ALAÇATI

ALAÇATI

Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. İzmir’in en gözde tatil destinasyonlarından biridir. Yılın neredeyse her günü rüzgarlı olmasından rüzgar sörfü için elverişli plajlarıyla da meşhurdur. Hatta Alaçatı Liman mevkiinde birkaç tane sörf okulu mevcut.

Alaçatı adı, ”Alacaat” isimli bir Osmanlı aşiretinden geliyormuş.

Alaçatı, cumbalı taş evleri, yel değirmenleri, rengarenk dar sokakları ve çarşısıyla özellikle yaz aylarında turistlerin gözdesidir.

İzmir’e de yakın olmasından yaz aylarında özellikle de hafta sonları aşırı kalabalık oluyor.

Aracınızı park etmek için otopark fiyatları çok pahalı olduğundan bence en mantıklısı, Alaçatı şehir merkezi tabelasından dönüp ilerlediğinizde, yel değirmenlerinin, cumbalı taş evlerin, rengarenk dar sokakların ve çarşının bulunduğu şehrin sol bloğuna değil de sağ bloğunda bir sokağa girip aracınızı park etmek.

O blokta, sokaklar geniş ve ferah. Ben en yoğun zamanda bile öncelikle bilmediğimden sol blokta çok yer aradım, sonra yer bulamadığımdan sağ bloğa girdim. Boşuna yer aradığımı fark ettim. Hem otopark ücretinden de kurtuluyorsunuz. Bilip de o bloğu kullanan çok insan var, bende öğrenmiş oldum.

Çeşme Merkez” yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Yeme – İçme Önerileri

Yeme – içme olarak alternatifler oldukça fazla. Ortalama fiyat olarak İmren Alaçatı Restaurant ve Deniz Pide ilk aklıma gelenler. Buralara göz atmanızı öneririm. Avula‘yı da tavsiye ederim, güzeldir ama fiyat olarak ortalamanın üzerinde.

İmren Alaçatı Tatlıcısı‘na tatlı için göz atmanızı öneririm. Değişik lezzetler de tadabilirsiniz.

Sizler, zevk ve bütçenize göre istediğinizi tercih edebilirsiniz, bir sürü seçenek arasından.

Konaklama Önerileri

Cumbalı Konak Otel‘e göz atmadan karar vermeyin derim. Burayı tavsiye ederim. Ayrıca, cafesi de bulunan 1850 Otel‘e de göz atılabilir. Katre Otel de yine cafesi bulunan diğer bir seçenek. Konaklama için Cumbalı Konak Otel diğer ikisine göre fiyat olarak biraz daha makuldur.

Sizler, bir sürü alternatif arasından, istediğinizi tercih edebilirsiniz, zevk ve bütçenize göre.

Plaj Önerileri

Ben, Kleopatra Koyu, Piyade Koyu Plajı ve Delikli Koyu öneririm. Bu 3 koy peş peşeler. Piyade Koyu Plajı, Alaçatı’nın yaklaşık 9 km. güneybatısında, merkezden yaklaşık 12 dk. lık mesafede, Delikli Koy ise merkezin yaklaşık 12 km güneybatısında, merkezden yaklaşık 15 dk. lık mesafede yer alıyor.

Piyade Koyu Plajı
Delikli Koy

Kleopatra Koyu da Alaçatı merkezin yaklaşık 15 km. güneybatısında ve merkeze yaklaşık 25 dk.lık mesafede yer alıyor.

Kleopatra Koyu

Tavsiyem, gün içinde bu 3 koya da zaman ayırmanız. Delikli Koy ve Kleopatra Koyu ücretsiz. Şezlong ve şemsiye hizmeti yok. Piyade Koyu Plajı‘nda ise otele ait plaj da var, hemen yanında ücretsiz bir alan da var.

Alaçatı genel olarak pahalı bir yer ancak uygun yerler de yok değil. Yer yer de insanlar kasıntı gelebilirler gözünüze.

Alaçatı’ya nisan ayında yolunuz düşerse, her yıl nisan ayında Ot Festivali yapılıyor. Bu ayda gelirseniz, farklı bir deneyim yaşayabiliriniz.

Alaçatı’dan ayrılırken de meşhur Alaçatı Mandalina Kolonyası almanızı öneririm. Kokusu harika.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

88 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Alaçatı’nın rengarenk sokakları bir harika…

Bir Cevap Yazın