heyecanla, sabah 5’te safariye çıkmak ve karşınıza neyin çıkacağını bilmemek.

-Büyük göçü görmeye de gidebilirsiniz belki bir gün.

Umarım giderim.🙏

Bir daha asla gitmem dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Asla gitmem demeyeyim ama sanırım Vietnam‘a gitmeyi çok istemem.

Kesinlikle çok güzel bir yer. Ha long Bay’ın mükemmelliği hala gözümün önünde ama Vietnam’da Savaş Müzesi’ni gezerken çok ama çok üzülmüştüm. Bana çok hüzünlü ve ağır gelmişti.

Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz plaj hangisi? En beğendiğiniz plaj Türkiye’deyse tek cevap verebilirsiniz.

Dünyada gittiğim ve en beğendiğim Maldivler. Sanırım, benim turkuaz sulara ve palmiyelere zaafım var.

Maldivler

Önümde o inanılmaz turkuaz renk, arkamda palmiye ve muz ağaçları, resmen cennette hissi vermişti bana. Tabi bununla da kalmıyor. Yavru köpekbalıkları, kaplumbağalar dibinizde yüzüyor. Dalmadan, sadece şnorkelle, rengarenk balıkları görebiliyorsunuz. Sanırım ikincisi de Boracay. Ancak Maldivler’deki deneyim çok daha özel, çünkü resmen bu güzelliğin tadını yalnız başınıza çıkarıyor gibisiniz. Size özel bir plaj.

Türkiye’de ise Ölüdeniz ve Kaputaş.

ÖLÜDENİZ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VE EN GÜZEL 10 PLAJ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Türkiye’de ve dünyada, kış turizmi olarak tercih ettiğiniz ya da merak ettiğiniz bir destinasyon var mı, varsa neresi?

Ben tam bir yaz insanıyım. Soğuğu hiç sevemedim. Üniversitedeyken kayağa gitmek istemezdim. Üşümekten hiç hoşlanmıyorum. Sonunda da zaten 4 mevsim yaz olan bir ülkeye yerleştim.

Kış tatili denilince, benim için ilk olarak Kuzey Işıkları geliyor. Hayatta en çok görmek istediğim ama aynı zamanda da en korktuğum seyahatti. Tam pandemi öncesi gitmiştik. Aslında bir çok destinasyon var ama biz İsveç’i seçtik. Ve inanamayacaksınız. Daha uçaktan iniş yaparken Kuzey Işıkları’nı gördük. Pilot tüm ışıkları kapattı ve anons yaptı. İnanılmazdı gerçekten.

Kuzey Işıkları

-Bu süpermiş. Denk gelebilmek kolay değil çünkü.

Evet ama şunu söylemeliyim benim hayatımda en zorlandığım seyahatti. Hayatımda bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. Ayrıca o kadar çok kat giyiyorsunuz ki, giyinmek 15 dakika sürüyor. Uzun saatler boyunca ışıkları bekliyorsunuz. Gerçekten yıpratıcı ama değer mi kesinlikle o yeşil gökyüzünü görmeye değer.

Türkiye’de ve dünyada en çok merak ettiğiniz ve gitmek istediğiniz yer neresi? En merak ettiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Dünyada şu an ilk sırada gitmek istediğim yer Machu Picchu. Ama pandemi nedeniyle ne zaman gidebiliriz hiç bilmiyorum. Bence çok çok özel bir yer. Hakkında çok şey izledim. Her izlediğimde hayran kaldım. Umarım en yakın zamanda giderim.

Türkiye’de ise ilginç olacak belki ama şu aralar aklımda olan Nemrut Dağı. Orada tefler eşliğinde gün doğuşunu izlemek çok isterim. Yine mistik şeylerin peşindeyim sanırım.

Burada yaşarım ya da yaşamak isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

3 ülke, gittiğimde bana, burada yaşamak isterim hissi vermişti.

İlki Avustralya. Aslında, yukarıdaki sorularda cevaplamıştım biraz ama yaşamak olarak açıklamak daha iyi olur.

