BURSA’NIN EN İYİ 10 İSKENDER KEBAPÇISI

BURSA’NIN EN İYİ 10 İSKENDER KEBAPÇISI

İskender kebap, Bursa denilince hiç şüphesiz, ilk akla gelen lezzetlerin başında geliyor. İskender Kebabı Bursa’yla ilk olarak 1867 yılında Mehmet oğlu İskender tanıştırmıştır. Günümüzde ise bu lezzeti, İskender Efendi’nin torunları en güzel şekilde devam ettirmektedir.

İskender Efendi, 1867 yılında, tarihi Kayhan Çarşısı’ndaki Kayhan Camii’nin hemen yanında bulunan dükkânda, faaliyete başlamış. Ancak, yaklaşık 100 yıl sonra, binanın eski yapısı ve bazı sebeplerden yaklaşık 100 m. yukarıya, şu an ki yerine taşınmış. 1960’tan günümüze kadar da şu an ki yerinde (Ünlü Cadde) hizmet vermeye devam ediyor.

En iyi İskender Kebapçılar listesine geçmeden önce belirtmeliyim ki eğer çok açsanız 1 porsiyon doyurmayabilir, aklınızda bulunsun. Bu yüzden midir bilmem ama hangi mekâna giderseniz gidin, iskender kebap istediğinizde 1 mi, 1,5 mu sorusuyla karşılaşmanız muhtemel. Ayrıca, İskender kebap yoğurtla servis edildiğinden, yanında şıra almanızı tavsiye ederim, gazlı içecekler yerine.

İSKENDER TARİHİ AHŞAP DÜKKAN (MEHMET OĞLU İSKENDER)

Bursa’ya turist olarak gelmişseniz, iskender kebap için bence en ideal mekân burası. İskender kebabı harikadır. Porsiyon fiyatı, Mayıs 2022’de 110 lira. Tüm İskenderoğlu işletmelerinde aynı fiyat geçerli.

Mekân, yukarıda da belirttiğim dükkan. Sönmez İş Sarayı’ndaki Kitapçılar Çarşısı’nın hemen yanındaki Ünlü Cadde’de yer alıyor. Buradan, araç girişi yok. Ya aracınızı bir yerlere çekip, buradan yaya olarak giriş yapın ki tavsiyem bu ya da Atatürk Caddesi’nden Setbaşı yoluna girdiğinizde ilk aradan sola girip, o yoldan devam edin.

Mekânın şu an ki işletmecileri, İskender oğlu Süleyman’ın evlatları İskender, Fahri ve Yavuz İskenderoğlu ile onların çocukları ve torunlarıdır. İskender, Fahri ve Yavuz İskenderoğlu, dükkânı babaları Süleyman’ın 1965’teki vefatından sonra devralmışlardır.

KEBAPÇI İSKENDER MAVİ DÜKKAN (İSKENDER OĞLU CEVAT İSKENDEROĞLU)

Mekân, Heykel’deki Atatürk Caddesi’nde, Tayyare Kültür Merkezi’nin yanında yer alıyor.

Bu mekânın da iskender kebabı harikadır. Ancak, mekânın şöyle bir dezavantajı var. Mekân, ufak bir dükkân olduğundan çoğu zaman kapısında uzun kuyruklar oluyor. Beklemeyi göze alırsanız, iskender kebap harika.

Mekânı, 1930’lu yılların sonlarında, İskender Efendi’nin büyük oğlu Nuretttin, Kayhan’daki dükkândan ayrılarak açmış. 1967’deki vefatından sonra mekânı, kardeşi Cevat’a bırakmış. Mekân, günümüzde de orijinal haliyle aynı yerde hizmet vermeye devam ediyor.

Cevat İskenderoğlu imzalı, farklı şubeler de mevcuttur. Bunlardan biri de Korupark Avm’deki şubesidir. Ayrıca, bazı AVM’lerde bulunan İskender Ekspress‘ler, Cevat İskenderoğlu’nun varisleri tarafından işletiliyor.

İSKENDER EFENDİ KONAĞI (YAVUZ İSKENDEROĞLU)

Mekân, Soğanlı’daki Botanik Park’ında bulunuyor. Yavuz İskenderoğlu, çocukları ve torunları tarafından işletiliyor. Buranın iskender kebabı da harikadır.

