AKYAKA

AKYAKA

Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı ve Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunan bir mahalledir.

Akyaka‘yı Akyaka yapan yer Kadın Azmağı da denilen Azmak Nehridir. Suyun ph değeri çok yüksek olduğundan su, sodalı su gibiymiş.

Nehre, Azmak isminin verilmesinin nedeni suyun debisinin çok yüksek olması sebebiyle azgın akmasındanmış. Eskiden, Akyaka’nın şebeke suyu olmadığı zamanlarda, kadınlar çamaşırlarını azmakta yıkadığı için de nehir Kadın Azmağı adını almış.

Akyaka Azmak Nehri bu kadar ünlü olunca, Akyaka’ya her gittiğimde ayaklarım plaj yerine hep nehre gider. O nehrin kenarında oturup çay, kahve içmek, bir şeyler yemek, gelip geçen tekneleri ve manzarayı seyretmek çok keyifli.

Hele hele o çivi gibi suya girip, dipçik gibi çıkınca kendime geliyorum. O suya girmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çok fazla da açılmayın tabi.

Tekne Turu yapmak için ise bir sürü tekne var. Herhangi birini seçip, mutlaka tekne turu yapın. Zaten yapmak isteyeceksiniz muhtemelen.

Tekneler, eğer değişmediyse, nehrin akvaryum denilen yerine geldiklerinde isteyenler için yüzme molası verebiliyorlar, duruma göre. Su, o kadar berrak ki tekneden, suyun dibindeki balıkları rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Konaklama yapacaksanız, çevre adalar ve koylara Akyaka’dan tekne turları da düzenleniyor.

YOLACİKMAKCOM TRENDLER

Yeme-İçme Önerileri

Bir şeyler yiyip içmek için nehir kıyısından bir yer seçin derim. West Cafe, Maydonoz Gökova Akyaka Restaurant, Fresco Restaurant Lounge & Bar (Elif Hanım Hotel&Spa’ya ait ama konaklamadan da sadece yeme-içme için de gidebilirsiniz.) ve Orfoz Restaurant bunlardan sadece bazıları. Orfoz Restaurant konum olarak en iyisi.

Orfoz Restaurant

Sizler bir sürü alternatiften, istediğinizi seçebilirsiniz zevk ve bütçenize göre.

Konaklama Önerileri

Konaklama için de seçenek çok. Orkide Apart Hotel fiyat-kalite dengesiyle en idealleri arasında.

Villa Vali Akyaka Apart, Elif Hanım Hotel&Spa, Akyaka Gümüş Konak da bunlardan sadece bir kaçı. Akyaka Gümüş Konak diğer ikisine göre fiyat olarak biraz daha uygun.

Sizler bir sürü alternatiften, istediğinizi tercih edebilirsiniz zevk ve bütçenize göre.

Akyaka Plajı da deniz, kum, güneş üçlüsü için tercih edilebilir. Plajın kumu iyi, deniz ise sığdır. Azmak Nehri döküldüğü için de yer yer soğuğu hissediyorsunuz.

Akyaka, rüzgarlı bir bölge olduğundan Kitesurf yada Kiteboard da denilen Uçurtma Sörfü için de ülkemizin en önemli yerlerinden birisidir.

Akyaka sizlere sakinliğin ve huzurun yanında eğlenceyi ve aktiviteleri de sunuyor. Çok fazla memnun kalacağınız bir tatil beldesi. Tatil planlarınız arasında bulunsun.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

61 Beğen

Bir Cevap Yazın