BURSA’NIN EN MEŞHUR 10 TATLICISI

BURSA’NIN EN MEŞHUR 10 TATLICISI

Ülkemizde tatlı kültürü epey gelişmiştir. Yelpaze o kadar geniştir ki herkesin tatlı zevki farklı olabilir. Kimi sütlü tatlılara bayılırken, kimi şerbetli tatlıların hastasıdır. Pasta çeşitlerinin hayranları ise hiç de az değildir. Tatlı kültürü bu kadar çok olunca halk ağzıyla tatlıcı denilen işletmeler de epey fazladır.

Bursa’da epey tatlıcı mevcut. Ben burada en iyi 10 tanesini sırasız olarak sizler için derledim.

Her ne kadar tatlıcı denildiğinde ilk akla şerbetli tatlılar satan yerler gelsede, listede farklı lezzetler sunan işletmelere de yer verdim.

Şengüloğlu Baklava (1984)

Şerbetli tatlı çeşitleriyle Bursa’da sevilen bir tatlıcı. Korupark AVM’de şubesi varken, şöbiyetini az yemedik. Çekirge’de, Beşevler ve Balat’ta olmak üzere 3 tane şubesi bulunuyor.

Hacı Şerif (1938)

İlk olarak 1938 yılında Denizli Babadağ’da kurulan işletme, zamanla birçok il ve ilçede şube açmıştır. Bursa’da da Kozahan’da, Özlüce ve Görükle’de olmak üzere 3 şubesi vardır. Özellikle irmik helvası çeşitleri ile öne çıkarken, lokum, çikolata, şekerleme ve farklı helva çeşitleriyle de epey meşhur bir işletmedir.

Bağdat Hurma Tatlıcısı (1968)

Farklı bir tat arayanlar için birebir. Bu lezzetin, Türkiye ve dünyada halihazırda tek imalatçısıdır ve bu lezzet, Bursa’nın kültürel lezzetleri arasındadır. Merkez şubesi Osmangazi Ulu Mahallesi, Ulu Sokak’ta yer alan işletmenin, Heykel Kayhan Mahallesi, Ünlü Cadde’de şubesi vardır.

Hatay Künefenin Kralı

Leziz şerbetli tatlılar bulabileceğiniz mekânın, Nilüfer 29 Ekim Mahallesi, Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı’nda tek şubesi vardır.

Burger Künefe

Burada da leziz şerbetli tatlılar bulabilirsiniz. Mekân, Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi, FSM Bulvarı’nda, Selin Sitesi’nde bulunuyor.

Hacı Kayhan Tatlıları (1975)

Trileçe, muhallebi, magnolya, … v.s. gibi sütlü tatlı çeşitleriyle öne çıkan işletmede şerbetli tatlılar da mevcuttur. Nilüfer’deki FSM Bulvarı ve Yıldırım’daki Millet Mahallesi Çakmak Sokak’ta şubeleri vardır.

Özdemiroğlu Baklava

Şerbetli tatlılarının yanı sıra Özlüce’deki şubesinde kebap çeşitleriyle de hizmet vermektedir. Çekirge, Geçit ve FSM Bulvarı’nda da şubeleri vardır.

Kafkas Pastanesi (1930)

Kestane şekerleri efsane olsada yaş ve karyoka pastaları ile sütlü ve şerbetli tatlı çeşitleri de gayet başarılı. Karyoka çeşitlerinden özellikle Kornet karyokayı denemenizi öneririm. Farklı ürün çeşitleri de mevcut. Birçok yerde şubesi vardır.

Ender Baklava (1947)

Şerbetli tatlı çeşitleriyle Bademli, Geçit, Özlüce ve Yeşil’de hizmet vermektedir. Ayrıca, Nilüfer’deki Podyum Park’ta da küçük bir yeri vardır. Şengüloğlu ve Özdemiroğlu’ndaki gibi katmer bulunmuyor.

Hacı Hasan Oğulları (1970)

Setbaşı, FSM Bulvarı, Özlüce Yüzüncü Yıl Mahallesi, Uğur Mumcu Bulvarı Arena AVM, Kent Meydanı karşısında şubeleri vardır. Şerbetli tatlı çeşitleriyle birlikte, su böreği, yaprak döner ve pide çeşitleri de bulabilirsiniz.

Tatlıcı olmamasına rağmen, Bursa’nın en iyi et restaurantlarından biri olan, Örnek Steak House’ın havuç dilim baklavası da müthiş. Sıcak servis ediyorlar. Sadece onun için bile gidilir.

BURSA’NIN EN İYİ 10 ET LOKANTASI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Tatlıcı tabirine uymasada Ülkü Pastanesi de oldukça meşhurdur. Şerbetli tatlı seçenekleri yok ama ürün çeşitliliği epey geniş. Kafkas Pastanesi bir tık daha meşhur ve şerbetli ve sütlü tatlı seçenekleri de olduğu için listeye onu aldım.

Helvacı Ali‘yi listeye almamamın nedeni ise ürün çeşitliliğinin Hacı Şerif kadar olmaması. Yoksa irmik helvası çeşitleri müthiş. Bursa merkezde birçok şubesi olmasına rağmen, yolunuz düşerse İnegöl merkezdeki asırlık şubesini öneririm.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

66 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Enfesss tatlılar

  2. Bazılarını ilk kez duyuyorum. Denemek lazım.

  3. 4 ay önce

    Güzel paylaşım tebrikler

Bir Cevap Yazın