DİCLE NAZ ERCAN İLE KEYİFLİ RÖPORTAJ

DİCLE NAZ ERCAN İLE KEYİFLİ RÖPORTAJ

Gezginlerle röportajın bu haftaki konuğu, sevgili Dicle Naz Ercan.

Dicle Hanım, Bursa’da doğdu. Ailesiyle, 4 yaşında İstanbul’a taşındığından beri İstanbul’da yaşıyor. Özel bir şirkette, iş analisti olarak çalışıyor. Yıllık izinleri, resmî tatiller veya haftasonu ile birleşen birkaç gün izin alarak fırsat bulduğu anlarda seyahat etmeye çalışıyor. Seyahat dışında, yeni şeyler öğrenmekten, çok keyif alıyor. Arkadaşları, onu, bir anda, bir dil kursunda, yemek kursunda veya yoga kursunda bulabilirlermiş.😃 Deneyimlerini ise, diclenercan adlı instagram hesabından paylaşıyor.

Seyahat tutkunuz nasıl başladı?

Yani, tam bir zaman hatırlamıyorum ama sanırım, üniversitede başladı diyebilirim. Onun öncesinde de zaten bebekliğimden beri, yazları bir yerlere giderdik. Ailemle, belki öyle de başlamış olabilir. 😃

Seyahat sizin için ne ifade ediyor?

Seyahat benim için aslında çok şey ifade ediyor. Özgürlük, kendini bulma, deneyim, gibi gibi. Seyahat sayesinde, yeni kültürler tanımak, deneyimler yaşamak, çok farklı bir his bence. Bir kere o hissi alan da bir daha bırakamıyor diye düşünüyorum. 😃

– Aynen katılıyorum.👍 Şahsen ben de öyleyim ve bence harika bir his…

Seyahatlerinizde bavulunuzda olmazsa olmazınız var mı? Varsa nedir?

Bavulumda olmazsa olmaz diyebileceğim şey, herhalde pasaport, malum. 😃 Birkaç kere kontrol ederim. Havalimanına giderken, uçağa binmeden, vs. Onun dışında, zaten küçük bavul veya sırt çantasıyla gezmeyi tercih ediyorum, daha çok. O nedenle, ne kadar az eşya olursa, o kadar rahat hissediyorum kendimi.

– Az eşyayla seyahati severim ama bazen de olmuyor. Yetmiyor… 😃

Sizce Seyahat mi yoksa Tatil mi?

Seyahat bence. Tatil yapmadığım bile oldu ama seyahat ettim hep. Tatil de dinlenmek için çok güzel tabii ki özellikle de deniz tatili. Ancak, seyahat diyorum, yine de. 😃

SEYAHAT Mİ TATİL Mİ yazısına göz atmak isterseniz, tıklayabilirsiniz…

Seyahatin size kattığı en önemli şey nedir?

Seyahatin, bana kattığı en önemli şey özgürlük ve yolda kendini bulma ve tanıma hissi diyebilirim. Ben, çoğunlukla tek seyahat ettiğim için, seyahatlerimde kendi kendime çok vakit geçiriyorum. Herşeyden uzaklaşıp, kendimle vakit geçirmek ve bir şeyleri başarma hissi seyahatin bana kattığı en önemli şey.

– Tek seyahat etmenin hazzı, bir başka. İyi bilirim.

Evet kesinlikle👍🏻

Hayatınızdaki ilk seyahatiniz nereye ve kimlerleydi?

İlk yurtdışı seyahatim aklımda da. Üniversitedeyken, arkadaşımla birlikte Hollanda’ya gitmiştik.

Yurtiçinde de yazları Bodrum’a ve Bursa’ya giderdik. Onun dışında, Ankara ve Konya gibi şehirlere gitmiştim. Aslında, bu yurtiçi gezileri daha önceydi ama nedense aklıma direkt Hollanda geldi. Sanırım, aklımda çok yer etmiş. 😃

Zaman Makinesi diye bir şey olsaydı hangi yıla, nereye ve neden gitmek isterdiniz?

