KÖFTE İÇİN BURSA BÖLGESİNDE EN İYİ 10 YER

KÖFTE İÇİN BURSA BÖLGESİNDE EN İYİ 10 YER

Köfte deyince, elbette her ilde, her yörede olduğu gibi Bursa‘da da seçenek oldukça fazla.

Her ilin, her yörenin kendine has köfte tarifleri olduğu gibi Bursa‘nın da kendine has köfte tarifleri vardır.

Bursa’da köfte denilince, ilk akla, en az İskender Kebap kadar meşhur olup, marka olmuş, Kayhan Pideli Köfte geliyor.

Bursa’ya gelip de İskender Kebap’tan sonra yenilmeden dönülmeyecek, sosuyla beraber, enfes bir lezzettir.

Kayhan Pideli Köfte için en iyi adres, Kayhan Çarşısında bulunan Tarihi Yeşil Pideli Köfte Salonu‘dur. (1970)

İnegöl Çarşısı önündeki İnönü Caddesi’nden, aşağı Demirtaş Hamamı’na doğru ilerlerken, sağdaki ilk aradan, Kayıhan Taksi Durağı önünden, sağa girin.

Kirişçikızı Sokak’ta önünüze gelen ilk aradan sola, sonra yine ilk aradan sağa dönün. Orası, Kayhan Caddesi. O yoldan devam edin, solda mekanı göreceksiniz.

2- Ömür Köftecisi (1965)

Bursa’da, köfte denilince akla gelen bir diğer mekan ise Tarihi Ömür Köftecisidir. Köftesi güzeldir. Köfte yanında, ayran yerine şırasını denemenizi tavsiye ederim, eğer şıra seviyorsanız.

Mekan, Ulucami’nin kadın girişine yüzünüzü verdiğinizde, hemen sağınızda bir sokak var. Oraya yönelip, sola, anayol tarafına döner dönmez, hemen sağda, mekanı göreceksiniz.

3- Üç Köfte (1930)

Burası da Bursa’nın en eskilerinden. Köfteler soğumasın diye üçer üçer servis edildiğinden mekana bu isim verilmiş. Köfteleri, güzeldir.

Mekan, İvazpaşa Kapalı Çarşısı içinde. Ömür Köftecisi önünden, Kapalı Çarşıya doğru ilerliyorsunuz. Kapalı Çarşıya girmiyor, Cumhuriyet Caddesi’ne doğru devam ediyorsunuz. İvazpaşa Çarşısı girişi, Has Yün Çamaşırları’nın hemen yanında.

4- Çiçek Izgara (1963)

Çiçek Izgara da Bursa’nın en eski köftecileriden biridir. Köftesi, güzeldir. Birçok şubesi olmasına rağmen, merkez şubesini öneriyorum.

Heykel’deki, Büyükşehir Belediyesi Tarihi Binası ile Gazi Orhan Camii arasındaki sokaktan girip, dümdüz devam edin. Gazi Orhan Camii’ni de geçip, biraz daha ilerledikten sonra, solda göreceksiniz.

5- Kayhan Köftecisi

Mekan için, Nilüfer’deki Carrefoursa’nın önünden Keles yoluna giriyorsunuz. Dümdüz devam edin. Suryapı Marka Avm sapağını falan geçiyorsunuz.

İleride yolun solunda Vatan Bilgisayar var. Orayı da geçtikten sonra yavaşlayın, sağa, yan yol var. Oraya gireceksiniz. Eker Meydan olarak geçen yer. Mekan orada. Köfteleri de güzeldir.

6- Güleç Izgara

Burası, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde. Köfteleri, güzeldir. Herkesin damak tadı farklıdır ama gidip de köftelerini beğenmeyeni, daha görmedim. Fiyat olarak listedeki en makul yer.

Yenişehir’de 2 şubesi var. Biri, merkezde, şu anki pazaryerinde, diğeri İznik yolunda. Bursa ve Bilecik’te de şubeleri var.

7- Besler İnegöl Köfte (1893)

Mekânın, Bursa merkezde de şubesi olmasına rağmen, merkezi İnegöl’dedir. İnegöl köftesinin mucididir. Çevre yerlerden gelecekler için en yakın şubesi, İnegöl AVM’deki Özsüt’ün karşısında, cadde üzerindedir.

Yolunuz düşerse İnegöl merkezdeki mekanına uğramanızı öneririm. Köfteleri güzeldir.

8- Rodop Köftecisi (1946)

Mekan için, Bursa Kent Meydanı’nın önündeki, İzmir yoluna girdiğinizde, Almira Oteli geçer geçmez, sağa, 19. Çeşme Sokağa giriyorsunuz.

Sokağa girince, devam edin, yolun sağında, Merinos Polis Merkezi’nin karşısında, mekanı göreceksiniz. Köfteleri, güzeldir.

9- Köşem Balkan Köfte

Mekan, Küçük Sanayi’de. Küçük Sanayi’ye girdiğinizde dümdüz devam edin. Sağda, Küçük Sanayi Camii’ni geçtikten sonra da baya gidiyorsunuz. Mekan, solda kalıyor. Köfteleri güzeldir.

BURSA’NIN EN İYİ 10 İSKENDER KEBAPÇISI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz….

10- Sezgin Izgara

Mekan, Bursa’nın Orhangazi ilçesindedir. Köfteleri güzeldir.

Merkezi, Gazi Orhanbey Camii’nin hemen arka sokağındadır. Bursa yolunda da şubesi vardır.

Elbette, herkesin damak tadı da farklıdır. Ben, burada en iyilerini derledim.

Ancak, alternatifler de oldukça fazla. Mesela, Yenişehir İmren Izgara, Orhan İnegöl Köftecisi, Köfteci Yusuf, Novi Balkan Köfte ve Orhangazi ilçesine bağlı Yeni Sölöz Mahallesi’nde bulunan, Yeni Sölöz Et Lokantası da güzel alternatiflere birkaç örnektir.

Ayrıca, özellikle de bölge halkı arasında epey meşhur olan, Yenişehir Marmaracık’taki İmren Izgara da güzel bir alternatif. Zamanla, çoğu insan tarafından da benimsenmiş bir mekân. Ancak, Yenişehir merkezdeki İmren Izgara ile herhangi bir bağı yok.

BURSA’NIN EN İYİ 10 ET LOKANTASI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz

Ancak, eğer Bursa’ya turist olarak gelmişseniz, Ulu Camii, Koza Han, Kapalı Çarşı taraflarını geziyorsanız, 2. , 3. , ve 4. mekanlardan biri, beklentinizi karşılayacaktır. Herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Gerçi, Yeşil Pideli Köfte Salonu da buralara yaklaşık 15 dk. yürüme mesafesindedir. Kapalı Çarşı’dan yürüyerek, Kayhan Çarşısı’na çıkabilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

160 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 3 yıl önce

    Çoğunu bilsemde içlerinde bilmediklerim de var. İşimize yarayacak faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

  2. Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş! Biz de Bursalı iki kardeş olarak altına imzamızı atmak istedik 😀 Favorimizse Kayhan Köftecisi! Elinize sağlık yazı için

  3. Bilmediğim yerler varmış teşekkür ederim.Yeni lezzetler denemek lazım…

  4. Tüm Bursa’yı kapsayan, çok farklı bir liste olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın