AMASRA

AMASRA

Amasra, Bartın ilinin kuzeyinde, Karadeniz’e kıyısı olan güzel ve şirin bir ilçesidir.

Bakacak Tepesi’nden Amasra Manzarası

Fatih Sultan Mehmet burası için ”Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu mu Ola” diye boşuna söylememiş ve burayı boşuna savaşmadan almamış.

Amasra, dört mevsim güzel ama ben en çok sonbaharda seviyorum.

Gezilecek Yerler

İlçede gezilecek yerlerin başında, ilçenin kuzeyinde kalan Boztepe Adası geliyor. Benim en çok hoşuma giden bölgedir ki muhtemelen çoğu kişiye göre de öyledir.

Bu adaya, Bizans Dönemi’nden kalan tarihi Kemere Köprüsü‘nden geçerek ulaşıyorsunuz.

Kemere Köprüsü (Arkadakı Cami Fatih Camii ve sağda görülen Direkli Kaya)

Bu köprüde sokak sanatçılarına denk gelirseniz onları ve o müziklerde dans edenleri izlemek de ayrı bir keyif.

Köprüden geçip, sağa yukarı doğru ilerlediğinizde karşınıza Ağlayan Ağaç adlı selvi ağacı çıkacak.

Bu ağaca, denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde bulundurup, belli bir zaman sonra (Söylenildiğine göre Mayıs ayında) da bu nemi üzerinden damla damla attığı için bu isim verilmiş.

Ağlayan Ağaç

Bu nokta, Tavşan Adası‘nın en güzel izlenebildiği nokta. Tavşan Adası‘nı, Kemere Köprüsü‘nden Boztepe‘ye yürürken de görebiliyorsunuz ama Ağlayan Ağacın olduğu tepeden, Tavşan Adası daha iyi manzaraya sahip.

Tavşan Adası

Adaya tekne turlarıyla ulaşabilirsiniz. Adada kilise kalıntıları ve adanın kuzeyinde birde mağara bulunmaktadır.

Adaya, Tavşan Adası denmesinin sebebi, yerli halkın uzun yıllar önce adaya tavşanları bırakmasıdır. Bu da adanın popülaritesini arttırmıştır.

Ağlayan Ağaç’ta bulunan Çay Bahçesi’nde, Tavşan Adası manzarası eşliğinde çay, kahve içebilir, bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Ancak kahveyi burada değil de Kemere Köprüsü’nden Boztepe’ye gelip, sola doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan ilk cafede içmenizi tavsiye ederim.

Direkli Kaya

Kahvesi de yanında getirdikleri lokum da güzel. Ben beğenmiştim. Ayrıca karşınızda 7m. uzunluğunda, Cenevizliler tarafından denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yaptırılan Direkli Kaya‘nın da bence en güzel izlenebildiği yerlerdendir.

Burası, Ağlayan Ağaç bölgesinden biraz daha sakin. Ben, burada soluklanmanızı öneririm. Kahveyle birlikte manzaranın da güzelliğiyle, hele birde sohbet de güzelse zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz.

Boztepe‘den dönüşte, ilk önce 9.yy.da Amasra Kalesi‘nin içinde yapılmış eski bir kilise iken Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında ilçeyi fethiyle camiye dönüştürülen, Fatih Camii‘ni görün.

Buradan, Amasra Kalesi‘ne gidebilirsiniz. Kale, biri Boztepe‘deki Sormagir Kalesi diğeri ise Amasra’daki Zindan Kalesi olmak üzere 2 ana kütleden oluşmaktadır.

Kaleyi gezdikten sonra önce mendireğe ve sonunda bulunan Deniz Feneri’ne doğru yürüyün. Burada, mendireğe yapılmış grafitileri ve manzarayı seyrede seyrede yürüyüş yapabilirsiniz.

Buradan, Tarihi Çekiciler Çarşısı‘na geçebilirsiniz. Burada, ağaç oymacılığından elde edilen, güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Tarihi Çekiciler Çarşısı

Burada bulunan Kuşkayası Hediyelik Eşya dükkanı, halka uygun fiyatlı ürünler sunmaktadır.