Yani, aslında geçmişe ve geleceğe de gitmek isterdim ama sanırım geçmiş diyeceğim. İtalya rönesans dönemi olabilir. O dönemi canlı görmek ve o eserlerin ortaya çıkışına tanık olmak isteyebilirdim diye düşündüm, şu an.

– Güzel dönem. Bir eser de ben çıkarmak isterdim deseydiniz, tam olurdu… 👍

İyi bir ressam olsaydınız, nereyi ve neden resmini çizerdiniz? Kendinizi bu resimde nereye koyardınız ve resime ne gibi dokunuşlar yapardınız?

Resim derslerini pek sevmeyen biri olarak, iyi bir ressammışım gibi hayal edeyim kendimi. 😃 Kendimi, güzel bir sahilde, masmavi deniz ve beyaz kumlarla birlikte, Hindistan cevizi ağacı altında güneşlenirken çizerdim. Şu an gözümün önünde bu canlandı. 😂

– Sanırım, size tropik bir ada seyahati göz kırpıyor. 😉

Umarım. 🙏🏻

Bir roman kahramanı olsaydınız, romanın hangi yıl nerede geçmesini isterdiniz?

İngiltere’de geçmesini isterim. Yıl olarak bilemedim ama belki sanayi devrimi zamanı olabilir. İngiltere, tam, roman mekanı olacak bir yer gibi geliyor, bana.

– Olabilir…

Bir film ya da dizi çekme şansınız olsaydı hangi türde, nerede ve neden orda çekmek isterdiniz?

Sanırım, Amerika’da, Friends gibi bir dizi çekerdim gibi geldi şu an. Suits gibi bir dizi de çekebilirdim ama yine Amerika’da mı yoksa başka bir yerde mi çekerdim bilemedim. Ancak sanırım, o gökdelenler, farklı bir atmosfer veriyor dizilere, diye düşünüyorum. O yüzden, Amerika diyorum. 😃

– Friends mi sitcom yani. Güzelmiş… 👍

– Size, tarihi bir dizi de gider sanki. Orta çağ ya da antik çağda geçen. 😉

Orta çağda geçen bir komedi, değişik olabilirmiş aslında. 😃

– Evet, bence de…

Bir şehir ya da yer olsaydınız neresi ve neden olurdunuz?

Hımm, aklıma Amsterdam geldi. Belki, 4 kere filan gittiğim için olabilir. 😃 Ancak, insanların özgürce ve huzurlu yaşayabildikleri bir şehir olarak görüyorum, orayı. Belki, orada yaşayanlar, farklı düşünüyor olabilirler ama en azından ben, her gittiğimde öyle hissediyorum.

– Sanırım, oraya gidenlerin çoğunda bu his oluşuyor ki katılıyorum…

Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar gittiğiniz yerlerden en beğendiğiniz yer hangisi? En beğendiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Türkiye’de en beğendiğim yer, yani beni en etkileyen yer, garip ama Urfa’daki Soğmatar Antik Kenti. Oradaki, o sessizlik içinde, sadece kuzuların çıngırdaklarının sesini duymak ve o atmosfer, çok değişikti. Belki, beni o da etkilemiş olabilir. Turla gitmiştik ve orada meditasyon da yapmıştık. Dönüşte de akşam yıldızları izlemiştik. Resmen, neredeyse tüm detaylarıyla gökyüzünü görmüştüm. Ara ara aklıma gelir. 😃

– Soğmatar tarafı da güzeldi ama ben, Şuayip Şehri’ni daha çok sevmiştim. Bazda Mağaraları da inanılmazdı.

Oralar da güzel. ❤ Yurtdışında da bir kaç yer var ama Sagrada Familia‘yı görünce, çok heyecanlanmıştım. Metrodan çıkınca, o hep resmini gördüğüm yapıyı görünce.

– Bitmeyen Katedral…

Aynen çok etkileyici.

Tekrar tekrar gitmek isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Buna aslında, bir kaç sene öncesine kadar, Hollanda derdim. Ancak, İngiltere’yi gördükten sonra İngiltere de diyorum. Bu iki ülkeye tekrar tekrar gidebilirim ve sıkılmam, sanırım.

