BEYLERBEYİ SARAYI

BEYLERBEYİ SARAYI

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Üsküdar ilçesi, Beylerbeyi Semti’nde yer alır. Sultan Abdülaziz tarafından, 1863-1865 yılları arasında yaptırılmış.

Beylerbeyi Sarayı yapılmadan önce, sarayın olduğu yerde, Sultan 2.Mahmud’un 1832 yılında yaptırdığı, ahşap bir saray varmış. 1851’de Sultan Abdülmecid konakladığı sırada, sarayda yangın çıkınca, saray uğursuz kabul edilip, kullanılmamış. Bu yüzden, Sultan Abdülaziz tarafından 1861’de yıkılmış.

Ayrıca, Sultan Abdülhamid, hayatının son 6 yılını burada, ev hapsinde geçirdikten sonra, yine burada yaşamını yitirmiş, 1918 yılında. Sarayda, Sultan Abdülhamid’in hayatını kaybettiği oda da ziyarete açık. Ziyarete açık derken, sadece dışarıdan görülebiliyor. Diğer tüm odalar gibi.

Sarayın tarihi hakkında, daha detaylı bilgi için, tıklayabilirsiniz…

Saray, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Ancak, üst bahçeler ziyarete kapalı. Bahçesinde, bir tane kafe ve hediyelik eşya dükkanı da mevcut.

Ben şahsen, sarayın bahçesine bayıldım. Boğaza sıfır konumda, harika bir bahçesi var. Kafede oturmasanız bile, tam boğaza sıfır banklarda oturup, İstanbul’u seyredebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti ise, 2023 Temmuz Ayı itibariyle, şu şekilde. Tam 50, öğrenci 25 lira. Ancak, öğrencilerde 25 yaş üstü kişiler, tam bilet almak zorunda. 25 yaş sınırı var, öğrenci kartı gösterilse bile. Öğretmenler de öğretmen kartlarını göstermek kaydıyla 25 lira. 65 yaş üzeri kişiler ise ücretsiz. Girişte tercihen, kulaklıkla dinleyebileceğiniz, dijital bir rehber alabilirsiniz, ücretsiz olarak.

Yukarıda da belirttiğim gibi, saraydaki odaları sadece dışarıdan görebiliyorsunuz. İçeride fotoğraf çekmek ve video kaydı yapmak yasak. Görevliler sürekli dolaşıyor. Ancak yine de kaçak çekim yapanlar oluyor. İçerisi harika. Zaten böyle bir saray, nasıl kötü olabilir ki.

Araçla gelenler için, biz aracı sarayın hemen yanında bulunan, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün bahçesindeki, otoparka çektik. Çengelköy tarafından gelenler için, burası, saraydan hemen önce. Otopark ücreti, 50 lira, birkaç saat için. 3 saat mi 5 saat mi tam hatırlayamadım. Aracı çektikten sonra saray, 2 dk. yürüme mesafesinde. Toplu taşımayla gelenler için ise sarayın tam önünde durak var.

Burası, hep gidip görmek istediğim bir yerdi. Bahçesiyle birlikte harika bir kompleks. Sizler de vakit ve imkan bulabilirseniz, ziyaret etmenizi öneririm. Harika vakit geçirebilirsiniz.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

27 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Konum olarak harika bir yerde saray

Bir Cevap Yazın