TÜRKİYE’NİN EN MEŞHUR 15 KAHVECİSİ

TÜRKİYE’NİN EN MEŞHUR 15 KAHVECİSİ

Kahvenin, kültürümüzdeki yeri oldukça önemlidir. Toplum olarak kahveyi çok severiz. Kahvesiz güne başlayamayanlarımız da epey fazla. “Bir fincan kahvenin, kırk yıl hatırı var.” lafı ise boşuna söylenmiş bir söz değildir. Elbette güzellik göreceli ve herkesin damak tadı da farklıdır. Ülkemizde, sayısız kahveci var ama ben, Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi diye bir liste derledim.

Kimilerinde türk kahvesinin en iyi örneklerini görebildiğiniz gibi kimilerinde ise bunlara, dünya kahvelerinden harika lezzetler de ekleniyor.

Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi listesi, şu şekilde.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi (Eminönü/İSTANBUL)

Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi listesinin başında hiç kuşkusuz, Kuru Kahveci Mehmet Efendi geliyor. 1871’den beri hizmet veren mekânın, hemen hemen her yerde, herhangi bir ürününü görmek mümkün. Kahveleri güzel olan işletmenin merkezi, Eminönü Tahmis Sokağı’ndadır.

Mandabatmaz (Beyoğlu/İSTANBUL)

Asmalımescit Mahallesi, İstiklâl Caddesi, Olivya Geçidi’nde yer alan mekân, İstanbul’da meşhur olan bir diğer kahvecidir. Kahvenin en iyisi burada diyenler hiç de az değildir. Trip Advisor’un verdiği mükemmellik sertifikası bulunan mekânın kahveleri güzeldir. Türk kahvesinin yanı sıra dünya kahvelerinden örnekleri de bulabilirsiniz.

Antakya’da, Kurtuluş Caddesi’nde bulunan mekân, Hatay’a gidilmişken, uğranılmadan dönülmeyen mekânlardan. Kahveleri güzel olan mekânın bir diğer meşhur lezzeti ise bir nevi muhallebi, gül şurubu ve dondurmanın bütünleşmesi de diyebileceğimiz ve arap kültüründen gelen, haytalıdır.

Affan (İnci) Kahvesi

Türkiye’nin en eski kahvecisi olan Tahmis Kahvesi, Suyabatmaz Mahallesi, Şehitler Caddesi’nde yer alıyor. Kahveleri güzel olan mekân, Gaziantep’te muhteşem lezzetlerin tadımından sonra uğranılmadan dönülmeyen mekânlardan.

Tahmis Kahvesi

Arasta Kahvesi 1661 (Safranbolu/KARABÜK)

Safranbolu Çeşme Mahallesi’nde, Tarihi Yemeniciler Arastası’nda bulunan mekâna, tarihî Köprülü Mehmet Paşa Camii’nin avlusundan geçerek ulaşabilirsiniz. Avluda ayrıca, tarihî bir de güneş saati var.

Mekânın kahveleri güzeldir. Türk kahvesini közde yapıyorlar. Burada öğrendiğime göre kahvenin içimi, normalde şu şekildeymiş. İlk önce, su içerek ağzımızı artıklardan arıttıktan sonra kahveyi yanında lokumla beraber içiyor, daha sonra ise karadut ya da karadut – böğürtlen şurubu içerek, içimi bitiriyormuşuz. Elbette yerine göre, lokum yerine çikolata, şurup olarak da farklı alternatifler verilebilir.

Arasta Kahvesi 1661

Kahveci Müco Anadolu’nun Kayıp Kahveleri
(Altındağ/ANKAR
A)

Kale Mahallesi, Can Sokak’ta bulunan mekânın kahveleri güzeldir. Türkiye’nin en iyi 15 kahvecisi arasına giren mekân aynı zamanda başkentin de en meşhur kahvecisidir.

Madamın Kahvesi (Bozcaada/ÇANAKKALE)

Türk kahvesinin yanı sıra dünya kahvelerinden de örnekleri bulabileceğiniz mekânın kahveleri güzeldir. Ayrıca, Türk kahvesini, çilek ve portakalla birlikte kavurdukları, buraya özgü bir kahveleri de var. Yolu düşenlere, tavsiye ederim. Mekân, Bozcaada’da, Cumhuriyet Mahallesi, 20 Eylül Caddesi’nde yer alıyor. İstanbul Moda’da da bir tane şubesi bulunur.

Kahveci Ömer Usta (Konak/İZMİR)

Tarihî Kemeraltı Çarşısı’nda, Kızlarağası Hanı’nın yanında, Kahveciler Sokağı’nda bulunan mekânın kahveleri güzeldir. İzmir’in en meşhur kahvecisi olan mekân, Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi arasındadır.

