GÜNÜBİRLİK SELİMİYE VE BOZBURUN TURU

GÜNÜBİRLİK SELİMİYE VE BOZBURUN TURU

Selimiye’ye, Marmaris’ten Datça’ya doğru giderken, sola dönüş veriyor. Tabelayı göreceksiniz. Yaklaşık 50 dk. sürüyor, Marmaris’ten.

Selimiye ve Bozburun, Marmaris’ten günübirlik de çok rahat gidilip, gezilebiliyor.

Marmaris Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

İlk önce karşınıza Hisarönü çıkacak. Eğer, erken saatte kahvaltı yapmadan çıkarsanız, yanınıza kahvaltılık ürünler alıp, Hisarönü Körfezi’nde sessiz, sakin, huzurlu ve serin bir ortamda, denize karşı keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kamp sandalyesi ve masası almayı unutmayın.

Hisarönü Körfezi

Sonra devam edin, karşınıza Orhaniye çıkacak. Orada kız kumunda yürümeden olmaz. Denizin bir ucundan bir ucuna doğru, denizin üzerinde, kumda yürüyebilirsiniz. Ben, komple de karşıya geçmedim. İsteyenler geçebilir.

Orhaniye Kız Kumu

Kumunun, kırmızımsı bir rengi var. Kum ince değil, taşlı. Terliksiz ayağınızı acıtabilir.

Kumun etrafına fazla açılmayın, su derinleşiyor. Yüzme bilmeyenler dikkatli olsun.

Gün boyu, sıcağın alnında, kumun üzerinde bir ileri, bir geri volta atmanıza da gerek yok. 1 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. İsteğiniz ve keyfinize göre bu süreyi artırıp, azaltabilirsiniz.

Ordan sonra yola devam edin, bu sefer karşınıza Selimiye çıkacak.

Selimiye sakin ve huzurlu bir yer. Üstelik araçla giderken muhtemelen bir kaç kez durup, Selimiye’yi tepeden fotoğraflayacaksınız.

Ancak, bence en güzel manzara Selimiye’den çıkıp, Bozburun yoluna yöneldiğinizde birkaç km. sonra karşılaşacağınız manzara. Yanınıza, çayınızı, kahvenizi,… vs alıp, ağaç altında, serin bir ortamda bu manzaraya karşı yudumlamak paha biçilemez.

Selimiye

Selimiye, sakinlik ve huzur için tercih edilebilecek yerler arasında. Yaklaşık 1 saat mesafedeki Marmaris‘te hayat hareketliyken, burada sakinliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

İki sefer, hemen girişte bulunan caminin karşısında girdim, suya. Biraz açıkta, küçük bir adacık, üzerinde de kale kalıntısı var. Oraya kadar yüzmedim tabi.

Bir keresinde de şehir merkezinden geçerek ulaştığımız halk plajında girdik denize, bir arkadaşımla. Sakin ve güzel bir plajdı. Marketten kafamıza göre alışverişimizi yapıp, öyle gittik plaja.

Plajda şezlong yok, sadece hasırdan şemsiyeler koymuşlar, ücretsiz.

Konaklama yapacaksanız, konakladığınız otelin önünden de denize girebilirsiniz.

Yeme-İçme Önerileri

Öğlen yemeği için Yamaç Pide&Kebap (Buruncuk Sk.) veya Selimiye Lokanta (Buruncuk Sk.) olabilir ama akşam yemeği için deniz ürünlerini tercih edin. Mavi Pide (Hanımpınarı Mah.) de diğer bir seçenek.

Selimiye’de, güzel deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Yemek için seçenek çok. Taş Evler Restaurant (Hanımpınarı Mah.) düşünülebilir.

Konaklama için Lunabegonvil Taş Evler (Buruncuk Mah.) gözüme takılmıştı ama dediğim gibi konaklamadım hiç.

Eğer konaklayacaksanız, sabah tekne turlarından birine de mutlaka katılın.

Sonra buradan Bozburun‘a doğru hareket edin. Yaklaşık 35 dk.

Bozburun, Selimiye’den de sakin ve huzurlu. Daha girerken huzur yüzünüze vuruyor desem, sanırım çok fazla abartmış olmam.

Bozburun

Yemek için seçenek çok. Burda da deniz ürünleri ön planda. İlk tercihinizi hem Selimiye, hem de Bozburun‘da deniz ürünlerinden yana kullanmanızı tavsiye ederim.

Yeme-İçme Önerileri

Osman’s Place Gordon Restaurant (Kordon Cad.) ve Filika Restaurant, (Cumhuriyet Cad.) düşünülebilir.

Konaklayacaksanız da alternatifler epey fazla. Suna Pansiyon’a (Kargı Mah. Cumhuriyet Cad.) bir bakın.

Bozburun’da da tekne turlarına mutlaka katılın, eğer konaklayacaksanız.

Konaklama yapmayacaksınız bile tekne kiralayıp, çevredeki yakın adalara gidebilirsiniz. Eğer bütçenize uyarsa tavsiye ederim. Bu turlar, meşhur Ada Boğazı’na da götürüyor. Burayı, görmenizi öneririm, oralara kadar gitmişken.

Hem Bozburun hem de Selimiye‘de bütçenize ve zevkinize göre bir sürü seçenek var. Hem yemek hem de konaklama için.

Bozburun ve Selimiye dönüşü de kısa bir Turgutlu Şelalesi turu yapıp, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Turgutlu Şelalesi

Bu turu, tersine de gerçekleştirebilirsiniz. Direkt Bozburun’a gidip, geze geze geriye doğru da gelebilirsiniz.

1 günde Selimiye, Bozburun ve diğer yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz, yemeği de gözlemleyerek bütçenize ve zevkinize göre istediğiniz yerde yiyebilirsiniz.

Benim gibi günübirlik gezenlerle de karşılaştım, konaklamayı tercih edenlerle de.

Bilmiyorum, belki sakin bir yerde yaşadığımdandır, hiç tercih etmedim, konaklamayı. 1 günde rahatça gezebildiğim için de gereksinim duymadım hiç.

Yoksa kalınmayacak yerler değil. Sakinlik ve huzur arayanlar hiç düşünmeden, Marmaris yerine Selimiye ve Bozburun‘u tercih edebilirler.

Ancak aklınızda bulunsun, dediğim gibi Bozburun sakinlik ve huzur olarak Selimiye’den bir tık ileride.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

99 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Ben kalma taraftarıyım diğer türlüsü beni yorar

Bir Cevap Yazın