ASENA ÜLKÜ KAHVECİ İLE KEYİFLİ RÖPORTAJ

ASENA ÜLKÜ KAHVECİ İLE KEYİFLİ RÖPORTAJ

Gezginlerle röportajın bu haftaki konuğu, sevgili Asena Ülkü Kahveci.

Asena Hanım, Adana’da yaşıyor ve bir kamu okulunda fen bilimleri öğretmenliği yapıyor. Aynı zamanda fitness eğitmenliği de yapan Asena Hanım’ın bu alanda Türkiye şampiyonasında Türkiye 2.liği bulunuyor. Deneyimlerini ise terlikliigezginn adlı Instagram sayfasında paylaşıyor.

Terlikliigezginn adı şöyle doğdu. Bazen, yanlış yerde, yanlış kıyafet ve ayakkabı seçimi gerçekleştirebiliyorum. Sanırım, dağ taş olan bir yere gitmiştik, benim ayakta terlikler. 🤣 Arkadaşım, terlikli gezgin bu ne hal demişti. Hoşuma gitti, bu isim ☺️ öyle de kaldı.

Seyahat tutkunuz nasıl başladı?

Aslında, şöyle bir süreç geçirdim. Ben, kendimi bildim bileli hep merak eden, keşfeden bir yapıya sahiptim. Yaş ilerledikçe bu merakım daha çok arttı, hatta lise de iken “arkeolog “ olmak istiyordum keşfetmek açısından. Fakat, ülke durumları bizleri farklı meslek dallarına tutunmamızı sağladı.

2016 Şubat ayında Fen Bilimleri Öğretmeni olarak atandım. Ve dedim ki zamanı geldi artık bir şeyler değişmeli ve ben kendi dünyamı oluşturmalıyım. Bu şekilde, bir kere gezmenin tadını alınca, bir tutku halini alıyor ve kopamıyorsunuz. ☺️

-Karar vermek bu işin en önemli unsuru zaten. Süper bir başlangıç olmuş.👍

-Ayrıca çocukken de arkeolog olmayı istemek de ilginç geldi, süpermiş.👍

Seyahat sizin için ne ifade ediyor?

Seyahat benim için ruhumun özgür kılındığı bir durum. Farklı şehirlerin, farklı ülkelerin sokaklarında meraklı gözlerle etrafa bakarak yürürken, ruhumu özgür hissediyorum. Sanki kafesten uçmuş bir kuş misali kanat çırpıyorum. 😍

-Tam bir gezgin cevabı.👍

Sahra Çölü (Fas)

Seyahatlerinizde bavulunuzda olmazsa olmazınız var mı? Varsa nedir?

Aslında çok eşya alma taraftarı değilim. 🤣 Bazen, öyle abartıyorum ki giymeden, kullanmadan geri getirdiğim kıyafetler ve eşyalar olabiliyor. Bu yüzden en aza indirgeyip gerekli olanları ayırt etmek zor olsa da bunu yapıyorum. Ama olmazsa olmazım, tripodum ve telefonum. 😌

Sizce Seyahat mi yoksa Tatil mi?

Tabi ki seyahat. 😌 Denize gittiğimde bile iki günde sıkılan insanım ben. Benim görmem, gezmem, yeni tatlar tatmam, yeni insanlarla tanışmam lazım. Duramam öyle sabit bir yerde pek fazla.

-Bir gezginin, seyahat dememesi de düşünülemezdi.👍

SEYAHAT Mİ TATİL Mİ? yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Seyahatin size kattığı en önemli şey nedir?

Aslında tek olarak bir şey katmadığı için en önemli diye bir sıralama yapmadım hiç. Çokça tecrübe, çokça arkadaşlık, çokça özgüven katıyor diyebilirim.

Bir roman kahramanı olsaydınız, romanın hangi yıl nerede geçmesini isterdiniz?

