İZNİK’İN EN İYİ 10 RESTAURANTI

İZNİK’İN EN İYİ 10 RESTAURANTI

İznik, Bursa’nın en güzel ilçelerinden biridir ve hatta bence en güzel ilçesidir. İlçe, tarihiyle, turizmiyle, doğası ve tarımıyla çok önemli bir yere sahiptir. İznik’in en iyi 10 restaurantı diyorum ancak elbette ki de herkesin damak tadı da farklıdır. Örneğin, bir mekânı 99 kişi beğenir ama illa beğenmeyen 1 kişi çıkar. Kimi, herhangi bir mekânın bir ürününü çok başarılı bulurken, kimine ise o ürün, hiç de iyi gelmez…

İznik’e geldiğinizde, ne yerim, İznik’in nesi meşhur diyorsanız, İznik’in en iyi 10 restaurantı konusunda, buna değinmeye çalışacağım. İznik’e geldiğinizde İznik Gölü’nün meşhur olan yayın balığını veya sarı balığını (kıskılık olarak) yemenizi öneririm. Bunun için en iyi seçenekler, sahil boyunda.

Ancak, daha önce de değindiğim gibi maalesef sahildeki restaurantlarda, yayın balığı olarak satılan balıkların çoğu, yayın balığı olmayabilir. Çünkü, eskisi gibi bulunmuyor ve neredeyse de yok derecede. Nasibinize artık.

Ancak, sarı balık bir tık daha bulunabiliyor. Sarı Balık yerine başka bir balık (sazan,… gibi) verme ihtimalleri çok daha düşük. Sazan Kıskılık diye ayrıca belirtiliyor. Bu yüzden, sarı balık diye sazan kıskılık verme ihtimalleri neredeyse yok.

Bu yüzden, sahilde yediğiniz her yayın, yayın, her sarı balık da sarı balık olmayabilir. Bazıları çevre yerlerden yayın balığı ya da sarı balık da bulundurabilir belki ama İznik Gölü balığı için, en lüks restaurantta bile yeseniz, maalesef durum bu. Bunu bir çoğu söylemeyedebilir, aklınızda bulunsun.

İZNİK HAKKINDA İLGİNÇ VE ÖNEMLİ BİLGİLER yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Öncelikle, merkezi İznik’te bulunan ve İznik için büyük bir değer olan Köfteci Yusuf’u Türkiye’nin bir çok yerinde bulabildiğiniz için listeye almadım. Aynı şekilde yine zincir dükkânlardan olan Domino’s Pizza ve Levent Börek’i de aynı sebepten listeye koymadım.

İznik’in En İyi 10 Restaurantı sırasız olarak şu şekilde…

LEZZET LOKANTASI

Fiyatlar bir tık pahalı olsada, sulu yemek denilince, İznik’in en iyi 10 restaurantı arasında, en ideal yer. Mekân, Kılıçaslan Caddesi’nde, merkez çarşıda yer alıyor. Ayasofya Orhan Camii yanından çarşıya doğru ilerlediğinizde, Migros ve Tefali geçtikten sonra, mekânı köşede, sağda göreceksiniz.

KARÇİÇEĞİ

İskender kebap ve döner seçeneklerinin yanı sıra cağ kebabı, dürüm, pide, vs. seçenekleriyle güzel bir mekân. Mercimek Çorbası da güzeldir. Mekân, İlçe Karakolu önünden sahile inerken, Ptt’yi ve Çandarlı Camii’ni geçtikten sonra sola dönerken köşede yer alıyor.

SAHİL YOLU BALIK VE PİDE SALONU

Mekân, yukarıda belirttiğim Karçiçeği’ne gelmeden hemen önce. Ürün yelpazesi de epey geniş. Pide çeşitlerinden tutun da et ve balık çeşitlerine kadar bir çok çeşit bulabilirsiniz.

