PAMUKKALE

PAMUKKALE

Pamukkale, aslen Denizli’ye bağlı bir ilçedir. Burayı meşhur kılan ise özellikle, pamuğu andıran travertenleri ve termal suları, bünyesinde barındırmasıdır.

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti, Temmuz 2022’de 200 TL. Temmuz ayı başında zam gelmiş. Müzekart geçiyor. Müzekart ise 60 TL. Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğundan öğretmenler, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler, ücretsiz. Tek biletle aynı zamanda, Hierapolis Ören Yeri ve Arkeoloji Müzesi’ne de girilebiliyor. Giriş için gişeler, yarım saat önceden kapanıyor. Antik Havuz’da (Kleopatra Havuzu) yüzmek isterseniz, onun ücreti ayrı. Havuza giriş 130 TL. Müzekarta ise %50 indirim uygulanıyor.

Yaz döneminde, ören yeri, travertenlerin ve antik havuzun kapanış saati 20.00. Arkeoloji Müzesi ise 19.00’da kapanıyor.

Hierapolis Antik Tiyatro

Tavsiyem, gün batımı manzarasına da şahit olabileceğiniz için saat 18.00 civarı giriş yapmanız. Daha erken saatlerde güneşten kavrulursunuz. Öncelikle Arkeoloji Müzesi’ni, buradan Antik Kenti sonrasında ise travertenleri gezerek, gezinizi noktalayabilirsiniz.

Bilenler bilir, karasal iklim hüküm sürdüğünden, Denizli’nin sıcağı fenadır. Bazen sıcaklık, Antalya ve Muğla’dan bile fazladır, derece olarak.

Daha önceleri zamanımın kısıtlı olmasından erken saatlerde girdim, kavruldum. Siz siz olun, saatinizi ona göre ayarlayın ki manzara için de en iyi zaman, gün batımı zamanı. Ancak, çok daha detaylı gezmek isterseniz, tercihinize göre daha erken saatlerde de girebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri’ne bence güney kapısından giriş yapın. Otopark 25 TL. Suyu ise dışarıdaki marketlerden birinden alın. Çünkü içeride çok daha pahalı. Yanınıza şapka ve güneş kremi almanızı da öneririm. Ayrıca, travertenlere terlik ya da ayakkabı ile girdiyseniz, görevli gördüğünde uyarıyor. Ayakkabı ya da terlikleri çıkarın diye. Biz elimizde taşımıştık ama bunları taşımak için yanınıza poşet de alabilirsiniz.

Pamukkale, gün batımı için de ülkemizdeki en iyi 10 yerden biri. Gün batarken, güneş ışığı bembeyaz travertenlere vurunca, harika görüntüler ortaya çıkıyor.

TÜRKİYE’DE GÜNÜN EN GÜZEL BATTIĞI 10 YER yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Pamukkale, ülkemiz için çok büyük bir değerdir ve bence vakit, imkan ve fırsat bulabilirseniz mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

39 Beğen

Bir Cevap Yazın