ÇUBUK GÖLÜ

ÇUBUK GÖLÜ

Çubuk Gölü, Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı, doğal bir göldür. İlçenin 11 km. kuzeyinde yer alır.

Çubuk Gölü‘nü daha da güzel ve çekici yapan ise 2005 yılında Atv’de yayınlanmış olan, Rüzgarlı Bahçe dizisidir.

Dizi için, göl kenarına bir köy kurulmuş. Dizi bitince de yel değirmenleri ve bazı ahşap evler göl kenarında bırakılmış.

Çubuk Gölü için bu, tabiri caizse tam bir piyango olmuş. Göl, masalsı bir atmosfere bürünmüş ve bu da göle, bambaşka bir silüet kazandırmış.

Ancak, maalesef kaderlerine terk edilmişler. Yel değirmenleri ve ahşap evler o kadar bakımsızlar ki restore edilseler, göl ve çevresi daha da harika olur bence.

Bu halleriyle bile, göle bambaşka bir silüet kazandırdılarsa, restore edildikten sonra nasıl olur hayal etmek çok da zor değil.

Biraz da göl çevresi temizlense, harika bir görsel şölen sunar ziyaretçilerine.

Ulaşım

Çubuk Gölü için, ilk önce Sakarya’nın Geyve ilçesine, sonra buradan yine Sakarya’nın Taraklı ilçesine, buradan da Bolu’nun Göynük ilçesine ulaşıyorsunuz.

Göynük’ten, Bolu Mudurnu yolundan devam edin. Bir müddet sonra solda Çubuk Gölü tabelasını göreceksiniz.

İstanbul, İzmir ve Bursa illerinden gelenler bu yoldan gelebilirler.

Ankara’dan gelenler ise Beypazarı üzerinden Nallıhan’a, buradan da Göynük ilçesine ulaşarak Çubuk Gölü‘ne ulaşabilirler.

Göynük ile Çubuk Gölü arası yaklaşık 20 dk. mesafededir.

Neler Yapılabilir

Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, yel değirmenleri ve ahşap evlerin arasında dolaşabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Yel değirmenlerinin ve ahşap evlerin içerisine de girebilirsiniz ama dediğim gibi kaderlerine terk edilmişler. Çok fazla bakımsızlar.

İsterseniz göl kenarında çadır kurup, kamp yapabilirsiniz isterseniz de Çubuk Gölü‘ne günübirlik gelip, piknik yapabilirsiniz.

Göl kenarında bir tane cafe-restaurant da bulunuyor. Burada da oturup manzara eşliğinde birşeyler yeyip içebilirsiniz.

Hafta sonu her yer gibi kalabalık oluyor ama öyle aşırı yoğunluk da olmuyor.

Çubuk Gölü‘nü, manzarasıyla, atmosferiyle ve nispeten sakinliğiyle planlarınız arasına alıp, gelip görmenizi öneririm. İmkan ve fırsat bulursanız.

Çubuk Gölü dönüşü Göynük‘te mola vermenizi de öneririm.

Göynük’te Akşemsettin Hz. Türbesi’ni ziyaret edebilir, türbe yanındaki meydanda dolaşabilir, çevredeki yerlerde birşeyler yeyip, içebilirsiniz.

Ayrıca, Göynük Hatırası yazan yerde fotoğraf çektirebilir, vaktinize göre Zafer Kulesi’ne de çıkıp oradan da Göynük manzarasını seyredebilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

81 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Güzel anlatım olmuş.

  2. Fantastik bir yer ancak o kadar bakımsız ki yetkililer acil bir şeyler yapmalı. Bu halde olması çok vahim.

Bir Cevap Yazın