EFSANE DÖNER

Mekân, İlçe Karakolu’nun karşısında bulunuyor. İskender ve döner çeşitlerinin yanı sıra, dürüm, kebap, ızgara ve pide çeşitlerini de bulabilirsiniz. Döner için en ideal adres.

ENFAL STEAK HOUSE

Mekân, Kılıçaslan Caddesi’nde yer alan Halk Bankası’nı geçince, Gül Çini’nin yanında yer alıyor. Lokumu güzeldir ve büyük şehirlerdeki mekânlara göre de fiyatı uygundur. Ayrıca, ilik çorbası da bulunur.

İRFAN2 İZNİK PİDE DÜRÜM KEBAP

Pide yemek istiyorsanız, burayı tercih etmenizi öneririm. Pideleri güzeldir. İznik’in en iyi 10 restaurantı arasında pide için en iyi seçenek. Ayrıca, dürüm, kebap, ızgara çeşitleri ile ciğer de bulunuyor. Mekân, Kılıçaslan Caddesi’ndeki Migros’un karşısında, eski Belediye Binası’nın altında yer alıyor.

NİHAT’IN YERİ

Mekân sahilde, halk arasında rıhtım ya da toprak iskele olarak adlandırılan bölgede yer alıyor. Çamlık Restaurant’tan Bazilikaya doğru devam edin. Bazilika’yı geçince, rıhtım sağda kalıyor. Neredeyse gölün içinde yemek yiyebileceğiniz güzel bir mekân. İznik’in en güzel, göl ve gün batımı manzarasına sahip mekânıdır. Burada da ızgara et ve balık çeşitleri bulabilirsiniz.

ÇAMLIK RESTAURANT

Balık ve ızgara et çeşitleri bulabileceğiniz mekân, sahilde yer alıyor. İlçe Karakolu önünden sahile inince, sola döndüğünüzde, Melodi Aile Çay Bahçesi’ni geçtikten sonra mekânı solda göreceksiniz. Ayrıca, otel olarak da hizmet veriyor.

ZEYTİN BAHÇESİ RESTAURANT

Otel olarak da hizmet veren Zeytin Bahçesi’nin restaurant bölümünde birşey yemek için, otelde konaklamanıza gerek yok. Balık ve ızgara et çeşitleri, v.s. mevcut. Sahil yolundan, Rıhtımdan Darka’ya giderken mekânı solda göreceksiniz.

LİMNADES RESTAURANT

Burası da otel olarak hizmet veren bir mekân. Otelde konaklamanıza gerek yok. Ürün çeşitliliği de epey fazla. Mekân, İlçe Karakolu önünden sahile indiğinizde sola değil de sağa dönün ve düz devam edin. Önünüze tarihi sur gelecek. Orhangazi tabelası istikametine doğru sahilden devam edin. Mekânı, tarihi sur yanında, sağda göreceksiniz.

Diyelim ki İznik’e geçerken uğradınız ya da çok fazla vaktiniz yok ve sulu yemek yemek istiyorsunuz. O zaman, Atatürk Caddesi’nde Ayasofya Orhan Camii’nin karşısındaki Kenan Çorba & Izgara’yı tercih edebilirsiniz. Lezzet Lokantası bir tık daha iyi diye, listeye onu koydum. Ancak, Kenan Çorba & Izgara da fena değildir.

Birde, İznik’in en iyi 10 restaurantı listesine almadığım, çarşıda yer alan Eren Izgara diye bir mekân var. Lezzet Lokantası’nın yanındaki Hakkı Sokağa girip, düz devam edin. Mekân, İstanbul Otel’in yanında. Özellikle köfte ekmeği, hem oldukça başarılı, hem de fiyat olarak listede yer alan mekânlardan daha uygun yer. Ancak, mekân olarak salaş olduğu için listeye eklemedim.

45 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  2. Güzel olmuş

  3. Paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık. İşimize yarar.

  4. Nihat’ın yeri eğer hava da güzelse bir başka güzel…

Bir Cevap Yazın