SONBAHAR RENKLERİ İÇİN TÜRKİYE’DE EN İYİ 10 YER

SONBAHAR RENKLERİ İÇİN TÜRKİYE’DE EN İYİ 10 YER

Sonbahar renkleri deyince ülkemizde bir sürü alternatif olsada bazı yerler var ki gerçekten doyumsuz manzaralar sunuyor.

Ağaçların renk cümbüşü ve yayla evleri bir araya geldiğinde ise ortaya kartpostallık manzaralar çıkıyor.

Karadeniz Bölgesi, bitki örtüsü sebebiyle, sonbahar renkleri için biçilmiş kaftan.

Sonbahar renkleri denildiğinde Türkiye’de ilk 2 sırayı Artvin iline bağlı Borçka Karagöl Tabiat Parkı ve Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı alıyor.

Borçka Karagöl Milli Parkı

Hem Borçka’da bulunan Karagöl Tabiat Parkı hem de Şavşat’ta bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı, sonbaharda enfes manzaralar sunuyor.

Karagöl Sahara Milli Parkı

3- Şavşat (Artvin)

Artvin ili genel anlamda, çok güzel manzaralar sunarken, bunların içinde Şavşat, bence bir adım önde.

Şavşat ilçesi Artvin’in en doğu ucunda bulunan ilçesidir. Ayrıca, Karadeniz Bölgesi’nin de en doğu ucudur. Eskiden Ardahan’a bağlıyken, 1921 yılında bu ilden, Artvin iline bağlanmıştır.

Şavşat Çevresi

Özellikle, Şavşat ilçesi mahalleleri, sonbahar mevsiminde, sonbahar renklerini tabiri caizse, muhteşem bir şekilde gözler önüne seriyor. Kartpostallık, harika manzaralar sunuyor.

4- Yedigöller Milli Parkı (Bolu)

Yedigöller Milli Parkı, ülkemizde sonbahar mevsimi ve sonbahar renkleri denince ilk akla gelen adreslerden birisidir. Özellikle sonbaharda, harika manzaralar sunuyor.

Yedigöller Milli Parkı’ndaki Büyükgöl

Özellikle Büyükgöl‘deki yansımalar müthiş. İncegöl ve Sazlıgöl de bazen tamamen yapraklarla kaplı oluyor. Ona denk gelirseniz o da apayrı bir manzara sunuyor.

Yedigöller Milli Parkı Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

5- Küre Dağları Milli Parkı (Bartın- Kastamonu)

Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ile Kastamonu illeri arasında yer alıyor. Harika manzaralarıyla göz dolduruyor.

Ayrıca, içerisinde dünyanın en derin 2. kanyonu olan Valla Kanyonu‘nu da barındırıyor.

6- Yenice Ormanları (Yenice/ Karabük)

Yenice Ormanları, Türkiye’nin en büyük blok ormanı olma özelliğiyle de ön plana çıkıyor. İçerisinde barındırdığı orman deniziyle, harika sonbahar renkleri ve de manzaralarıyla listeye girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Orman Denizi

Yenice Ormanları Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

7- Ulugöl Tabiat Parkı (Gölköy/ Ordu)

Ordu’nun Gölköy ilçesinin, yaklaşık 20 km. güney batısında yer alan Ulugöl Tabiat Parkı, sonbahar mevsiminde güzelliğiyle göz dolduruyor.

8- Atatürk Arboretumu (Sarıyer/İstanbul)

İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz- Bahçeköy yolu üzerinde bulunan Arboretum, Belgrad Ormanı’nın doğal bitki örtüsü içinde kurulmuştur.

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan geniş bir yeşillik alandır. İçerisinde, ağaç ve odunsu bitkiler sergilenir ve sonbahar mevsiminde güzel manzaralar sunar.

9- Abant Gölü Tabiat Parkı (Bolu)

Abant Gölü Tabiat Parkı, özellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde sık tercih edilen destinasyonlardan biridir. Sonbaharda güzel manzaralar sunan yerlendendir.

Abant Gölü Tabiat Parkı Yazısı İçin Tıklayabilirsiniz…

10- Kaz Dağları (Balıkesir – Çanakkale)

Kaz Dağları da sonbahar denilince harika manzaralar sunan bir başka destinasyonlardan. Daha çok yazın tercih edilsede sonbahar manzaralarıyla da ziyareti hak ediyor.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

125 Beğen

Bir Cevap Yazın