Hep varoluşsal sezgilerimin duyguları ile yaşadım. Çok araştırdım. Benliğimin nereden geldiğini bilmek isteyişim içimde büyüyordu. Orta Asya‘da ve tam olarak Göktürk Kağanlığının kurulmuş olduğu 552-774 yılları arasında geçmesini isterdim. Orta Asya hayranlığımı böylece dile getireyim.

-Tarihine kadar verdiğinize göre çok istemiş olduğunuz belli. Süpermiş.👍

Hayatınızdaki ilk seyahatiniz nereye ve kimlerleydi?

Ay, ilk seyahatim benim için çok acılı bir süreçti. Hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor gerçekten. 🤣 Henüz İngilizceye çok hakim olmadığım zamandı. Hayatımda ilk defa, farklı bir ülkede bulunacağımın vermiş olduğu bir ürperti içinde bir arkadaşımla Balkanlar’a gittik. Buradan yol arkadaşlığına da değineyim. Gezerken yol arkadaşı çok önemli bir unsur, dikkatli seçmek gerekiyor. Ben ilk gezimde, yol arkadaşım yüzünden sürekli ağlamıştım. O seyahat biraz zorlu geçmişti.

-Bir insanı en iyi seyahatte tanıyabilirsiniz lafı boşuna söylenmemiş.

Çok haklısınız.

Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar gittiğiniz yerlerden en beğendiğiniz yer hangisi? En beğendiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Ali Bey, öyle güzel yerler var ki nasıl hangisini tek cevap verebilirim bilmiyorum ama sanırım buna Bali diyeceğim. Bali bence dünyadaki cennet. 😍

Tabi ki ülkemizde de muhteşem yerler mevcut. Ege’nin koylarına ve yeşilliklerine bayılıyorum.

-Bazı cevaplar elbette zordur, biliyorum ama her insan için unutulmaz, efsane anlar ve yerler de vardır.

Olmaz mı?

Tekrar gitmek isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Üstte ki bir soruya arkeolog olmak istiyordum diye cevap vermiştim ordan devam edeyim bu soruya. Mısır’a tekrar tekrar gitmek isterdim. O tapınaklar, o hiyeroglifler, piramitler ve daha nicesi beni çok etkiliyor. Mısır tarihine de ayrı bir ilgim var.

-Mısır’a da tekrar tekrar gidilir hani…👍

Gidilmez mi? Çok haklısınız.

Bir daha asla gitmem dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Bir gezgin olarak bu soruya cevap vermek güç. Çünkü, biz gezerken her türlü iyi ve kötü şeyleri göz önünde bulundurarak yola çıkıyoruz. Her gördüğümüz yer bize bir şeyler katıyor iyi veya kötü. Bu yüzden öyle bir yer yok. ☺️

-Buna nerdeyse her gezgin aynı cevabı veriyor. Ancak bende herhangi yere gidip, beklediğim gibi bulamayınca bir daha gelmeye gerek yok, zaman kaybı, bir sürü güzel ve keşfedilmemiş yerler var diyorum.

Bu da doğru. Siz de haklısınız.

Bir film ya da dizi çekme şansınız olsaydı hangi türde, nerede ve neden orda çekmek isterdiniz?

Kırgızistan’ın bozkırlarında at sürmüştüm. Öyle bir anı unutamıyorum. Kendimi olabildiğince özgür hissettiğim bir nokta idi. Orada uzantısı bulunan Tanrı Dağları’na, 8 saatte tırmanarak zirveye ulaşmıştık. Tanrı Dağlarının hikayesini bilir misiniz? Bir efsanedir. Kürşad’ın gür sesi ile Çinlilerin sarayını bastığımız o gece … İşte tam olarak burada efsaneyi canlandırmak isterdim.

-Tanrı Dağları’nı bilirim ama hikâyesini maalesef bilmiyorum.

Yalnız harika bir cevap. Sürükleyici bir yapım olurdu…👍

Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz plaj hangisi? En beğendiğiniz plaj Türkiye’deyse tek cevap verebilirsiniz.

