SİNOP

SİNOP

Sinop, Orta Karadeniz Bölgesi’nin bence en güzel ilidir.

Şahin Tepesi’nden Sinop Merkez

Sinop, mutlaka gidilip görülmesi, gezilmesi ve atmosferinin yaşanması gereken bir ilimizdir.

Sinop, daha şehre girerken manzarasıyla karşılıyor sizi. İçine girdiğinizde ise ayrı bir çekiyor, kendine.

Gezilecek Yerler

Sinop’ta görülmesi gereken yerlerin başında ilk sırayı Hamsilos Koyu ve Tabiat Parkı alıyor.

Hamsilos Koyu ve Tabiat Parkı

Hamsilos Koyu’nun, Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğine sahip olduğu söylense de aslında bu koy, ria kıyı tipidir. Denizin, karanın içerilerine kadar girmesiyle oluşan bir kıyı tipi.

İki kıyı tipi de birbirine benzer ama fiyord kıyı tipi biraz daha farklı.

Koy ve Tabiat Parkı, aynı zamanda sakinliğin ve huzurun adresi.

Tabiat Parkı’nın içinde bulunan Akliman Mesire ve Piknik Alanı‘nda isterseniz piknik yapabilir, isterseniz çadır kurabilir, isterseniz herhangi bir yerde bir şeyler yeyip, içebilir, isterseniz yüzebilir, isterseniz de yürüyüş yapabilirsiniz.

Tabiat Parkı’na 2021 yılı için, şahıs girişi 5 TL, motosiklet girişi 7,5 TL, otomobil ve kamyonet girişi ise 15 TL. dir.

Sinop‘ta vakit ayrılacak yerlerden bir diğeri ise İnceburun. Burası, Türkiye’nin en kuzey ucu. Burada bir tane deniz feneri de bulunuyor. Sinop merkeze uzaklığı yaklaşık 30 dk.

Bir diğer görülmesi gereken yer ise Erfelek Tatlıca Şelaleleri. Burası irili ufaklı 28 tane şelaleden oluşuyor. Harika bir atmosferi ve havası var. Sinop‘a gelmişken uğramadan dönmeyin. Sinop merkeze yaklaşık 35 dk.

İlk Şelale

Vaktiniz çok ve farklı alternatifler de arıyorsanız Gerze, Ayancık ve Boyabat ilçelerine de gidilebilir.

Ayancık ilçesi sınırları içerisinde bulunan Akgöl ve İnaltı Mağarası ile Boyabat Kalesi görülmeye değer yerlerden.

Sinop merkezde ise Tarihi Sinop Cezaevi ve Sinop Kalesi görülecek yerlerin başında geliyor.

Ayrıca Sinop Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi‘ni, Tarihi Paşa Tabyaları‘nı da gezebilirsiniz.

Tarihi Paşa Tabyaları

Şahin Tepesi‘nden Sinop manzarası da seyretmenizi öneririm.

YOLACİKMAKCOM TRENDLER

Konaklama Önerileri

Sinop‘ta konaklama için hiç düşünmeden, Dolunay Otel‘i (Meydankapı Mah. Kapanyeri Aralığı No : 8) tercih edebilirim. Bir keresinde ailemle kalmıştık ve çok beğenmiştik. Fiyatı makul ve otel kaliteliydi. Oda Kahvaltı hizmet veriyor. Kahvaltısı da zengin ve güzeldi.

Merkezde konaklama için bir sürü seçenek mevcut. Siz, bütçe ve zevkinize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Sinop‘ta konaklama için Akliman tarafını da tercih edebilirsiniz. Sinop Merkeze 10 dk. mesafede. Burada da birçok otel ve pansiyon var. Her bütçe ve zevke göre.

Ayrıca, bu bölge Hamsilos Koyu ve Tabiat Parkı‘yla neredeyse içiçe. İnceburun‘a ise yaklaşık 15-20 dk. mesafede.

Hamsilos Koyu

Akliman‘da da bir keresinde yalnız başıma Akliman Apart‘ta kalmıştım. Orası da konum olarak çok iyi. Denizle dip dibe. Ben memnun kalmıştım ama elbette Dolunay Otel‘le kıyaslanmaz bile. Burası da oda kahvaltı hizmet veriyor. Kahvaltısı da fena değil.

Yeme-İçme Önerileri

Sinop‘a gelmişken Sinop mantısını tatmadan dönmeyin. En azından bir kere denemenizi tavsiye ederim. Sinop Tiriti‘ni de deneyebilirsiniz.

Sinop mantısını denemek istiyorsanız Örnek Mantı Nokul Börek Kahvaltı (Meydankapı Mah. İskele Cad. No:1/A) ya da Teyze’nin Yeri’ne (Gazi Cad. No:49/1) bir göz atın derim. Elbette farklı adresler de var ama buralar aklınızda bulunsun.

Balık için de bir çok restaurant mevcut. Saray Restaurant (Meydankapı Mah. İskele Cad. Rıhtım Sk. No:18) ve Okyanus Balık Evi&Mevsim Balıkçılık (Meydankapı Mah. Kurtuluş Cad. No:15) bunlardan sadece birkaçı. İstediğinizi seçebilirsiniz zevk ve bütçenize göre.

Akşamları Sinop bir başka atmosfere bürünüyor. Akşam dolaşırken çok keyif almıştık, ailecek. Biz çay için Liman Aile Çay Bahçesi‘ne oturmuştuk. Çayını çok beğenmiş, birkaç tane içmiştik.

Hediyelik eşya satan dükkanların, o rengarenk vitrinlerini seyretmek bile keyifliydi. O işçiliğe, o emeğe saygı duyuyor, hayran kalıyorsunuz.

Burası, kendisine hayran bırakacak ve sizde tekrar gelme hissi uyandıracak harika bir şehir. Mutlaka görmenizi öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

92 Beğen

Bir Cevap Yazın