Bir daha asla gitmem dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Yani, hiç öyle bir yer olmadı, aslında. Çok şükür, kötü tecrübem olmadı, hiç, gittiğim ülkelerde. Bu yüzden, fırsat ve imkan olursa, gittiğim ülkelere, tekrar gidebilirim. İnsan faktörlü bazı şeyler oluyor ama bunları da tüm ülkeye bağlamam. 😃

Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz plaj hangisi? En beğendiğiniz plaj Türkiye’deyse tek cevap verebilirsiniz.

Şimdi hatırlamaya çalıştıkça, aslında ben, yurtdışında çok denize girmiyormuşum onu fark ettim. 😃 Türkiye’de ise Çeşme Ilıca ve Bodrum Yahşi tarafının denizini severim.

– Yurt dışına deniz seyahati yapmadıysanız, olabilir.

Türkiye’de ve dünyada, kış turizmi olarak tercih ettiğiniz ya da merak ettiğiniz bir destinasyon var mı, varsa neresi?

Kış turizmi, biraz eksik kaldığım bir konu. 🙁Her sene, kayak öğreneceğim diyip, bir türlü yapamıyorum ama Türkiye’de Uludağ, ilk tercih edeceğim yer olurdu, sanırım. Onun dışında, yurtdışında da İsviçre tarafını tercih ederdim. Ancak öncelikle, ilk kayak deneyimini, ülkemde tatmak isterim. Düzgün bir şekilde eğitim alarak. 😃

– Evet, kayak, eğitimsiz yapılamayacak bir spor…

Türkiye’de ve dünyada en çok merak ettiğiniz ve gitmek istediğiniz yer neresi? En merak ettiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Türkiye’de en çok, Karadeniz tarafına gitmek istiyorum. Amasra, Safranbolu tarafına gitmiştim ama daha ileriye doğru da gitmek istiyorum. 🙏🏻 Dünya’da da Kore ve Japonya’yı görmek istiyorum. 🙏🏻

– Güzel rotalar. Karadeniz’i görmek nasip oldu. Kore ve Japonya ise kulağa çok hoş geliyor…

Evet. Kore’ye ayrı bir ilgim var. Uçak biletleri de biraz pahalı ama bakalım. 🙏🏻☺️

– Birde, taksitleri de kaldılar. İyice zorladılar bizi.

Aynen öyle maalesef. 🙁

Burada yaşarım yada yaşamak isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Yine, Hollanda veya İngiltere diyeceğim galiba. Hollanda’ya 4 kere gittim. 1 ay kadar da iş nedeniyle kalmıştım. Harlem bölgesinde, her hafta başka bir şehrine gitmiştim. 😃 Hollanda yukarıda da dediğim gibi kendimi rahat hissettiren ve bence huzurlu bir ülke olduğu için sanırım, Hollanda’ya daha yakınım. Ancak, o olmazsa da İngiltere derim. 😃 Orada da yine iş sebebiyle 1 ay kadar kalmıştım ve yaşanılası, refah düzeyi yüksek bir ülke bence.

– Size, Hollanda ya da İngiltere, göz kırpıyor sanırım bu aralar… 😉

😃 Neden olmasın. Hayırlısı diyelim. 😃

Burada yaşayamam, bana göre değilmiş dediğiniz yer ya da yerler oldu mu, Türkiye’de ve Dünya’da?

Gördüğüm yerlerden, sanırım, Fas’ta yaşayamam diyebilirim. Kendine has, çok güzel bir ülke bence.Ancak, bir yandan da yaşamak için zor bence. 😃 Türkiye’de ise yaşayamam dediğim bir yer olmadı, gördüğüm şehirler arasında.

– Fas’ın insanları, turistlere karşı çok yapışkan deniyor. Elbette kötü niyetli değillerdir ama rahatsız edici olabiliyormuş bazen.

Evet, biraz fazla ilgi gösteriyorlar diyelim. 😃 Özellikle, Marakeşte. 😃

Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar sizi yaşamıyla, kültürüyle, insanlarıyla en çok zorlayan ve kendinizi evinizde gibi hissettiğiniz bir yer oldu mu? Olduysa neresi?

