MERT GÖLÜ

MERT GÖLÜ

Mert Gölü, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinin, İğneada Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Çavuşdere’nin denize döküldüğü alanda oluşan bir lagün gölüdür. İğneada Longoz Ormanları’nın en büyük gölüdür. Suyu, Hamam Gölü’yle birlikte az tuzluymuş. Diğer göllerin suyu ise tatlıymış.

Mert Gölü için iki güzergah var. Bu güzergahlar tercihe göre değişiyor. Kuş gözlem kulesine çıkmak için ki göl manzarası için birebir İğneada merkeze gelmeden Longoz Ormanları Milli Parkı girişinden girmeniz gerekiyor. Giriş ücreti, şahıs için 7, otomobil için ise 21 lira.

Kano yapmak için ise İğneada merkeze geliyorsunuz. Buradan gölün kıyısına kadar araçla gelinebiliyor. Kano fiyatı Ağustos 2022’de kişi başı 100 lira. Buralara kadar gelinmişken yapmanızı öneririm. Sazlıkların arasında ve kuş sesleri eşliğinde kano yapmak oldukça keyifli.

Ayrıca kano sonrası plajda da vakit geçirebilirsiniz. Bir yanınız Karadeniz, diğer yanınız ise Mert Gölü. Denizin suyu sığ, kumu ise ince ve güzel. Hoşuma gitti. Ancak, İğneada merkezde ve Limanköy’e doğru daha güzel plajlar da var.

Sol taraf Mert Gölü, sağ taraf ise Karadeniz

Yeme – içme için ise alternatifler fazla. Biz, kano için sıra beklerken, hemen karşısındaki Vagon Cafe’ye oturmuştuk. Güzel mekândı fakat bir şey yiyemeden sıra geldi. Dönüşte de çok fazla zamanımız olmadığından deneyimleyemedik.

Göl ve çevresi özellikle gün batımına doğru, fotoğraf tutkunları için de ideal. Harika kareler yakalayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa, fotoğraf için bu saatleri tercih etmenizi öneririm. Aynı zamanda, Mert Gölü kıyısında, keyiflerine düşkün mandaları da görmek sıradan burada. Ayrıca, göl kenarında olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

İğneada, hem doğa turu hem de deniz tatili için harika. Vakit ve imkân bulursanız burayı, planlarınız arasına almanızı tavsiye ederim. Harika bir doğanın yanı sıra güzel ve keyifli bir deniz tatili de yaşayabilirsiniz. En güzeli de tüm bunların iç içe olması.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

53 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Görseller süper..

Bir Cevap Yazın