Bence, dünyadaki en güzel plajlar bizde. O yüzden Kabak Koyu diyeceğim. 😍

-Birde sahip çıkmayı, temiz tutmayı becerebilsek çok daha güzel olacak…

Çok güzel söylediniz lakin kıymet bilmiyoruz biz. Örnek, Salda gölü. Türkiye’nin Maldivler’i dendi, ayakkabı ile bile girmeyin dendi, gölü kuruttuk ne diyelim ki.

-Maalesef, çok haklısınız. Çok yazık oldu, Salda Gölü’ne.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VE EN GÜZEL 10 PLAJ yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Türkiye’de ve dünyada, kış turizmi olarak tercih ettiğiniz ya da merak ettiğiniz bir destinasyon var mı, varsa neresi?

Bir Adanalı olarak çok soğuk sevmediğimi belirtmek isterim. 🤭 Bu sebepten, olabildiğince kış sezonunda, yaz sezonu olan yerlere kaçmaktayım. Sarıkamış’a gitmiş, buz tutmuştum. Sonra dedim ki kış bana göre değilmiş. 🤣

-😃. Sıcaktan bunalıp da kaçmıyorsunuz demek ki.

Adana’nın sıcağı da bir başka. Yazın çekilmez ama her Adana’lının da bir yaylası vardır. 🤣

-Bakın orası çok doğru…👍

Türkiye’de ve dünyada en çok merak ettiğiniz ve gitmek istediğiniz yer neresi? En merak ettiğiniz yer Türkiye’de ise tek cevap verebilirsiniz.

Dünya üzerinde dünya gözüyle Moğolistan’a gitmeyi, orayı görmeyi çok istiyorum, tam gidecekken pandemi başladı sonra bilet fiyatları arttı derken, kaldı şimdilik. Ama bakalım, geç olsun, güç olmasın. ☺️ Ülkemizde çoğu yere gittiğimden, merakım kalmadı. 🤭

Burada yaşarım yada yaşamak isterim dediğiniz bir yer var mı, varsa neden ve neresi?

Bu soruya, Danimarka’nın başkenti Kopenhag diye cevap verebilirim . Bir şehir ne kadar düzenli ve ne kadar ferah olabilirse o kadardı Kopenhag.

-Yaşanılası şehirlerden. Harika bir seçim.👍

Gerçekten muhteşem bir yerdi. 😌

Burada yaşayamam, bana göre değilmiş dediğiniz yer ya da yerler oldu mu, Türkiye’de ve Dünya’da?

Gittiğim yerler arasında henüz bu düşünce de olduğum olmadı gerçekten 😦 Ülkemizde Konya’da yaşayamazdım sanırım. 🤣 Adamlar gündüz hacı, gece ise neyse. 🤣 Konya’lının biri okur falan.

-Anladım, hiç merak etmeyin…😃

🤣 Böyle bir cevapla geçiştirmiş olayım Konya’yı. Sonra bana demesinler gösteririz Anyayı Konya’yı diye.

😃

Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar sizi yaşamıyla, kültürüyle, insanlarıyla en çok zorlayan ve kendinizi evinizde gibi hissettiğiniz bir yer oldu mu? Olduysa neresi?

Fas’ta çok zorlanmıştım. Yemekleri çok güzeldi tabi ki ama hani biz de en önemli öğün kahvaltıdır. Bizim kahvaltımıza yakın bir kahvaltı aramak için epey mekan gezmişimdir. Zor da olsa buldum ama neler çektim. 🤣 İnsanlarının çoğu yardımsever ama bazıları çok fena. Tripotla fotoğraf çekiliyorum. Yanıma gelip, burada daha iyi çekilir diyor ve fikir verdiği için de para istiyor. 🤣

Kuala Lumpur’da iken çok güzeldi. Kuala Lumpur, evim olabilir miiii😍

Ülkemiz için nasıl bir yorum yapmalıyım inanın bilmiyorum 🤷🏾‍♀️ kültürel değil de insanlar açısından genel olarak birbirine benziyor maalesef.

