KAR YAĞIŞI

KAR YAĞIŞI

Kar yağışı deyince, tabiri caizse akan sular duruyor, benim için. Bu durum, benim gibi, kafa dengi dostumun da kış mevsiminde en çok sevdiği, beklediği ve takip ettiği bir şey.

Bu yılın, Ocak ayının son günleriydi. Henüz, İznik’e kar düşmemişti. Dört gözle kar bekliyorduk. Günlerdir beklediğimiz haber, nihayet gelmişti. Meteoroloji, kar gösteriyordu. Gösteriyordu göstermesine ama yükseklere.

Alıç Yaylası

Bu durum, uzun zamandır aklımda olan bir şey için de fırsat oldu. Sıcaklık, İznik merkezde 8-9 dereceyken, yağış olduğunda, kar yağışı altında, İznik’in en sevdiğim yaylası olan, Alıç Yaylası’na gitmek.

Alıç Yaylası

ALIÇ YAYLASI yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Geçen sene merkezde, sıcaklık 8 dereceyken çıkmak istedik ama yoldan döndük. Riske etmedik. Elmalı’da yollar açıktı ama çok iyi yağış vardı. Alıç Yaylası sapağına girdikten kısa bir süre sonra ise yol epey karlıydı. Ancak bunda, bir gece önceden de yağış olmasının payı vardı.

Öyle bir şey ki biraz daha soğuk olduğunda, Candarlı veya Sansarak ve Elmalı’da da yağış varsa ki genelde oluyor, Alıç Yaylası’na gitmek, zincirsiz kolay değil. Hava, biraz daha sıcak olunca da yağmur oluyor.

Beklenen haberi aldığımızda yola koyulduk. İznik merkezde arabaya bindiğimizde, aracın göstergesinde sıcaklık 9 derece gösteriyordu. Başta tereddüt ettik ama sonra yola çıkmaya karar verdik. Yola çıkmadan önce radardan anlık yağış durumuna da baktık.

Radar durumu için linke tıklayabilirsiniz.

“Yukarıdaki linkte gelen sayfada, önce hareketli görüntüyü sonra da bulunduğunuz yere yakın olan ili seçin.” Bu uygulamayı seviyorum. Yağış kütlesi nerede, yağış, az mı yoksa çok mu anlık takip edebiliyorsunuz.

Windy diye bir site de var. Oradan da radarı takip edebilirsiniz.” Bu sitenin artısı, ekranı büyüttüğünüzde, bölgedeki yerlerin rakımını da göstermesi.

Önce Elbeyli’yi geçip, Gürmüzlü’ye geldik. Sıcaklık, 6 dereceydi. Daha sonra Candarlı’ya geldik. Sıcaklık burada 4 dereceye düşmüştü. Elmalı’da biraz daha düşer diye düşündüm ki hâlâ 4 dereceydi ve yağmur yağıyordu. Şaşırmadım değil.

Arkadaşım zor galiba derken, benim hâlâ ümidim vardı. Elmalı’dan yukarıya Alıç Yaylası’na doğru yöneldiğimizde sıcaklık 3 dereceye indi. Alıç’a vardığımızda ise 1 derece olmuştu. Yağmur artık kara çevirmişti. İlerleyen dakikalarda yağış, daha da güzelleşti ve dönüşte ise resmen coştu.

Alıç Yaylası’na kar, o kadar çok yakışıyor ki. Sıcaklık 0-1 dereceyken lapa lapa, rüzgârsız, tatlı tatlı bir kar yağışı. Mükemmel. Uludağ Oteller Bölgesine de çıkmıştık, bir ara. Orada yağış, hem tipi şeklinde yağıyor hem de rüzgâr ayrı, soğuk ayrı vuruyor. Ancak, burası mükemmel. İkimiz de kar yağarken Alıç’ı, Uludağ’a tercih ederiz demiştik. 58 km.lik, harika bir trekking rotasının da geçiş noktası, aynı zamanda. Ancak, biz o yağışta yürümedik.

Sizlerin de bizim gibi kar yağışını, böyle bir atmosferde yaşamak gibi niyetiniz varsa, zincir telaşıyla da uğraşmak istemiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Biz, önden çekiş araçla rahatça çıkabildik.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

38 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. verdiğiniz detaylı bilgilerden, çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın