ULUBEY KANYONU

ULUBEY KANYONU

Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alır ve Uşak merkeze 33 km. mesafededir.

Kanyon, Büyük Menderes grabenin çökmesiyle oluşmuş ve yer yer 140 – 170 m. derinliğe ulaşıyormuş. Kanyon, 100 – 500 m. genişliğiyle de bence, diğer kanyonlara göre daha rahat gezilebilme imkanı sunuyor. Antik dönem başta olmakla birlikte, Selçuklu ve Osmanlı’dan da birçok yapıyı bünyesinde bulunduran kanyonun, zemininden ise Banaz Çayı geçiyor.

Ulubey Kanyonu, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi, Muratbaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Valla Kanyonu’yla bazen karıştırılabiliyor. Ulubey Kanyonu, 77 km. ile ABD’deki Grand Canyon‘dan (Büyük Kanyon) sonra, dünyanın en uzun ikinci kanyonuyken, Valla Kanyonu ise 800 m. ile dünyanın en derin ikinci kanyonuymuş.

Kanyona tepeden bakan bir noktada, bir tane cam teras var. Girişi 10 lira. Ayrıca, bir tane cafe & restaurant ve ters ev de mevcut. Ters ev girişi ise öğrenci 5, tam 10 lira.

Kanyonun tepeden görüntüsü etkileyici. Manzaranın keyfini çıkarın derim. Trekking ve fotoğraf çekmek için ise kanyonun zeminine, restaurantın yanındaki patika yoldan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki En İyi 10 Seyir Noktası yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Ben de cam terasın olduğu kısımdan girmiş ve aşağıya, restaurantın yanındaki patika yoldan inmiştim. Ancak, zemine kadar değil.

Buradan inmek istemezseniz, araçla gelirken Ulubey Kanyonu Cam Teras yönüne dönmeyip, Karahallı’ya doğru devam edin. Kanyonun zeminine, bu taraflardan da girebilirsiniz. Daha sonra Karahallı’ya doğru giderken farkettim ki o taraflardan da giriş varmış. Hem, o kadar iniş yapmanıza da gerek yok. Sanırım bu taraflarda kamp alanı da olabilir.

Ulubey Kanyonu’nu vakit ve fırsat bulursanız planlarınız arasına almanızı öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

57 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Gerçekten de etkileyici bir manzaraymış

  2. Güzel ülkemden güzel manzaralar

Bir Cevap Yazın