-Yaşam tarzı olarak farklılıklar oluyor. Giyim, kuşam, yeme, içme v.b gibi…

Yani aslında artık tüm dünyada turistler gezdiğinden dolayı insanlar alışıyor sanırım bu duruma. O yüzden Fas, Mısır, Lübnan gibi yerlerde dahi kıyafet ya da dış görünüş olarak rahatsız edilmedim. Nasıl ki ülkemizde bakıyorlarsa orda da yalnızca öyleydi. Tabi ki bir Avrupa ile kıyaslarsak, oralar daha rahat bu konuda.

Türkiye’de İstanbul’un göbeğinde bile seni rahatsız eden insanlar varken, yorum yapabilir miyim ki bu duruma.

-Yok yok yapmayın, hassas konular. Kötü niyetli insanlar, her yerde olabilir. Yerle herhangi bir alakası yok. Aşmış, kendini geliştirmiş, insanlarla uğraşmayan insanlar her yerde olabilir. O biraz yetiştirilmeyle ve inaçla alakalı.

Öyle maalesef ki.

Adrenalin içeren aktiviteler sever misiniz? Seviyorsanız, yaptığınız en heyecanlı aktivite neydi?

Adrenalin = Ben. Aşırı aşırı severim, adrenalinli içerikleri. Norveç’te Trolltunga kayalığına çıkmıştık. 9 saat dağ tepe tırmanarak, en son kayalığa geldiğimiz de aşağısı uçurum ama ben tam uç kısmına oturdum fotoğrafım var. ☺️

-Adrenalin seven insanları severim. Müthişmiş. 👍👏

Daha denemek istediğim çok şey var, uçaktan serbest atlama gibi. ☺️

-O bende de var. 3 kere aradım, İzmir Selçuk’taki yeri. 2’sinde bir aksilik oldu karşı tarafta. 3.sünde de fiyatlar anormal bir şekilde artmıştı.

Tanzanya’da yapmıştı bir arkadaşım hayran kalmıştım.

-Yamaç paraşütünde akrobasi hariç hiçbir şey yok. Tıs tıs iniyorsun. Ama serbest atlayış müthiş.

Bir gün yapacağız serbest atlayışı inanıyorum. ☺️

-İnşaallah…😊

Türkiye’de ve dünyada sizde hayal kırıklığı yaratan bir yer ya da yapı oldu mu, olduysa neresi?

Türkiye’de Manavgat Şelalesi hayal kırıklığımdı. Şelale ararken, minicik bir su akıntısı ile karşı karşıya kalmak, beni bir hayli şaşırtmıştı.

Fas’ta bulunan Marakeş ise çok turistik olmasına rağmen, çok gelişmemiş bir yer olması beni üzmüştü .

-Manavgat Şelalesi’ne baraj açmışlar, bitirmişler temelli. Eskiden çok daha iyiydi. Öyle süper de değildi ama şu anki halinden daha iyiydi en azından. Şimdilerde baraj kapakları kapanınca şelale falan yok oluyor.

Ben ilk defa görünce şelale bu mu yani falan olmuştum.

-İlk kez gördüyseniz çok normal. Muhtemelen bir daha gitmek istemezsiniz ki ben bir daha adım atmayı düşünmüyorum.

Türkiye’de ve dünyada hayran kaldığınız bir yer ya da yapı var mı, varsa neresi?

Bali’nin tapınakları, Mısır Piramitleri ve tapınakları, Kuala Lumpur’un tapınakları bunlar gerçekten olağanüstü yapılar.

Ülkemizde ise Göbeklitepe muhteşem bir yapıya sahip 😍

Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz, hafızanıza kazınmış manzara hangisiydi?

Norveç’te bulunan Trolltunga kayalığının manzarası paha biçilemezdi. Ülkemiz de bu konuda Karadeniz yaylaları harika. Pokut yaylasında kamp yapmıştık.

-Hepsi muhteşem manzaralara sahip gerçekten.

Tek bir helikopter turu yapma şansınız olsaydı, hangi şehrin üzerinde yapmak isterdiniz?

Sanırım Maldivler olurdu o eşsiz manzarasını yukarıdan izlemek güzel olabilirdi.

