DOĞUBAYAZIT

DOĞUBAYAZIT

Ağrı’ya bağlı olan Doğubayazıt, Ağrı ilinin doğusunda yer alır ve buraya yaklaşık 1 saat 40 dk. mesafededir.

Doğubayazıt ayrıca, ülkemizde günün en güzel battığı yerlerdendir.

Türkiye’de Günün En Güzel Battığı 10 Yer

İshak Paşa Sarayı’nı önünüze alıp, manzarayı seyredebilirsiniz. Muhteşem bir manzara, sarının birbir tonu. O dağların şekli, o tonlar, gün batımıyla da beraber, harika bir görüntü oluşturuyor. Hayran kalmıştım. Anlatılmaz, yaşanır.

Ulaşım

Doğubayazıt’a Kars istikametinden gidiyorsanız, öncelikle Iğdır’a, buradan da Doğubayazıt’a ulaşabilirsiniz. Iğdır, Doğubayazıt arası yaklaşık 45 dk. mesafede. Iğdır – Doğubayazıt yolunda ilerlerken karlı zirvesiyle Ağrı Dağı’nı da görebilirsiniz.

Ağrı üzerinden gidiyorsanız, yaklaşık 1 saat 40 dk. lık bir yolculukla Doğubayazıt’a ulaşabilirsiniz.

Van üzerinden gidiyorsanız, aslında Tendürek Dağı’ndan kestirme yol var ancak ohal zamanı akşam belli saatten sonra jandarma yolu kapatıyordu. Direkt, Ağrı üzerinden gitmek zorunda kalıyordunuz.

Muhtemelen şimdi açıktır ama siz akşam saatlerine kalırsanız, yine de sorup, soruşturmadan o yolu kullanmayın ki zaten tabelalarda uyarı yapılıyor. Şu saatler arasında yol kapalı, diğer yolu kullanın diye.

Gezilecek Yerler

Doğubayazıt‘ta gezilecek yerlerin başında, hiç kuşkusuz İshak Paşa Sarayı geliyor. İshak Paşa Sarayı, dünyada kalorifer sisteminin ilk kullanıldığı yer olarak kabul ediliyormuş.

İshak Paşa Sarayı

Harika bir saray. Hiç bu kadarını beklemiyordum. Sarayın kendisi ayrı güzel, çevresi ve manzarası ayrı güzel. Hayran kalmamak elde değil. Kışın, beyazlar altında da nasıl bir manzara bizleri bekliyor kestirmek çok da zor değil.

Saray ayrıca, Osmanlı mimarisinin Anadolu’da günümüze kadar ulaşabilen tek saray yapısı olarak kabul ediliyormuş.

2022 yılında giriş ücreti 15 TL. idi. Müzekart geçiyor. Öğretmenlere ücretsiz, Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğundan.

Ahmed-i Hani Türbesi

Doğubayazıt’ta gezilecek diğer yerler ise İshak Paşa Sarayı’na yürüme mesafesinde olan Ahmed-i Hani Türbesi, Eski Bayazıt Camii ve Doğubayazıt Kalesi‘dir. Urartu Kalesi olarak da anılıyor.

Öndeki minareli yapı Eski Bayazıt Camii arkadaki kale ise Doğubayazıt Kalesi. Ben çıkmadım ama arkadaki tepelerin zirvesine çıkabilirseniz tahminim Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı Dağlarını görebilirsiniz.

Dilerseniz, Doğubayazıt ilçe merkezine yaklaşık 40 dk. mesafede bulunan Meteor Çukuru‘nu da ziyaret edebilirsiniz. Burası, Gürbulak Gümrük Kapısı’nın yaklaşık 2 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Alışveriş için, Doğubayazıt ilçe merkezinde bulunan, Büyük Pasaj‘a uğrayabilirsiniz. Hediyelik eşyadan tutun da aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir pasaj. Alışveriş meraklısıysanız uğramanızı öneririm.

Yeme – İçme ve Konaklama

Doğubayazıt’ta, yeme – içme ve konaklama seçenekleri epeyce fazla. Ayrıca kamp alanı da mevcut. Sizler, zevk ve bütçenize göre istediğinizi tercih edebilirsiniz. Ben, hiç konaklamadım ama yeme-içme olarak İshak Paşa Sarayı yolunda, bir tarafı saray ve diğer tarafı Doğubayazıt manzaralı, Paraşüt Cafe&Restaurant‘ı öneriyorum. Müthiş bir manzarası var.

Paraşüt Cafe&Restaurant’tan Doğubayazıt manzarası

Doğubayazıt‘ı mutlaka planlarınız arasına alın. Bir kez gördüğünüzde hayran kalıp, tekrar gidebilme hayali kurabilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın.

73 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Gün batımı manzarasına bayıldım. İnsanın gidip de o manzarayı canlı göresi geliyor.

Bir Cevap Yazın