Sydney – Avustralya

Avustralya, Avrupa gibi medeni bir yer ama aynı zamanda iklim olarak çok daha yaşanılası bir yer. Orada 3 hafta kalmıştık. Gözlemlediğim kadarıyla Sydney ve Melbourne capcanlı. İnsanlar sevecen ve güleryüzlü. Mesela, Sydney’de hafta sonları herkes Bondi Beach kenarında spor sonrası bir araya geliyor. Melbourne’de ise iş çıkış saati barlar ve cafeler takım elbiseli insanlarla doluyordu. Tabi ingilizcenin anadil olması avantaj. Mutfak ise benim damak tadımla uyumlu. Bir çok açıdan bana çok cazip gelmişti ama tabi Türkiye’ye çok uzak ve saat farkı çok. Aileden zaten uzağız bari benzer saat dilimleri içinde olalım.

Bondi Beach – Avustralya

2.si ise Londra ama burda sadece kısa süreli yaşamak isterdim. Londra, bence Avrupa’nın kalanından çok farklı. Tam bir expat (gurbetçi) şehri. Bu karışık yapısı ve şehrin güzelliği bana şöyle bir proje olsa da 1 sene gelsek ve burada yaşasak ne hoş olur hissi vermisti ama uzun süreli zor çünkü ben güneşli günlere uyanmaya çok alışmışım.

Londra

3.sü ise Rio. Rio‘da hayat plajlarda. Ben böyle enerjik bir şehir görmedim. Kıpır kıpır resmen. Ama tabi Rio‘da yaşamak çok zor. Öncelikle güvenli değil, sonrasında ise dil problemi. Ama yine de kısa süreli bir projeye atansak fikri çok fena aklımdaydı bir dönem.

Rio

Adrenalin içeren aktiviteler sever misiniz? Seviyorsanız, yaptığınız en heyecanlı aktivite neydi?

Sanırım, ortalarda sayılırım. Ama eşim hiç sevmez. O nedenle de çok fazla girişimim olmadı. Sanırım, en heyecanlısı Amerika’daki çılgın Roller Coaster’lar. Aa birde Bali’de rafting yapmıştım ama çok da çılgın bir su değildi. Ancak aklımda olan bir şey var ki. Dubai’de skydiving yapmak. 2021’de yapmak istiyorum.

Türkiye’de ve dünyada sizde hayal kırıklığı yaratan bir yer ya da yapı oldu mu, olduysa neresi?

Hayal kırıklığı yaratan ya da gereğinden fazla abartıldığını düşündüğüm yapı mutlaka olmuştur ama ben gittiğim yerleri bir bütün olarak değerlendiriyorum.

Mesela giriş ücreti ödeyip girdiğiniz bir yer hayal kırıklığı yaratır ama yanındaki bir cafede oturup keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yani biraz da kendinizin keyif alacağı şeylere yönelmek bizim elimizde diye düşünüyorum. Bir noktaya gidip beğenmedim diye de gezinin tamamını harcamak istemem. Sonuçta, keyif almak bizim elimizde biraz da. Modumuzu düşürmeden, mutlu olmak.

Türkiye’de ve dünyada hayran kaldığınız bir yer ya da yapı var mı, varsa neresi?

Sanırım, beni yapılar konusunda en çok etkileyen şehir, Paris. Notre Dame Katedrali ve Sacre Coeur Bazilikası. İkiside çok görkemli ve çok duygu yüklü gelir bana.

Modern yapılardan sanırım, Dubai’deki Burj Khalifa. Herkes metal yığını gibi görse de ben onu da çok etkileyici buluyorum. Bilmiyorum, Dubai’de yaşadığım için mi böyle geliyor ama bence güzel.

Türkiye’ de ise Sultanahmet Camii.