-Aynen katılıyorum…👍

Şu an, dünyanın herhangi bir yerine (Türkiye’de olabilir) tek yön bilet alma hakkınız olsa neresi olurdu?

Japonya. Uzak doğu kültürünü merak ediyorum ama henüz gitmek kısmet olmadı maalesef ki.

-Sanırım, Japonya bambaşka bir dünya…

😌 O yüzden merak konusu.

-Aynen katılıyorum…👍

Seyahatlerinizde başınıza ilginç ya da komik bir olay geldi mi? Geldiyse kısaca bahsedebilir misiniz?

Komik değil ama acı bi olay yaşamıştık. Mısır’da iken, çölde safari turunda, arkadaşımın üzerine atv devrilmişti. Kolu kırıldı ve orada acil ameliyata alınmıştı. 🥲

-Hadi be kötüymüş. Duyunca bile bir tuhaf oldum. 🥲

Evet, maalesef ki böyle bir durumla karşılaştık. 2 gün sonra taburcu ettiler. Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalmıştı.

Seyahatlerinizde unutamadığınız, tadı damağınızda kalan bir lezzet var mı, varsa nedir?

Özellikle Asya ‘da yapılan Karides cipsi çok lezzetliydi, Prag’ın yöresel tatlısı Tredelnik aklımda olan tatlardan.

-Asya mutfağı çok enteresan gerçekten.

Çok farklı lezzetler mevcut tabi ki hepsini denemek lazım.

-Bazıları bana çok hitap etmiyor ama denenecek lezzetleri de yok değil.

Tabi çok açık değilim bu konuda. Örneğin, Fas’ta salyangoz denemek için gittim ama geri çıktım, yapamadım. 🤣

Elinizde olsa şurada şunu değiştirmek isterim dediğiniz bir yer ya da yapı var mı varsa neden?

Sanırım yok. Yani düşünmedim. Çünkü yapılmış bir yapı, ne şartlarda yapılmış ve günümüze kadar gelmiş. Dili olsa da konuşsa derim hep.

-Şöyle bir şey aklıma geldi. Uzungöl bu kadar yapılaşmamalıydı. Buraya bu bina mı dikilir. Ne alakası var. Ya da şu yapı şuraya daha çok yakışırdı şuraya da yapmak lazım…

Tabi ki Uzungöl güzel bir örnek oldu şu an ya da Salda. Orman yangınlarından sonra hemen bina dikmek vs olmaması gereken durumlardı.

UZUNGÖL yazısına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz…

Son olarak takipçilerinize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Dünya çok güzel, gezsene. ☺️ Ruhunuzu özgür bırakın. O sizi gideceğiniz yere götürecektir. ☺️ Yol açık , yola çık 🙏🏾🙏🏾

-Asena Hanım, çok teşekkür ederim. Bana zaman ayırıp, beni dinlediğiniz için. Çok keyifli bir röportajtı. Büyük keyif aldım. Bugüne kadar yaptığım tüm röportajlardan aldığım gibi.

Rica ederim efendim ben de çok keyif alarak cevapladım. Umuyorum daha çok yerler görebiliriz.

64 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Keyifle okuduğum bir röportaj daha…

  2. Güzel ve samimi bir röportaj olmuş. Gezginin sert görünüşünün ardında güzel bir naiflik var, belli. Bu güzel röportajlar sayesinde bizler de gezmiş kadar oluyoruz.

  3. Keyifli bir röportaj. Emeğinize sağlık.

  4. 2 yıl önce

    Yine bambaşka yerlere gittik, emeğinize sağlık.

  5. Bence de kesinlikle seyahat 🙂

  6. Keyifle okudum, emeğinize sağlık

  7. Keyifli bir röportaj olmuş. Gezgin hanımefendi o filmde başrol olur bence. Yapı ve karakter olarak çok uygun. Senaryo hayata geçse tutadabilir. Bu aralar bu tip film ve diziler tutuyor çünkü. Buradan yetkililere sesleniyorum…

Bir Cevap Yazın