İskender Efendi Konağı’nın bir diğer özelliği de restaurant hizmetinin yanı sıra İskender Müzesi olarak da hizmet vermesidir.

Tartışmasız, Bursa’da en iyi iskender kebabı, İskenderoğlu ailesinin işletmelerinde yiyebilirsiniz. Evet, pahalıdır ama lezzeti efsanedir. Elbette herkesin damak tadı farklıdır ama bu, efsane lezzetine gölge düşürmez. Düşermesine düşürmez ama maalesef malum hayat şartları da Bursa’lıları ve turistleri farklı alternatifler aramaya itebiliyor.

FSM Bulvarı’ndaki bu mekânın da iskender kebapları harikadır.

İskenderoğlu ailesinin sayısız şubesi vardır. Kebapçı İskender yazan işletmeler, İskender 1867’den beri (siyah yazıyla yazılan) işletmeler ve İskender 1867 (kırmızı yazıyla yazılan) işletmeler, hepsi de İskenderoğlu ailesine aittir. Bu işletmelerde yediğiniz iskender kebaplar harikadır.

ULUDAĞ KEBAPÇISI (CEMAL & CEMİL USTA) (1964)

İskenderoğlu ailesinin işletmelerinden sonra iskender kebap yiyebileceğiniz en iyi mekân Uludağ Kebapçısı’dır. İskender kebabı harikadır. Mayıs 2022’de porsiyonu 90 TL.

Kent Meydanı’nın hemen karşısında bir ara var. Oradan girince, mekânı, solda göreceksiniz. Merkez şubesi orasıdır. Kent Meydanı’nın hemen karşısındaki Divan Lokantası’nın sırasındaki Ziraat Bankası’na doğru ilerleyin. Bankayı geçince, önünüze gelen sokaktan girip, biraz ilerleyin. Mekânı, solda göreceksiniz. Kent Meydanı’nın dış kısmının altında da bir şubesi vardır.

KEBAPÇI HÜSEYİN USTA (1976)

Heykel’deki Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun hemen yanındaki (tiyatroyu karşınıza aldığınızda, soldaki ara) Tuz Pazarı Sokak’tan girip, ilerleyin. Evkur’u görünce, mekânı sağda göreceksiniz. İskender kebabı güzeldir.

BEŞYOL KEBAPÇISI (1990)

Lezzetli İskender kebap bulabileceğiniz Beşyol Kebapçısı’nın birkaç yerde şubesi mevcut. Geçit, İhsaniye ve Buttim’deki şubelerinden, konumunuza göre istediğinizi tercih edebilirsiniz. Ben, Geçit’tekini öneriyorum.

BURSA KEBAPÇISI (ORHAN CAMİİ) (1960)

Heykel’deki Orhan Camii ile Tarihi Belediye Binası arasındaki yoldan girin. Orhan Camii’ni geçer geçmez, önünüze gelen ilk aradan sola dönün. Mekânı sağda göreceksiniz. İskender kebabı güzeldir. Porsiyonu, Mayıs 2022’de 80 lira.

BURSA KEBAPÇISI (1956) (TOPHANE)

Mekân, Tophane Meydanı’nda yer alıyor. Tophane’ye doğru çıkarken, Tophane Parkı’nın giriş kapısını gördüğünüzde mekânı sağda, cadde üzerinde göreceksiniz. Güzel iskender kebap deneyebilirsiniz. 1 porsiyon fiyatı ise Mayıs 2022’de 80 lira..

TOPHANE KEBAPÇISI

Tophane Parkı’nın giriş kapısının hemen karşısında 9. Ara Sk. diye, dar bir sokak var. Oradan girip, önünüze gelen ilk aradan da sağa döndüğünüzde, mekânı sağda göreceksiniz. İskender kebabı güzeldir.

KÖFTE İÇİN BURSA BÖLGESİNDE EN İYİ 10 YER yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

TARİHİ KOZAHAN KEBAPÇISI

Mekân, tarihî Koza Han’ın arkasındaki Uzun Çarşı’da yer alıyor. İskender kebabı güzeldir.

BURSA’NIN EN İYİ 10 ET LOKANTASI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

130 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Süper…

  2. Epey faydalı, harika bir paylaşım olmuş.

Bir Cevap Yazın