Hayran kaldığım yer olarak da İskoçya diyorum. Orada, Fairy Glenn isimli bir yer var. Gerçekten, periler diyari gibi. Yine çok çok etkilendiğim bir yer. İskoçya zaten bir bütün olarak çok güzel. Edinburg şehir olarak inanılmaz ama ülkenin tamamı gerçekten hayran olunacak derecede güzel. Özellikle, Highland tarafı (yayla olarak mı geçiyor bilmiyorum). Ben gezerken aklıma hep Braveheart filmi geldi. Resmen, kendimi filmdeymiş gibi hayal etmiştim. Fairy Glenn ise gerçekten masalsı bir yer.

Fairy Glenn

Hayran kaldığım bir diğer yer ise Angkor Wat. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük tapınağı. Yıllarca saklı kalmış ve bazı yerlerinden ağaçlar tapınağın içinden geçiyor resmen.

Angkor Wat

Seyahatlerinizde başınıza ilginç ya da komik bir olay geldi mi? Geldiyse kısaca bahsedebilir misiniz?

Aslında bir tane var. Srilanka’da balina turuna gitmeye karar vermiştik. 2 çift gitmiştik.

Sri Lanka

Tur, sabahları oluyor, erken saatte. Yaklaşık 1,5 – 2 saatte tamamlanacağı söylendi. 8’de çıkıp, en geç 10’da döneceğiz. Tekne büyükçe. Balinaların göç rotasındayız . Turu satan kişi kendinden inanılmaz emin. Görmezsek paramızı iade edeceğini söylüyor.

Biz, sabah yola çıktık. 1 saate yakın yol aldık, hala balina yok. 1,5 saat oldu, hala gidiyoruz. Teknedeki ekibe soruyoruz. Yok gideceğiz diyorlar. Ama artık o kadar açıldık ki deniz tutmaya başladı. 2 saat oldu hala balina yok ve kaptan kesinlikle dönmeye niyetli değil. Herkesin mideler fena durumda. Teknenin arkasında kusan kusana. Ben artık adama gidip yalvarmayı düşündüm.😂😂 Çünkü, geri dönüşü var, bir de bunun.

Tabi onların midesi bulanmıyor, alışıklar. Ama kalan herkes bitmiş durumda. 2,5 saat oldu hala gidiyoruz derken bir bağırış oldu. Ben başta ne olduğunu anlamadım. Bütün tekne ekibi miço deniyor sanırım bağırmaya başladı. Whale shark diye. Whale shark ( Balina köpekbalığı) çok çok nadir görülürmüş.

Bütün tekne ekibi çılgınca fotoğraf çekmeye başlayınca ben de inandım nadir görüldüğüne. Yerimden son bir kuvvet kalkıp bakabildim. Altımızdan 2 kere geçti. Balina köpekbalığını görmüş oldum ama teknenin yarısı kalkacak halde değildi. Ben de zaten fotoğraf bile çekemedim.

Sonra, kaptan bize, sizi dolaştırdım ama balina köpekbalığını da gösterdim diyerek böbürlendi. Ben sanırım, o 2,5 saat ve dönüşüyle 5 saati yaşamaktansa görmemeyi tercih edebilirdim.😂😂 Biz sonrasında çok güldük halimize. Paramızla işkence çektik resmen.

-İyi bari Maldivler’e kadar gitmemişsiniz.

😂😂. Aynen.

Seyahatlerinizde unutamadığınız, tadı damağınızda kalan bir lezzet var mı, varsa nedir?

En unutamadığım, Uruguay’da yediğim steak. Güney Afrika ve Arjantin’de de etler çok iyidir ama burası ayrı bir seviye idi. Kaşıkla kesebileceğiniz kadar yumuşak bir steak. Ben öylesini yemedim.

-İlginçmiş, dana steak mi?

Evet, büyükbaş.

Bir de Rio’da, sokaktan tesadüfen aldığım Churros. Bazen öylesine aldığınız bir şey çok iyi çıkar ve öylesine bir daha denk gelemezsiniz ya öyle bir şey oldu.

