BURSA’NIN EN İYİ 10 PİDECİSİ

BURSA’NIN EN İYİ 10 PİDECİSİ

Aslında, Bursa denilince ilk akla pide değil de Bursa’ya özgü, bir tür Tatar böreği de olan cantık geliyor. Mayalı hamurla yapılan ve içine pişmiş soğan ile çiğ kıyma ve baharat atılan cantık, eskiden pide gibi yassı yapılıyormuş ama şimdilerde yuvarlak yapılıyor.

Cantık ile pide, aralarında küçük nüanslar olsada birbirlerine az çok benziyorlar. Bursa’da her iki lezzet için bir sürü mekân mevcut ama ben burada, en iyi 10 tanesini, sırasız olarak sizler için derledim.

Pidecioğlu Kayhan (1860)

Mekân, Kayhan Çarşısı’nda tam 162 yıl önce (1860), fırın olarak hizmet vermeye başlamış. Önceleri, Bursa’daki kebapçılara döner pidesi yapıyorlarmış. 116 yıl Bursa’daki kebapçılara pide yaptıktan sonra, 1976 yılında, fırınlarının yanına ikinci bir fırın daha yaparak, cantık yapmaya karar vermişler.

Günümüzde ise yine aynı yerde, 4. Kuşaktan Sayın Bağlan Pidecioğlu Mermi, salonun işletmesini üstlenerek ve çeşitleri daha da arttırarak, menüye pide çeşitleri de eklemiş. Ayrıca, Türkiye’nin her yerine kebap pidesi de gönderiyorlarmış.

BURSA’NIN EN İYİ 10 İSKENDER KEBAPÇISI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Acı Dayı Pide ve Cantık Salonu 1959

Necmettin Erötçü’nün kurduğu mekân, Kayhan Mahallesi, Kayhan Boğazı Sokak’ta yer alıyor. 1950’li yıllarda, Bursa Merinos sahasının orada, seyyar bir arabada cantık satarak işe başlayan Necmettin Usta, 1959 yılında şu anki mekânı tutarak hizmet vermeye devam etmiş. Eskiden, Pidecioğlu gibi Bursa’daki kebapçılara kebaplık pideler de satıyorlarmış.

Zamanında Necmettin Usta, şarap içen kardeşini defalarca uyarmış ama kardeşi oralı olmamış. O’na kızan Necmettin Usta da mekânın ismini, Hacı Dayı’dan Acı Dayı’ya çevirmiş. Ondan sonra da herkes kendi yoluna gitmiş.

1980 yılında soyadlarını Pideci olarak değiştiren aile, 1980’lerden bu yana da Acı Dayı olarak mekânı işletmeye devam ediyorlar. Mekânı şu an işleten ise, Necmettin Usta’nın oğlu Yusuf Pideci.

Tarihi Aynalı Çarşı Pide Ve Cantık (1987)

Leziz pideler ve cantıklar bulabileceğiniz mekân, Nalbantoğlu Mahallesi, Başlıkçılar Sokak’ta, Eski Aynalı Çarşı içerisinde yer alıyor.

İnci Pide

Yıldırım’da, Anadolu Mahallesi, İnci Sokak’ta yer alan mekân, lezzetli pideler ve cantıklar için güzel bir alternatif.

Güneş Pide

Osmangazi’de, Mollafenari Mahallesi, 1. Konyalı Sokak’ta bulunan mekânda, leziz cantıklar ve pideler bulabilirsiniz.

Çavuş Karadeniz Pide Salonu

Nilüfer’de, Minareliçavuş Mahallesi, Mete Sokak’ta yer alan mekânda, lezzetli pideler ve cantıklar bulabilirsiniz.

Tahir Yıldız Pide 1976

Mekân, Osmangazi Altınova Mahallesi, Murat Hüdavendigar Bulvarı’nda yer alıyor. Lezzetli pideler ve cantıklar için güzel bir alternatif. Ayrıca, tavuk ve et döner, kebap çeşitleri, köfte, kokoreç ve midye de bulunuyor.

Kardeşler Pide & Cantık Salonu

Leziz cantık ve pideler bulabileceğiniz mekân, Osmangazi’de, Tuz Pazarı Mahallesi, Saner İş Merkezi’nde yer alıyor.

Cantıkçı

Her ne kadar adı Cantıkçı olsada, lezzetli pideleri de mevcut. Fomara’da , Görükle Trio’da ve Podyum Park’ta şubeleri var.

Cantıkçım

Aynı Cantıkçı gibi ismi ne kadar Cantıkçım olsada leziz pideler de mevcut. Mekân, Nilüfer’de Üçevler Mahallesi, Dumlupınar Caddesi’de yer alıyor.

Listeye, Namlı Kardeşler Pide ve Cantık Salonu’nu koymadım. Bunun nedeni ise diğerlerinin biraz daha iyi olması. Yoksa burası da hiç fena değil. Diğerlerine çok gitmiş ve yeni alternatifler arıyorsanız, düşünülebilir.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

57 Beğen

Bir Cevap Yazın