Türkiye’de kendimi evimde gibi hissettiğim yer, herhalde Bodrum Turgutreis tarafı olabilir. Bebekliğimden beri, her yaz gittiğim için, 2. evim gibiydi. Bir süredir gidemiyorum tabii ama gitsem yine o his gelir diye düşünüyorum. Bir de Cunda-Ayvalık diyebilirim ki orası da bana evimde gibi hissettiriyor kendimi. Dünyada ise Selanik bana çok yakın hissettirmişti. Sanırım, bizim ülkemize de çok benzediği için. Beni zorlayan ülkeler ise sanırım Fas ve Mısır diyebilirim. Çünkü; Kültür olarak,bizden biraz farklılar.

Adrenalin içeren aktiviteler sever misiniz? Seviyorsanız, yaptığınız en heyecanlı aktivite neydi?

Aslında, lunaparkları çok severim, rollercoaster vs. Hatta, arkadaşlarım çığlık atarken, ben kahkaha atarım. Öyle bir sevmek ama galiba seyahat ettiğim süre içinde pek cesaret edememişim. 😃 Bir tek, en son Mısır Sharm El Sheikh’te dalış yapmıştım, hayatımda ilk defa. Yani, hem ilk defa daldığım için hem de Kızıldeniz’e daldığım için çok heyecanlanmıştım ve çok güzeldi. 😃

– Rollercoaster’ın verdiği adrenalini, çoğu aktivite vermez. Skydiving hariç… 😃

Umarım, onu da yaparım bir gün. 😃

– Hadi inşaallah diyelim. Onu yaparım demek bile büyük bir şey. Tebrik ederim…👍👏

Türkiye’de ve dünyada sizde hayal kırıklığı yaratan bir yer ya da yapı oldu mu, olduysa neresi?

Hayal kırıklığına uğratan bir yer, hiç aklıma gelmedi şu an. Galiba, ben, her gördüğüm yapıya heyecanlanıyorum. 😃 Ancak, hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüğüm bir yer var. Eğer gidersem, Eyfel Kulesi. Nedense, ondan öyle bir hissiyat alıyorum. 😃

– Olabilir… 🤔

Türkiye’de ve dünyada hayran kaldığınız bir yer ya da yapı var mı, varsa neresi?

Türkiye’de, Nemrut diyebilirim. Gerçekten, çok etkileyici. Yukarı çıkması, biraz zor ama sonunda değiyor. Dünyada da çok güzel yapılar var ama sanırım, Sagrada Familia diyeceğim. Aklıma,ilk o geldi.

Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz, hafızanıza kazınmış manzara hangisiydi?

Dünyada, Sahra Çölü’nde gün batımı, Türkiye’de de yine Nemrut Dağı ve Soğmatar’daki gün batımı manzaraları, gerçekten çok güzeldi.

Tek bir helikopter turu yapma şansınız olsaydı, hangi şehrin üzerinde yapmak isterdiniz?

New York. Bildiğim kadarıyla da helikopter turları düzenliyorlar. Umarım, bir gün gider ve deneyimlerim. 🙏🏻 Şehre tepeden bakmak ve gökdelenlerin arasında dolaşmak, çok keyifli olur gibi geliyor.

– Bu soruya, genelde New York cevabı geliyor ki bence sonuna kadar hak ediyor. Tam, helikopter turluk bir şehir…

Şu an, dünyanın herhangi bir yerine (Türkiye’de olabilir) tek yön bilet alma hakkınız olsa neresi olurdu?

Bali’ye almak isterdim. Bir süre orda kalıp, yoga kurslarına katılıp, bir yandan da çalışırdım. 😃Instagramda, videoları, gidilecek yerleri, kaydediyorum, gördükçe. Hem resmini çizdiğim yeri, gerçekleştirmiş olurdum. 😃

– Süper bir fikir… 👍

Seyahatlerinizde başınıza ilginç ya da komik bir olay geldi mi? Geldiyse kısaca bahsedebilir misiniz?

