SALDA GÖLÜ

SALDA GÖLÜ

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer alan, 1140 m. rakıma sahip, karstik bir göldür. Göl, belli bir yere kadar sığ olsada, sonra birden derinleşiyor. Suyun rengi ve temizliği ise tek kelimeyle muhteşem. Ayrıca, havası da harika.

Salda Gölü Plajları

Salda Gölü’nde Yeşilova Halk Plajı, Doğanbaba Plajı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Alanı Halk Plajı ve Beyaz Adalar Plajı olmak üzere dört tane plaj var. Ancak, Beyaz Adalar Plajı koruma altına alınmış. İşletmeler ise çevre yerlere taşınmış. Giriş ücretsiz, girebilirsiniz ama sadece fotoğraf ve yürüyüşe izin veriliyor. Ayrıca, Yeşilova Halk Plajı ile Salda sapağı arasında Tabiat Parkı da mevcut.

Bence göle girilebilecek en güzel plaj, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Alanı Plajı. Gayet düzenli yapmışlar. Gölün kıyısı, bataklık da değil, sert. Yüzülebilecek alanı dubalarla belirlemişler. Girişler ücretsiz. İçeride her türlü imkan var. Duşlar, tuvaletler, kabinler ücretsiz ve diğer plajlardan da daha hijyenik. İki tane cafe & restaurant da bulunuyor. Biri yol üzerinde ama içeriden de giriş var. Diğeri ise içeride. İçeride alkol almak, ateş ve mangal yakmak yasak. Ancak, piknik yapabilirsiniz.

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Alanı Plajı

Doğanbaba Plajı’na da girişler ücretsiz. Duşlar da ücretsiz ama tuvaletler 3 lira. Kabinler ise 2 lira. Hayatımda kabinlere para alındığını ilk kez burada gördüm. Hem şaşırdım hem de güldüm. İçeride bir tane işletme var. Gölün kıyısı hafif bataklık ama sonradan harika.

Doğanbaba Plajı

Yeşilova Halk Plajı’na ise giriş 10 lira. Duşlar ücretsiz ama tuvaletler ücretli. Salda Gölü Özel Çevre Koruma Alanı Plajı’ndan sonra çok bakımsız bir görüntüsü var. Bence gitmeseniz de olur.

Salda Gölü’nde plajlar hariç, yüzmek yasak. Uyarı levhaları var. Yasak olmasına yasak ama yine de bazı işletmelerin önünden ve yol kenarında uygun olan yerlerde de yüzen yüzüyor. Ancak, tavsiyem halk plajlarını tercih edin. Gölün tamamı için ve de özellikle halk plajları hariç herhangi bir yerde suya girdiğinizde dikkatli olun. Çok fazla açılmayın. Tedbiri elden bırakmayın. Örneğin, Doğanbaba Plajı’nda suya girerken bataklık kısım az ve ayağınız tam olarak girmiyor bile. Ancak, Kayadibi’ndeki Kayadibi Otel’in karşısındaki plajda suya girerken, yer yer diz altına kadar gömülüyorsunuz. Bu da ister istemez tedirgin ediyor insanı. Zaten burası halk plajı falan da değil. Ancak, yüzen de yüzüyor.

Beyaz Adalar Plajı

Salda Gölü çevresini, araçla yaklaşık 1 saatte dolaşabilirsiniz. Özellikle, Salda merkeze giderken Beyaz Adalar Plajı manzarası harika. Ayrıca, Doğanbaba ile Kayadibi arasında da harika kareler yakalayabilirsiniz. Gün batımı için ise bence en iyi yer Kayadibi’ndeki Kayadibi Otel’in önü.

Ulaşım

Salda Gölü’ne İstanbul, Ankara ya da Bursa istikametinden geliyorsanız, Denizli’nin Çardak ilçesinde iki tane ayrı dağ yolu var. Biri direkt Yeşilova’ya, diğeri ise Doğanbaba’ya çıkıyor. Yeşilova’ya çıkan yol, bir dağ yolu için çok çok iyi. Doğanbaba’ya çıkan yol ise yer yer bozuk ve keskin virajlı. Ancak, Salda Gölü panoramik manzarası için bu yolu tercih edebilirsiniz. Göl manzarası harika.

Yeme – İçme ve Konaklama

Salda Gölü çevresinde her bütçeye göre bir sürü konaklama seçeneği mevcut. Çadır, kamp, karavan için Doğanbaba Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Yasak yazıyor ama çadır ve karavan gördüm. Tahminim, gece konaklama yasak olabilir. Hiç görmedim ama göl çevresindeki uygun alanlarda da çadır veya karavanda konaklayabilirsiniz diye düşünüyorum. Yeşilova Halk Plajı’nda da eskiden, çadır ve karavan serbestti. Bu sene sormadım ama muhtemelen vardır diye düşünüyorum. Tabiat Parkı’nı ise bilmiyorum. Orada da belki izin veriliyordur çadır ve karavana.

Kahvaltı için Salda merkezde Gabak Dayı’nın Yeri‘ni tavsiye ederim. Esnaflıkları da çok iyi. Serpme kahvaltı tabağında ürün çeşitliliği epey fazla. Sucuklu yumurta ve patates kızarması da tabağa dahil. Fiyatı 60 lira ki bu kalitede gayet iyi. Bu işletme, eskiden Beyaz Adalar Plajı’nda yer alıyordu. Salda Gölü Özel Çevre Koruma Alanı Halk Plajı’nda ise daha zayıf ürün çeşidi olan tabak 90 lira.

Gabak Dayı’nın Yeri

Akşam yemeği için ise Yeşilova merkezde Şişçi Fatih’i tavsiye ederim. Şişleri gayet başarılı. Ayrıca, paça çorbasını da beğendim.

Salda Gölü, daha sakin ve huzur dolu bir tatil için harika bir destinasyon. Vakit ve fırsat bulabilirseniz öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

54 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Kapsamlı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Çok işimize yarar bu.

  2. Bilgiler için teşekkürler…

  3. Detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın