YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilinin kuzeyinde, Düzce ilinin doğusunda, Zonguldak ilinin ise güneyinde yer alan bir milli parktır. Bolu il merzezine 42 km. mesafededir.

Yedigöller Milli Parkı, adından da anlaşılacağı üzere Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl olmak üzere 7 tane irili ufaklı gölü bünyesinde barındırır.

Yedigöller Milli Parkı, kamp severler, trekking ve fotoğraf tutkunlarının popüler rotalarındandır.

Ulaşım

Yedigöller Milli Parkı’na Bolu il merkezinden ulaşabileceğiniz gibi Düzce’nin Yığılca ilçesi yolu üzerinden ve yine Bolu’nun Mengen ilçesinden de ulaşabilirsiniz.

En güzeli, Bolu merkezden ulaşmak. E-80 otoyolundan geliyorsanız, Bolu Batı çıkışından çıkarak, üst yolun altından geçip, önünüze gelen babadan sola dönerek devam ediyorsunuz.

Yedigöller tabelasını görene kadar devam edin. Yanlış hatırlamıyorsam ya 3. ya 4. ışıklardan sonra tabelayı göreceksiniz.

Sola dönüş veriyor. Sola dönüp, ışıklardan hemen karşıya geçmiyorsunuz. Ters istikamete döner dönmez bu sefer sağa yol veriyor. Yedigöller tabelasını göreceksiniz. Oradan, 42 km.

En güzel yol bu ama farklı manzaralar için Düzce ilinin Yığılca ilçesi yolu üzerinden ve Bolu’nun Yeniçağa ilçesini geçip, yine Bolu’nun Mengen ilçesi üzerinden de Yedigöller Milli Parkı‘na ulaşabilirsiniz.

Kış aylarında ise Mengen üzerinden gidilmesi tavsiye ediliyor.

Yedigöller Milli Parkı’na 2021 yılı itibariyle şahıs girişi 7 TL. motosiklet ve Atv girişi 14 TL. otomobil ve kamyonet girişi ise 21 TL. dir.

Milli Park’ta, 2021 yılı için, 1 ünite çadırın günlüğü 40 TL. 1 ünite karavanın günlüğü ise 45 TL. dir.

Görülecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı‘nda yukarıda belirttiğim Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl olmak üzere 7 tane irili ufaklı gölün dışında Pisagor Ağacı, Gülen Kayalar ve Yedigöller Şelalesi de görülecek yerler arasında.

Milli Park’a, Bolu merkezden geldiğinizde, hemen girişte soldaki ilk göl İncegöl, ikinci göl ise Sazlıgöl‘dür.

Küçükgöl ise adından da anlaşılacağı üzere milli parkın en küçük gölüdür. Göl, günümüzde kuru olsada, gölün eskiden kuru olmadığı söylenir. Küçükgöl, bu yüzden Kurugöl olarak da anılır.

İncegöl ve Sazlıgöl, bazen tamamen yapraklarla kaplı oluyor. Ona denk gelirseniz o da apayrı bir manzara sunuyor.

Bolu merkezden geldiğinizde, Milli Park’a girişte sağdaki ilk göl ise Nazlıgöl‘dür. Gülen Kayalar ve Yedigöller Şelalesi‘ne Nazlıgöl‘ün yanından yürüyerek ulaşıyorsunuz.

Pisagor Ağacı için, Nazlıgöl‘e inmeyip, Büyükgöl‘e doğru devam ederken, hemen sağda tabelayı göreceksiniz.

Nazlıgöl‘ün önünden isterseniz araçla, isterseniz de yürüyerek yaklaşık 1 km. devam ettiğinizde sağ tarafta önünüze ilk çıkan göl Deringöl, solunuzda kalan göl ise Büyükgöl‘dür. Büyükgöl‘ün kuzeyindeki göl ise Seringöl‘dür.

Özellikle, Büyükgöl‘deki yansımalar müthiş.

Büyükgöl’deki muhteşem yansımalardan biri

Kapankaya Seyir Terası’ndan Manzara

Ayrıca Yedigöller Milli Parkı yolu üzerinde bulunan Kapankaya Seyir Terası ve Atmaca Seyir Terası da fotoğraf molası için uğranacak yerlerden.

Atmaca Seyir Terası’ndan Manzara

Yine, Yedigöller Milli Parkı yolu üzerinde bulunan Ayıkayası Tabiat Parkı‘nı da isteğe bağlı gezebilirsiniz.

Yeme-İçme

Yedigöller Milli Parkı‘nda Habitat Restaurant adında bir tane restaurant bulunuyor. Ayrıca, bir tane büfe de mevcut.

İsterseniz buraları tercih edebilirsiniz, isterseniz de yanınızda getireceğiniz ürünlerle piknik yapabilirsiniz. Ateş ve mangal yakmak yasak ama küçük piknik tüpüne herhangi bir sorun yok.

Ayrıca, Yedigöller Milli Parkı yolu üzerinde bir sürü irili ufaklı işletme var. Buraları da tercih edebilirsiniz.

Konaklama

Deringöl ve Nazlıgöl‘ün kenarında kamp alanı var. Buralarda çadır kurup, kamp yapabileceğiniz gibi Habitat Mesire Evleri‘nde de konaklayabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı özellikle sonbaharın vazgeçilmez adreslerinden. Ancak, hafta sonları aşırı kalabalık oluyor.

Hafta içi imkan ve fırsatını yakalayıp, hafta içi gelebilirseniz çok daha iyi. Yoksa kafa dinleyeceğim derken aşırı kalabalıktan huzurunuz kaçabilir.

Sonbahar Renkleri İçin Türkiye’deki En İyi 10 Yer Tıklayabilirsiniz…

Bolu’ya kadar gelmişken, meşhur Bolu Çikolatası‘ndan da almayı sakın unutmayın. Özellikle antep fıstıklısı çok güzel.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

94 Beğen

Bir Cevap Yazın