ADİLE SULTAN KASRI (HABABAM SINIFI MÜZESİ)

ADİLE SULTAN KASRI (HABABAM SINIFI MÜZESİ)

Adile Sultan Kasrı, 1853 yılında, Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından, küçük kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılmış. Kasır, İstanbul Üsküdar’da, Validebağ Korusu içerisinde yer alıyor.

Validebağ Korusu’na girişte, 30 TL otopark ücreti alınıyor. Koru içerisi harika. Yemyeşil orman. İster yürüyüş yapın, ister spor. Piknik de yapabilirsiniz ki etraf piknik yapanlarla dolu. Ancak, ateş yakmak yasak olduğundan, mangal yapamazsınız. İçeride iki tane cafe de mevcut, ağaçlar altında. İkisindede bardak çay 7,5 türk kahvesi 25 lira. Küçük şişe su ise 6,25 lira. Koruda ayrıca, Öğretmenler Huzur Evi de var.

Adile Sultan Kasrı ise şu an öğretmen evi olarak kullanılıyor. Binaya giriş ücretsiz. İçeride, hergün saat 11.30’a kadar açık büfe kahvaltı hizmeti de var. Fiyatı, kişi başı 100 lira, Haziran 2023 itibariyle. Bence, bu zamanda bu fiyat, çok iyi.

Adile Sultan Kasrı, aynı zamanda, hepimizin gönlünde yer etmiş, efsane bir film olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği yer. Filmin bazı serileri bu binada çekildi. Binada yer alan bir oda, Hababam Sınıfı Müzesi olarak, hergün saat 09.00 – 17.00 arası ziyarete açık. İçeride, bal mumu heykeller, resimler, afişler,… var. Devamlı, Hababam Sınıfı müziği de çalıyor. Ancak, odada yer alan bal mumu heykeller daha iyi yapılabilirdi. Odaya 2023 yılı giriş ücreti, kişi başı 5 lira. Ancak, dediğim gibi, binaya girişte ekstra ücret ödemiyorsunuz.

Ancak, filmi iyi bilen biri olarak, ziyarete açık olan oda, aslında filmde geçen sınıf değil. Çünkü, o oda 2. kattaydı. Hafize Ana yani rahmetli Adile Naşit, elinde zille merdivenlerden aşağı iner, peşinde koştura koştura Hababam Sınıfı öğrencileri. Ancak, 2. kata çıkmak, yasak yazıyor.

Adile Sultan Kasrı ayrıca hem düğün organizasyonu hem de düğün çekimi için kullanılıyor. Biz gittiğimizde, bina ve çevresinde birçok gelin ve damat gördük. Bina önünde de akşamki düğün için hazırlık yapılıyordu. Sanırım 2. kata, sadece düğün çekimi için izin veriliyor.

Düğün çekimi fiyatları ise şu şekilde. 1 saat iç mekan + sınırsız dış mekan çekimi 2500 lira. Sadece dış mekan çekimi de 1500 lira. İç mekânda çekim yapıldıktan sonra, tekrar iç mekana girip çekim yaptırmak yasak.

Validebağ Korusu’nu, yolu düşenlere , ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Harika bir gün geçirebilirsiniz. Şehrin karmaşalığından kaçıp, nefes almak için harika bir alternatif. Hele hele, Hababam Sınıfı’nı çok seven biriyseniz, o usta oyuncuların bulunduğu yerlerde dolaşmak, büyük keyif.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

31 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. “Validebağ Korusu”na bayıldımmm

Bir Cevap Yazın