Çarşıyı gezdikten sonra 2007’de Bodrum’da geçirdiği trafik kazasıyla aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Barış Akarsu‘nun isminin verildiği Park’a gidebilirsiniz. Burada ayrıca sanatçının heykeli de bulunuyor.

Aynı zamanda, Amasra‘ya bağlı Akkonak Köyü‘nde sanatçının baba evini de ziyaret edebilirsiniz. Tercih ve zamanınıza göre. Amasra‘ya yaklaşık 15-20 dk. mesafede.

Sanatçının anne ve babasıyla birlikte kaldığı evde sanatçıya ait eşyalar da bulunuyor. Ayrıca sanatçının dinlenmek için geldiği zamanlarda kaldığı bungalov ev de ziyarete açık.

Barış Akarsu Parkı‘nda dolaştıktan sonra buradan Amasra Müzesi‘ne gidip, müzeyi gezebilirsiniz.

Bu saydıklarımın hepsi birbirlerine yürüme mesafesindeler.

Merkezde buraları gezdikten sonra Amasra manzarasını seyretmek için Bakacak Tepesi’ne çıkın. Burada ayrıca çay bahçesi ve piknik alanı da bulunmaktadır. Aynı zamanda tepe, Fatih Sultan Mehmet’in o meşhur sözünü söylediği yerdir.

Buraya, Amasra’yı çıktığınızda eski yola girerek ulaşabilirsiniz.

Bakacak Tepesi’ni geçtikten sonra yola devam edin. Yol üzerinde tarihi Kuşkayası Anıtı bulunuyor.Burayı da gezmeden, dönmeyin.

Anıt, Roma dönemine ait. Burada, kayaya oyulmuş kartal ve Roma askerinin heykeli bulunuyor. Ancak askerin ve kartalın kafası zamanla kaybolmuş.

Amasra’da yemek için, balık ve meşhur Amasra Salatası’nı tercih ederseniz, pişman olmazsınız.

YOLACİKMAKCOM TRENDLER

Yeme-İçme Önerileri

Balık için bir sürü seçenek mevcut. Tuana Balık Restaurant, biraz daha uygun, fiyat olarak. Ancak sonbaharda yediğim mezgit ile yazın yediğim mezgit arasında fark vardı. Sonbaharda yediğim mezgitin tadını yazın bulamadım. Muhtemelen mevsimsel.

Ayrıca, Gün Batımı Restaurant da güzeldir. Mustafa Amca’nın Yeri ise diğer alternatiflerden sadece biri. Bu iki restauranta da göz atın derim.

Bir sürü seçenek arasından, zevk ve bütçenize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Konaklama için ise Ayışığı Pansiyon fiyat olarak uygundur. O fiyatlara göre iyidir. Kalmak istediğiniz oda tipine göre de fiyatlar değişiyor.

Ancak Ceylin Otel açık ara daha iyidir. Tabi fiyat olarak Ayışığı Pansiyon’a göre pahalıdır. Zevk ve bütçenize göre bir sürü seçenek arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Plaj Önerileri

Amasra‘ya yazın ve de tatil amaçlı gelecekseniz plaj olarak merkezde bulunan Büyük Liman ve Küçük Liman Plajlarını tercih edebilirsiniz.

Aracınız varsa ben Amasra’ya yaklaşık 45 dk. mesafede bulunan İnkumu Plajını tavsiye ederim. Koy olarak, Güzelcehisar Koyu da güzeldir. Burayı da tercih edebilirsiniz. Burası da Amasra merkeze yaklaşık 45 dk. mesafededir.

Diğer alternatiflerden bazıları ise Mugada, Çakraz, Kızılkum ve Bozköy Plajlarıdır.

Bunlardan Amasra’ya en yakın olanları Mugada, Çakraz ve Bozköy Plajlarıdır. 3’ü de Amasra merkeze yaklaşık 25 dk. mesafededir.

Yolunuz o taraflara düşerse Amasra‘ya mutlaka uğrayın ve hatta bence direkt planlarınız arasına Amasra‘yı da ekleyin. Çok güzel zamanlar geçirip, harika anılar biriktirebilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

72 Beğen

Bir Cevap Yazın