Balat Coffee And Green (Balat/İSTANBUL)

Balat’ta, Ayan Caddesi’nde bulunan mekânın kahveleri güzeldir. Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi arasında yer alan ve 3. nesil kahvecilerden olan mekânda, dünya kahvelerinden örnekleri de bulabilirsiniz.

Macaron Çikolata & Kahve (Ayvalık/BALIKESİR)

Halk arasında Macaron Mahallesi olarak geçen mekân, Hayrettinpaşa Mahallesi, Barbaros Caddesi’nde yer alır. Merkezdeki meşhur Tostçular Çarşısı’nın hemen yanındaki otoparka girin. Migros Taş Bina’nın da önünden geçerek otoparkın çıkışına doğru yönelin.

Otopark çıkışında, hemen solda dar bir sokak var, oto yıkamanın hemen karşısında. O dar sokağa girip, düz devam edin. Yolun bitiminde sola döner dönmez Macaron Muhallebicisi’ni ki bademli muhallebisini ve reyhan şerbetini tavsiye ederim, O’nun hemen yanında ise Macaron Çikolata & Kahve’yi göreceksiniz. Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi arasında olan mekânın kahveleri güzeldir.

Zua Coffee (Çamlıhemşin/RİZE)

Çat Yolu, Şenyuva Köyü’nde bulunan mekân, ünlü Çinçiva Cafe’nin karşısında yer alır. Lazcada deniz anlamına da gelen meşhur mekânın, güzel kahvelerinin yanı sıra, farklı ürünleri de mevcut.

Coffee Department (Balat/İSTANBUL)

Nişantaşı’nda da şubesi bulunan mekânın, Balat’taki şubesi daha popülerdir. Aynı zamanda kavurmahanesi de bulunan Kürkçü Çeşmesi Sokak’taki dükkânında, dünya kahvelerinden de güzel kahveler tadabilirsiniz. Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi arasına giren mekân, 3. nesil kahvecilerdendir.

Coffee Department

Coffee Sapiens (Karaköy /İSTANBUL)

Kanyon Avm ve Hasköy’de de şubeleri bulunan mekânın Karaköy’deki şubesi daha meşhurdur. 3. nesil kahvecilerden olan mekân, Kemankeş Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ta yer alır. Burada da dünya kahvelerinden güzel kahveler tadabilirsiniz.

Latife Türk Kahvesi (Galata/İSTANBUL)

Beşiktaş’ta, Aydın ve Muğla illerinde de şubeleri bulunan mekânın, Galata’daki yeri biraz daha popülerdir. Galip Dede Caddesi’nde bulunan mekân, Galata Kulesi’ne de yakındır ve kahveleri güzeldir. Türk kahvesinin yanı sıra dünya kahvelerinden örnekleri de bulabilirsiniz.

Taş Kahve (Cunda Adası/Ayvalık/BALIKESİR)

Cunda (Alibey) Adası sahilinde bulunan mekân, Cunda’ya gelen ziyaretçilerin uğrak mekânıdır. Kahveleri güzel. İçeride, dibekte kahve döven adam da epey meşhur oldu, medyada. Sezonda, özellikle de akşamları epey kalabalık. Restaurant ve otel hizmeti de var.

İstanbul Cihangir’de Artistler Kahvesi olarak da ün kazanan, Firuzağa Kahvesi (Asmalı Kahve) maalesef kapatıldı. Yanlış bilmiyorsam ailevi sebeplerden. Tekrar açılır mı bilmem ama umarım açılır. Zira, toplum tarafından benimsenmiş bu tarz yerlerin kapanması üzücü. Ancak, kapanmamış olsaydı Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi listesine girmeyi hak eden bir mekândı.

İstanbul Bebek’te bulunan meşhur Bebek Kahve‘yi ise listeye koymamamın nedeni isminde kahve olmasına rağmen ağırlıklı olarak kahveci olmaması. Yoksa, mekân olarak çok meşhurdur. Aynı şekilde Eskici, Kahveci, Gazozcu sloganıyla İzmir Konak’ta bulunan Münire‘yi de kahvesi diğerlerinden biraz daha arka planda kaldığı için listeye almadım. Yoksa, mekân çok meşhurdur.

Antalya Muratpaşa’da, Lara Caddesi’nde yer alan Cozy Coffee House Lara’yı, Türkiye’nin en meşhur 15 kahvecisi listesine eklemememin nedeni ise diğerlerinden daha az meşhur diyedir ama kahveleri güzeldir. Mekânın hemen karşısında park, parkın hemen önünde ise Akdeniz manzarası var. Konyaaltı’nda da şubesi olmasına rağmen Lara Caddesi’ndeki daha ünlüdür.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

110 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Tebrikler

  2. Paylaşım için teşekkürler .

  3. 2 yıl önce

    Çok güzel paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

  4. Antalya’daki denensin o zaman hemen 🙂

  5. Güzel bir paylaşım. Aklımızın bir köşesinde bulunsun.

Bir Cevap Yazın