ÖLÜDENİZ

ÖLÜDENİZ

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ölüdeniz, Fethiye’ye her girdiğimde sanki mıknatıs varmış gibi beni kendine çekiyor. İlk önce burayı, daha sonra diğer yerleri gezerim.

Ölüdeniz’i Ölüdeniz yapan yer Kumburnu denen burnun bir nevi koruduğu Mavi Lagündür. Burası için Kumburnu Tabiat Parkı’na giriş yapmanız gerekiyor.

Tabiat Parkı’na giriş ücretli. Devlet tarafından koruma altında. Giriş ücreti, 2020 yılı için, şahıs 9 TL, öğrenci ise 4,5 TL. Mavi Lagün ve Kumburnu Plajı, Tabiat Parkı’nın içinde.

Kumburnu denen burnun denize bakan tarafı Kumburnu Plajı olarak geçiyor.

Kumburnu Plajı

Diğer taraf Mavi Lagün olarak geçiyor.

Mavi Lagün, korunaklı olduğu için buranın dalgasız, durgun bir suyu vardır. O yüzden de Ölüdeniz denmektedir. Kumu çok güzeldir ve suyu sığdır. Üzerinde deniz bisikletleri… v.s gezebilirsiniz.

Ölüdeniz Mavi Lagün'de deniz bisikletleri, yunuslar,... v.b araçlarla turlamak çok keyifli....
Mavi Lagün

Dediğim gibi Ölüdeniz’i Ölüdeniz yapan yer, burasıdır. Yoksa Ölüdeniz’e gidip, yanındaki Belcekız plajına girer çıkarsanız, sadece plaja girip yüzmüş olursunuz. Herhangi bir plaja gitmek gibi birşey. Hiçbir anlamı yok.

Belcekız Plajı

Buraya kadar gelmişken ücret mukabilinde Tabiat Parkı’na mutlaka girin. Mavi Lagün’ün dalgasız ve sığ denizinin, kumunun ve manzarasının tadını çıkarın, gökyüzünde yamaç paraşütü yapanları seyredin.

Mavi Lagün

Ölüdeniz’in doyumsuz güzelliğini görmek için ise en azından Montana Seyir Tepesi’ne çıkmanız gerekiyor.

Montana Seyir Tepesi, tarihi Likya Yolu üzerinde bulunuyor. Ölüdeniz’de tarihi Likya Yolu Başlangıç noktasından birkaç km. sonra seyir terası karşınıza çıkıyor. Normalde, manzaranın izlenebildiği yere kadar araçla,rahatlıkla gidilebiliyordu ama şu sıralar değil. Yolun biraz bozuk olması ve girişinin de toprakla kaplı olmasından, bu noktaya araçla değil de yaya olarak çıkmak daha mantıklı. Yaklaşık yarım saat sürüyor.

Yanınıza su almayı sakın unutmayın. Buradan gün batımı müthiş ama eğer kamp yapmayacaksanız merkeze dönüşünüzü çok fazla karanlığa da bırakmayın, bence.

Montana Seyir Terası, Ölüdeniz manzarasının doyumsuz güzelliğini seyretmek için biçilmiş kaftan. Buradan, özellikle günbatımı manzarası müthiş.
Montana Seyir Tepesinden Ölüdeniz Manzarası

Babadağ’a çıkıp, oradaki cafeden de manzarayı seyredebilirsiniz.

Ölüdeniz ayrıca Türkiye’nin en güzel gün batımlarından birine de sahiptir.

Türkiye’de Günün En Güzel Battığı 10 Yer Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

Yamaç paraşütü yapmak için ise sahil boyunda bir sürü firma var. İstediğinizi seçebilirsiniz. Ben Pegas Turu seçmiştim. Nasibimde eğitmen arkadaş da iyi denk geldi.

Yanınızda bir eğitmenle birlikte, tandem atlayış yapıyorsunuz. Eğitmen, yönlendiriyor sizi.

Yamaç paraşütünün korkulacak hiçbir şeyi yok. Eğer cesaret edemiyorsanız, bence korkularınızın üzerine gidin.

Eğer akrobasi yapmak istemiyorum diye belirtirseniz, manzara eşliğinde yavaş yavaş inersiniz. Yanında içecek ve cipsle, ağır ağır inenler de yok değil.

İşin adrenalini akrobaside. O da çok kısa sürüyor.

Onun haricinde bir tek inişte eğitmen manevra için döndüğünde biraz tedirgin olabilirsiniz (korkanlar için söylüyorum) o kadar.

Yoksa korkulacak hiçbir şey yok. Akrobasi yaptırmadığınızda çok fazla bir adrenalin de yaşamıyorsunuz. Aheste aheste iniyorsunuz.

Küçük bir öneri; Eğer yamaç paraşütü yapmak çok istiyor ama korkuyorsanız, önce parasailing yapın. Alışmış olursunuz. Korkulacak bir şeyin olmadığını da anlarsınız.

Belcekız Plajı Gün Batımı

Gün batarken ve akşamları Ölüdeniz çok keyifli. Ben dolaşırken çok keyif almıştım. Eğer konaklamayı burda değil de Fethiye‘de yapıyoranız, en azından birkaç saatinizi, buraya ayırmanızı öneririm, akşam için.

Gün batarken ve akşamları Ölüdeniz'de dolaşmak çok keyifli.

Benim önerim, Ölüdeniz’e sadece tekne turuyla gelerek, burayı sınırlamayın. Ölüdeniz’e, en azından, akşamın ilk saatlerini de kapsayarak, yarım gününüzü ayırın. Pişman olmazsınız.

Onu da yaptım bir arkadaşımla ama böylesi daha keyifli.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın.

9 Beğen

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın