AVDAN YAYLASI

AVDAN YAYLASI

Avdan Yaylası, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesinin Avdan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan güzel bir yayladır.

Göletin kenarından Avdan Yaylası manzarası

Ülkemizde, sanırım Avdan Yaylası olarak birkaç tane daha yayla mevcut. Buradaki yaylada ülkemizin güzel yaylalarından biridir.

ULAŞIM

İstanbul üzerinden gelirseniz, en kısa yol için, önce Bursa ilinin İznik ilçesine gelmeniz gerekiyor. İznik ile Avdan Yaylası arası yaklaşık 25 dk. mesafede.

İznik’te, ilçe mezarlığının yanındaki tarihi Lefke Kapı’nın yanından Adapazarı, Bilecik istikametine doğru devam edin. İznik’e bağlı Kaynarca Mahallesi’ne geldiğinizde, sağda küçük bir tabela göreceksiniz, Yenişerefiye diye. Bu mahalle İznik’e bağlı.

Yenişerefiye yoluna girdiğinizde ilk önce sizleri zeytin ve yer yer meyve ağaçları karşılıyor.

Buradan sağa girip, düz devam edin. O yol sizi Avdan Mahallesi’ne kadar götürecektir. Bu yolda ilk önce zeytin ve yer yer meyve ağaçları arasından geçiyorsunuz, sonra ise yerini çam ağaçları alıyor. Yol asfalt olmasına rağmen yer yer bozuk ama güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir yol.

Yokuş yukarı çıktıkça zeytin ve meyve ağaçlarının yerini çam ağaçları alıyor.

Belli bir süre, rampalı yolda da ilerledikten sonra Yenişerefiye sapağını göreceksiniz, sapaktan Yenişerefiye’ye doğru sağa dönmeyip, düz devam edin.

İlk önce karşınıza küçük bir gölet çıkacak. Şu sıralar suyu azalmış ama çevresiyle beraber güzel bir gölet.

Göletin şu sıralar suyu azalmış. Sonraki resimde suyun fazla olduğu resimler de var.

Bursa istikametinden gelirseniz, öncelikle Yenişehir ilçesine geliyorsunuz. Buradan Bilecik yoluna girip, belli bir süre ilerledikten sonra Köprühisar sapağından sola dönüyorsunuz. Sonra sırasıyla, Köprühisar, Hayriye, Terziler ve Eyerce Mahallelerini geçip, Avdan Mahallesine ulaşıyorsunuz. Yenişehir’den 30 dk. civarı sürüyor.

Avdan Mahallesi Bilecik’in Osmaneli ilçesine, diğerleri ise Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı. Bu yoldan geldiğinizde ise gölet, Avdan Mahallesi’nden sonra geliyor.

NELER YAPILABİLİR

Gölet çevresinde piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Gölet kenarında kamp yapanı hiç görmedim ama yapılabilecek alanlar var. Kamp yasak diye herhangi bir uyarı da bulunmuyor.

Özellikle, gölete dökülen derenin kenarı piknik için çok güzel.

Ayrıca, göletten Avdan Mahallesi’ne doğru ilerlediğinizde, mahalle ve çevresinde de güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Avdan Yaylası, sakinliğiyle keşfedilmeyi bekleyen güzel bir yayladır. Yayla seven biriyseniz, planlarınız arasına almanızı öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

73 Beğen

Bir Cevap Yazın