‌Sırf şu lezzet için bile gidilir dediğiniz bir yer var mı varsa neresi?

Valla yemek turizmi deyince aklıma Gaziantep geliyor. Bence dünyada bizim mutfağımızın üstüne yok. Baklava ve kebaplar için Antep’e giderim. Artık baklava kargo ile de geliyor gerçi.

Ama şarap ve şarap bağları deneyimi için de Güney Afrika’ya gidilir.

Güney Afrika

Elinizde olsa şurada şunu değiştirmek isterim dediğiniz bir yer ya da yapı var mı varsa neden?

Valla ben en çok Türkiye’de deniz kenarında çirkin yüksek katlı yapılar gördükçe üzülüyorum. En son seyahatimde Arnavutluk’ta da benzer bir durum vardı. Denizin hemen dibinde birbirinden tamamen farklı yapılar vardı. İnsanın aklı almıyor bazen, nasıl izin verilmiş diye.

Son olarak takipçilerinize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Never stop exploring diyorum. Hemen türkçeye çevirelim. Keşfetmeyi asla bırakmayın. Zaten içinizde o gezgin ruh varsa, o sizi mutlaka harekete geçirir.

-Nilay Hanım, çok teşekkür ederim. Beklediğimden çok daha keyifli bir röportaj oldu. Mutlu ve sağlıklı günleriniz olsun inşaallah.

Çok sağolun. Ben teşekkür ederim. Sizlere de sağlıklı günler dilerim.

106 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Kadın ne güzel gezmiş. Okurken, kendim gezmiş kadar oldum. Çok güzel anlatmış anılarını.

 2. Çok pozitif bir gezgin. Harika resimler var. Güzel röportaj olmuş.

 3. Ne guzel yazi olmus insanin bavulunu toplayip hemen gezmeye baslayasi geliyor 🙂

 4. Cok faydali yorumlar ve de icten cevaplar olmus gercekten. Umarim biz de gittiginiz yerlere gideriz pandemi sonrasi. Ozellikle de Iskocya cok guzel duruyor.

 5. Ne güzel anlatmış, ben en cok Avustralya’yı merak ettim okuyunca..

 6. Iskocya yorumlariniza cok katilyorum. Lake District bolgesini de sizin listeye ekleyebiliriz.

 7. Cok guzel ve faydali bir roportaj olmus gercekten, keyifle okudum. İskoçya hep cok gitmek istedigim ulkelerden biri olmustur zaten, ilk firsatta Iskocya’ ya gitme hayalleri kurmaya basladim bile.

 8. Cok okuyan degil cok gezen bilir diye bosuna dememisler.Yogun is hayatina bu kadar seyahati sigdirmak buyuk maharet…Rusya ve eski Sovyet ulkelerine ,Mogolistana gitmediyseniz ozellikle tavsiye ederim.

 9. Cok güzel bir röportaj olmuş, bayıldım.

 10. Harika yerler gezilmis başarılı röportaj

 11. Gezip gormek ne kadar guzel, darisi basima 🙂

 12. Çooookkk guzel bir roportaj olmus

 13. Ah covid ah, gezemiyorum ve gezebilenlere imreniyorum

 14. 3 yıl önce

  Hanımefendi tam tarz yalnız. Röportajı da okuyunca, Afrika’ya safariye gidesim geldi bir an. O kadar güzel anlatmış ki. Yüreğine sağlık.

 15. Çok keyifli ve ilham verici bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum. Fotoğraflar da çok güzel!

 16. Çok keyifli bir röportaj , bayıldım

 17. 3 yıl önce

  Bu tip röportajlar cok faydalı oluyor. Cok güzel bir iş çıkarmışsıniz, bir suru tüyo aldim

 18. Çok keyifli bir yazı olmuş. Bu derece òzgürce düsünmeden gezebilen herkesi kucakliyorum ve imreniyorum. Eş uyumu harika bir yol arkadasligini da yaninda getirmiş

 19. Harika bir röportaj keyifle okudum.

Bir Cevap Yazın