FOÇA

FOÇA

Foça, İzmir’in kuzey batısında yer alan bir ilçesidir. Adını, zamanında Foça Adaları’nda yaşayan foklardan almıştır ve yılın büyük bölümü rüzgarlıdır.

Foça Plaj Önerileri

Foça’da, irili, ufaklı birçok koy olsada, imkan ve rahatlık olarak en iyi plajlardan biri, Hanedan Beach’tir. Giriş, hafta sonu için kişi başı 200 lira, Ağustos 2023 itibariyle. Ancak, yalnızca aileler için. Yanınızda kadın yoksa, girişe izin verilmiyor. Hafta içi giriş ücreti nedir, yine aile uygulaması var mı, bilmiyorum.

Foça merkeze, Hanedan Beach’ten biraz daha yakın olan Mersinaki Koyu’nda, Beach Club Foça’ya giriş ise hafta içi 140, hafta sonu 280 lira, kişi başı. Köfte-ekmek de veriyorlarmış. Bence, pek gerek de yok bu fiyatlara.

Foça ile Yeni Foça arasında yer alan Sazlıca Koyu’na, sabah erken saatlerde gidebilme ihtimaliniz varsa, bence, en güzeli. Tamamen ücretsiz olan bu koya, aracınızı yukarıya, yol kenarına park edip, patika yoldan iniyorsunuz. Yürüyüş yolu güzel, rahatlıkla inilebiliniyor. Ancak, öğle saatlerine kalırsanız, kum kısım çok dar olduğundan, arkalara kalırsınız ki herkes tercih etmeyebilir. Havlu atmaya, çadır kurmaya çok da müsait değil, çünkü. Müsait olan kısım da çok az. Ancak, deniz olarak, Foça’nın en iyisi diyebilirim. Tek kelimeyle, harika. Ancak, deniz sığ değil, aklınızda bulunsun. İyi yüzme bilmeyenler, dikkatli olsunlar. Buranın hemen yanında, ücretli alan da var. Ancak, biz burada yer bulunca, oraya fiyat sormaya gerek duymadık.

Sazlıca Koyu. Foça ile Yeni Foça arasında. Koyun bu bölümü, tamamen ücretsiz...

Foça ile Yeni Foça arasında birçok koy ve plaj var. Ücretsiz olanlar olduğu gibi ücretli olanlar da var. Acar Kamping de ücretli olanlardan sadece biri. Orası da fena değil. Giriş, kişi başı 100 lira ama sadece aileler için. Ücretsiz olanlara ise Sazlıca Koyu’ndaki gibi aracınızı, yukarıya, yola bırakıp, inebiliyorsunuz.

Ücretsiz koylardan sadece biri. Foça ile Yeni Foça arasında

Foça merkezde de halk plajları var ama biz pek tercih etmedik. Hele ki öğleden sonraya kalırsanız, herkesin tercih edebileceği yerler değil. Bence, buralar, sabah erken saatlerde tercih edilirse daha iyi.

Ancak daha önce, yukarıda önerdiğim yerleri görmüş ve farklı yerler arıyorsanız, tavsiyem, erken saatlerde çıkıp, kendi gözünüzle karar vermeniz. Benimkiler, sadece bir öneri. Herkesin, tercihi ve yaşam tarzı farklı olduğundan en sağlıklısı bence bu.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VE EN GÜZEL 10 PLAJ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Yeme – İçme Önerileri

Yeme-içme olarak, alternatifler epey fazla. Cafe olarak, Kavala Cafe Winehouse ve Libum Foça Cafe & Patisserie‘ye göz atın, derim. Özellikle, Kavala Cafe Winehouse, konum olarak da harika. Balık için, Liman Restaurant, köfte için ise Köfteci Zeki, aklınızda bulunsun. Elbette, herkesin damak tadı farklıdır, benimkisi sadece bir öneri. Sizler, zevk ve bütçenize göre, bir sürü seçenek arasından, istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Ara sokakta yer alan, tarihî, Foça Otel 1887‘yi öneririm. Yine ara sokakta yer alan, İyon Pansiyon da düşünülebilir. Ayrıca, konum olarak Lola Hotel de çok güzel. Ancak sizler, zevk ve bütçenize göre alternatifler arasından, istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Sahilinde dolaşın. Birbirinden şirin tarihî evleri var. Bazılarının önünde fotoğraf sırası oluyor. Sahilinde ayrıca, tarihî Beş Kapılar Kalesi’ni de görebilirsiniz. Ara sokaklarda da kaybolun. Ara sokaklarda da birbirinden şirin yapılar mevcut.

Tarihî yel değirmenlerini ise özellikle de gün batımına yakın görmenizi öneririm. Baba diye tabir ettiğimiz kavşaktan, İzmir yoluna döner dönmez, sağda ücretsiz bir park var. Aracınızı, buraya park edip, yukarı, yel değirmenlerinin olduğu yere tırmanmanız gerekiyor. Aşırı sıcakta, zorlayabilir. Hem bu yüzden, hem de gün batımı manzarası için, akşam üzeri tercih etmenizi öneririm.

Ayrıca, tekne turu yapmanızı da tavsiye ederim. Bu sayede, denizin peri bacaları olarak da anılan Siren Kayalıkları’nı görme fırsatı da bulabilirsiniz. Bu kayalıklar, Orak Adası’nın batısında yer alır ve adı da Yunan mitolojisine dayanır. Turlara örnek olarak, Maymi Turu verebilirim. Hafta sonu kişi başı 500 lira, 2023 yaz sezonu itibariyle.

Foça, yıllardır ertelediğim ve gidince de hayran kaldığım bir yer oldu. Sizler de vakit ve imkan bulabilirseniz, planlarınız arasına mutlaka alın derim.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

22 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Aklımızın bir köşesinde bulunsun bakalım Foça gidersek lazım olabilir.

  2. Hayran kalınası bir yer. Güzel ve faydalı paylaşım, teşekkürler

Bir Cevap Yazın