DUPNİSA MAĞARASI

DUPNİSA MAĞARASI

Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı, Sarpdere Köyü’nün sınırları içerisinde bulunan, güzel bir mağaradır. Sarpdere Köy merkezine 6 km. mesafededir.

Dupnisa Mağarası, 2700 m. uzunluğunda fakat 450 m.lik kısmı ziyarete açık. Yer altı nehri, devasa sarkıt ve dikitleriyle de mağara, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Sıcaklık ise 10-12 dereceymiş. Gerçekten, yaz günü girip de bu kadar üşüdüğüm, bir başka mağara hatırlamıyorum. Yanınızda uzun kollu sweatshirt bulundurmanızı öneririm. Biz bulundurmadık, resmen donduk.

Mağaranın bence en dikkat çekici yanı ise 60.000’den fazla yarasayı bünyesinde barındırması. İçeride uçuşan yarasaları ve bazı bölümlerde tavanda asılı, bir sürü yarasayı görebilirsiniz.

Ağustos 2022’de, mağaranın bulunduğu alana girişte, otopark ücreti 10 TL. Mağaranın içine giriş ise öğrenci 10, tam 20 TL. Bu yıl için, 15 Kasım’da ziyarete kapanacakmış, yanlış hatırlamıyorsam.

Dupnisa Mağarası çevresinde yöresel ürünler satan birçok yer var. Hardaliye ilgimi çekti. Mustafa Kemal Atatürk, Kırklareli ziyaretinde tadına bakmış ve çok beğenmiş. Çok güçlü bir antioksidan da olan hardaliyenin içerisinde, olgunlaşmış yaş üzüm, hardal tohumu ve o keskinliği alması için de biraz vişne yaprağı varmış. Hardal tohumu, alkol olup, şarap olmasını önlüyormuş. Satanların herhangi birinden daha detaylı bilgi alıp, tadına bakabilirsiniz. Ben aldım, hoşuma gitti. 750 ml. şişesi 70 TL. idi, 2022 Ağustos ayında.

Dupnisa Mağarası girişi ve gelirken kullandığınız yolu da çok güzel. Yeşillikler içerisinde mağaranın bulunduğu alana geliyorsunuz. Bitki örtüsü harika. Yol güzergahında güzel ve keyifli mola yerleri olduğu gibi, mağara çevresinde de cafe ve piknik yapabileceğiniz alanlar mevcut.

Trakya’nın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa Mağarası’nı, vakit ve imkân bulursanız, planlarınız arasına almanızı öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

45 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Hardaliyeyi ilk defa duydum ilgimi çekti.

Bir Cevap Yazın