ALIÇ YAYLASI

ALIÇ YAYLASI

Alıç Yaylası, Bursa’nın İznik ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Elmalı Mahallesi’ne bağlı güzel bir yayladır.

İznik Elmalı Mahallesi Alıç Yaylası

Alıç Yaylası, bence İznik’in en güzel yaylasıdır.

ULAŞIM

Yayla için, İznik üzerinden, 3 farklı güzergah var.

İznik Elmalı Mahallesi Alıç Yaylası

Birinci yol, İznik’in Elbeyli Mahallesi üzerinden önce Gürmüzlü sonra Candarlı Mahallesi’ne ulaşıyorsunuz. Candarlı Mahallesi’nin merkezine geldiğinizde sağda Elmalı tabelasını göreceksiniz. Buradan devam edip, önce Elmalı Mahallesi’ne buradan da Alıç Yaylası’na ulaşabilirsiniz. En düzgün olan yol.

İznik Elmalı Mahallesi Alıç Yaylası

Alıç Yaylası için ikinci yol ise ki benim daha sık tercih ettiğim bir yol, İznik merkezden, önce Sansarak Mahallesi’ne buradan da Elmalı Mahallesi’ne ulaşıyorsunuz.

İznik merkezde, ilçe mezarlığının önündeki tarihi Lefke Kapı’nın yanından, Bilecik istikametine doğru az devam ettiğinizde hemen sağda Burak Petrol var. Burayı, biraz geçince, solda Orhangazi tabelasını göreceksiniz.

O yola girip devam edin. Köprüyü geçip, belli bir süre ilerledikten sonra sağda, Sansarak, İhsaniye, Elmalı tabelasını göreceksiniz.

Elmalı Mahallesi’nden Alıç Yaylası yaklaşık 15 dk. sürüyor.

Alıç Yaylası yolundan Elmalı Mahallesi manzarası

Daha önceki İznik Gezisi ( Kısa ve Kapsamlı Rotalar) yazımda da belirttiğim gibi Sansarak Mahallesi büyük usta, rahmetli Kemal Sunal’ın Davacı filminin, köy sahnelerinin çekildiği yerdir.

Alıç Yaylası için üçüncü bir yol da İznik’ten Bilecik istikametine doğru ilerlerken, İznik’e bağlı Kaynarca Mahallesi’ni geçtikten sonra yine İznik’e bağlı Beşevler Mahallesi’ne gelmeden hemen önce, sağda, Aytemiz Petrol var. Buraya gelmeden önce de solda Yeşilçimen, Oğulpaşa, Boyunkaya tabelasını göreceksiniz.

Buradan devam ederek. Yeşilçimen ve Oğulpaşa Mahallesi’ni geçtikten sonra Boyunkaya merkeze gelmeden, sola yol ayrılıyor. Buradan devam ederek, yaylaya ulaşabilirsiniz.

Sizler, keyif, istek ve zamanınıza göre istediğiniz yolu tercih edebilirsiniz.

NELER YAPILABİLİR

Alıç Yaylası’na gelmeden önce, Elmalı Mahallesi’nde tarihi Elmalı Ahşap Camii’ni diğer adıyla Çivisiz Camii‘yi ziyaret etmenizi öneririm.

Elmalı Mahallesi Tarihi Çivisiz Camii

Alıç Yaylasında ise piknik ve kamp ile birlikte trekking yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Piknik ve kamp alanı yanında küçük bir cami de var.

İznik Elmalı Mahallesi Alıç Yaylası

58 km.lik harika bir yürüyüş rotasının geçiş noktası, aynı zamanda.

Ayrıca, yaylaya yakın bir mesafede bulunan Meteoroloji Gözetleme Kulesi’ne de gidebilirsiniz.

Meteoroloji Gözetleme Kulesi yolunda kısa bir ağaç tüneli ve sanki filmlerdeki balta girmemiş ormanlar gibi dev ağaçlı ormanlar da var.

Meteoroloji Gözetleme Kulesi yolu

Alıç Yaylası’na henüz gitmediyseniz, planlarınız arasına almanızı tavsiye ederim. Keyifli ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

104 Beğen

Bir Cevap Yazın