Genelde, tek başıma gezdiğim için, çeşitli kaybolma olayları yaşadım, tabii. En son, İtalya’da, Bologna’ya dönecekken, başka bir yere bilet almışım. Hemen farkedip, bilmediğim bir durakta indim. Ancak, Bologna’ya otobüs ile gidilebilineceğini öğrendim. Otobüsü de şehirlerarası otobüs gibi düşünün. Yani, ben de tamam dedim ve bilet aldım, zar zor. 😃 Neyse bilet aldım, şoför de geldi ve bir tek siz varsınız. Size özel otobüs olacak diye espriler yapıyor ama bende hafiften bir endişe başladı tabii. 😃1.5 saat, Pakistanlı abimiz ile şehirlerarası otobüste tek başıma yolculuk yaptım. Ancak, tabii, bir yandan Google haritalardan da yolu izliyorum. Bir yandan da Bologna’da arkadaşım var, beni bekliyor filan diye, bir hikaye uydurdum. Sonuç olarak, abi ile kendi maaşından, çalışma şartlarından, ülkelerimizden konuşarak, yolculuğu tamamladık. Ancak, nasıl tamamladık, bir de bana sorun. 😂

Bunun gibi, çok olay oluyor tabii ama soğukkanlı olmak ve olayı kıvırabilmek, çok önemli bu gibi durumlarda. 😃

– Çok haklısınız. Telaşeli görünmek, sıkıntı yaratabilir…

Seyahatlerinizde unutamadığınız, tadı damağınızda kalan bir lezzet var mı, varsa nedir?

Londra’da, fish and chips denemiştim. Gerçekten, çok güzeldi. Hâlâ,aklıma gelir. Onun dışında da İtalya’da yediğim Tiramisu ve Bolonez soslu makarna aklımdan çıkmıyor. 😬😋

– Hıım, canım çekti birden… 😋

Elinizde olsa şurada şunu değiştirmek isterim dediğiniz bir yer ya da yapı var mı varsa neden?

Sanırım, İstanbul’daki çirkin yapıları değiştirirdim. Eskiden yapılan yapılar, o kadar güzel ve estetik ki hep onlar kalsın isterdim. Avrupa’da çok güzel korunmuş tarihi yapılar var. Ancak, bizde maalesef öyle değil.

– Maalesef…

Dicle Hanım, son olarak takipçilerinize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Aslında , çevremin ve arkadaşlarımın, devamlı, gittiğim yerleri sormasıyla birlikte, içerik üreticiliğine yeni adım attım. Şimdiden, beni takip eden ve edecek olan herkese teşekkür ederim. Gittiğim yerler hakkında, doğal yorumlarımı paylaşmaya çalışıyorum. Genellikle, tek başıma seyahat ediyorum. Bu da aslında iş seyahatlerim sırasında alıştığım bir seyahat etme şekli oldu. Buradan, eski şirketime de teşekkür edeyim. 😃Paylaşımlarımda, tek başına da seyahat edebilmeyi cesaretlendirmeyi, çok istiyorum. Çünkü; Biliyorum ki çoğu insan, bir yerlere gitmek istiyor ama tek başına gitmekten çekiniyor. Umarım, insanlara bu yönde cesaret verebilirim. Yapabilirsiniz diyeyim buradan da. 💪🏻☺️

– Harikasınız. 👍👏 Yukarıda da belirttiğim gibi tek başına seyahat etmenin keyfi bir başka…

– Dicle Hanım, her şey için çok teşekkür ederim. Çok keyifli bir röportajdı. Diğer tüm röportajlarım gibi…

Ben teşekkür ederim. Benim için de çok güzel bir deneyim oldu.

27 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. O resmi çok beğendim yaa süpermiş

  2. 10 ay önce

    Biri rollarcoaster mı dedi. Yiihhuu, eller havaya.
    Bu gezginlerin Hollanda sevdası bize de bir bilet aldıracak galiba en sonunda 😀

  3. Keyifli ve samimi, güzel bir röportaj olmuş. Emeğe saygı.

  4. Eyfel Kulesi için daha önce sadece demir yığını yorumunu duymuştum.Dicle Naz hanımın hisleri kuvvetliymiş.Tabi yine de gidip yerinde görmek gerek…

Bir Cevap Yazın