TÜRKİYE’NİN EN İYİ 5 BOZACISI

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 5 BOZACISI

Boza, buğday, arpa, darı, mısır, bulgur,… v.s. bir çok tahıldan üretilen, nefis bir içecektir. Önce, bu tahıllardan herhangi biri ya da birkaçı su ve şeker ilave edilerek kaynatılır. Daha sonra da mayalanmasıyla ile elde edilen boza, özellikle de kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Birçok faydası bulanan bozanın en önemli iki faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bağırsakları düzenlemesidir.

Boza üretiminde kullanılan tahıl, damak tadına göre değişiklik gösterir. Ancak, bence en makbulu ve güzeli darıdan yapılanı.

İşte Türkiye’deki en iyi 5 bozacı…⬇️

VEFA BOZACISI 1876

Türkiye’nin birçok yerinde bulunabilen Vefa Bozası, Türkiye’nin en meşhur bozasıdır. Darı irmiğinden üretilen boza, gluten içermiyor. Benim de en sevdiğim bozadır. Mekânın merkezi, İstanbul Fatih’te, Vefa Caddesi’nde yer alır. 2024 yılı Şubat ayında,1 lt.si 105 liradan satılıyor.

KARAKEDİ BOZACISI 1925

Eskişehir’in en ünlü mekânları arasında yer alır. Eskişehir’e yolu düşenlere, uğramalarını tavsiye ederim. Mekân, Odunpazarı Köprübaşı Caddesi’nde yer alıyor. Bozayı da Eskişehir ve Kütahya bölgesinin mısırından yapıyorlar ve gluten içermiyor. Şubat 2024 itibariyle litresi 80 liradan, bardağı ise 20 liradan satılıyor.

ŞİFA BOZA 1923

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde bulunan mekân da boza, darıdan yapılıyor ve gluten içermiyor. Pazaryeri’ne yolu düşenlere, uğramalarını öneririm. Mekânda ayrıca, el yapımı dondurma ve helva çeşitleri de mevcut.

ŞEMİKLER BOZACISI 1978

O

Mekân, İzmir’in Karşıyaka ilçesi, Şemikler Mahallesi’nde yer alıyor. İzmir’in en meşhur bozacısıdır. Karşıyaka’ya yolu düşenlere, tavsiye ederim. Bozayı, darı, buğday ve mısırdan yapıyorlar. Şubat 2024 itibariyle, litresi 100 lira.

PAZARCIK SOYDAN BOZACISI 1936

Vefa Bozası gibi Türkiye’nin bir çok yerinde bulabileceğiniz bozayı, mısır ve buğdaydan yapıyorlar. Pazarcık dediği yer ise aslında Bilecik’in Pazaryeri ilçesi. Litresi 55 lira, şubat 2024 itibariyle.

40 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Vefaaaa

Bir Cevap Yazın